AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo II.

JBlazek13

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Neposredna provedba zakona (Zakon o sustavu državne uprave)
II. POSLOVI DRŽAVNE UPRAVE
1. NEPOSREDNA PROVEDBA ZAKONA I DRUGIH PROPISA
Članak 17.
Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne
osobe koje imaju javne ovlasti, neposredno primjenjujući zakone i drugi propise, rješavaju u
upravnim stvarima, vode propisane očevidnike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju
druge upravne i stručne poslove.
 

Zeljaa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nistetnost upravnog ugovora je u zakonu o opcem upravnom postupku sto imamo samo 4 clanka za nauciti, a francuska domena je u javnim dobrima.. Ja sam danas pocela uciti, zasad mi je zanimljivo, ali me brine dok dodjem do koncesija i izvlastenja, puno toga ima.

Javite dojmove sa usmenog. :)
 

fakin

Super Moderator
ovo iz zakona o državnoj upravi je sjebano jer je sve vrlo slično i bilokoji članak može doći kao pitanje, a nemoguće je sve naučiti uz još 5 zakona i 150 stranica knjige...i mislim da ovo francuska javna domena je potpuno nepotrebno pitanje...inače je ta katedra meni najbolja na našem faksu tako da iskreno ne želim da se pokvare ubuduće inače ću potpuno izluditi ako i oni krenu putem ostalih katedri...
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
i mislim da ovo francuska javna domena je potpuno nepotrebno pitanje
Slažem se. Doduše, legitimno, ali prilično pizdunsko pitanje. :) Ništa, za idući rok obratite pažnju i na, ako se dobro sjećam, Njemačku teoriju javnog domena. :) Ono, da ne bi bilo... Ostala pitanja su OK i Upravna katedra je općenito OK.

Slažem se i za ZDU. Npr. ja bih se skoncentrirao samo na osnove osnova (ovo o neposrednoj primjeni zakona je osnova), a ostalo tko šiša, pa što bude. Ne moš cijeli zakon znat napamet.
 

Silvia

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ako zanemarimo to pi*dunsko pitanje, hehe, još uvijek me sekira njihov odnos prema objavljivanju rezultata. Ubi me to šalabajzanje po Gornjem gradu samo da pogledaš na vrata jesi li prošao ili nisi.
Gdje će objesiti rezultate, na 10/prizemno?
 

mape5

Super Moderator
Ništetnost upravnog ugovora
Članak 151.
(1) Upravni ugovor je ništetan ako je protivan rješenju radi izvršenja kojeg je sklopljen.
(2) Upravni ugovor je ništetan i iz razloga ništetnosti propisanih zakonom koji uređuje obvezne odnose.
(3) Upravni ugovor je ništetan i kad je ništetan dio toga ugovora, osim ako bi ugovor proizvodio pravne učinke i bez tog dijela.
(4) Ništetnost upravnog ugovora utvrđuje sud nadležan za upravne sporove na temelju tužbe stranke ili javnopravnog tijela.
(5) Ništetan upravni ugovor ne proizvodi pravne posljedice.

Francuska teorija javnog domena ?
Dobra namijenjena javnoj službi, odnosno što posjeduju javnima kolektivna tijela označavaju se kao javna ili privatna domena. I jedna i druga u načelu pripadaju državi ili drugom javno pravnom tijelu.
Javna domena se razvija kao javnopravni institut koji je u režimu javnog a posebno upravnog prava i dobra koja ju čine su neotuđiva, nezastariva, nezapljeniva a sporovi koji se vode su upravni sporovi u nadležnosti posebnih upravnih sudova. Kod opsega javne domene postoje dva shvaćanja –
• kriterij prirode samog dobra – po svojoj prirodi je dobro takvo da je na uporabu svima i da ne može biti u privatnom vlasništvu,
• kriterij namjene dobra – po svojoj namjeni to su dobra namijenjena ili javnoj uporabi ili funkcioniranju javne službe. Dobra koja čine javnu domenu su izvan prometa.
Privatna domena – za nju vrijedi pravni režim građanskog prava i sporovi su u nadležnosti redovnih sudova ( zemljišta, stambene zgrade i sl.). Uprava ima pravo vlasništva nad dobrima privatne domene pod uvjetima utvrđenim u građanskom pravu.

Što se tiče Zakona o sustavu državne uprave, taj nas pak prati na još nekim predmetima, tak da smatram kad se jednom usvoji, da ne bi trebalo biti problema, al teba ga usvojiti :)
 

fakin

Super Moderator
Neposredna provedba zakona (Zakon o sustavu državne uprave)
II. POSLOVI DRŽAVNE UPRAVE
1. NEPOSREDNA PROVEDBA ZAKONA I DRUGIH PROPISA
Članak 17.
Tijela državne uprave, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne
osobe koje imaju javne ovlasti, neposredno primjenjujući zakone i drugi propise, rješavaju u
upravnim stvarima, vode propisane očevidnike, izdaju uvjerenja i druge potvrde te obavljaju
druge upravne i stručne poslove.
I za ovu jednu rečenicu dobije se 5 bodova?:D
 

JBlazek13

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da, baš sam si gledala ispit danas i dobila sam na to 5 bodova :D uglavnom Crnković je jako pristupačna, stvarno izvlači sve kaj se može izvuć :) pita ono što se nije znalo u ispitu, mene je znači pitala upravne ugovore i ja i dalje nisam ništa znala o njima, pročitala sam, ali nisam ništa zapamtila..i onda me pitala provedbene propise i stjecanje nekretnine u posjed i dala mi 2, makar sam iz ispita imala 3 (19+ bodova, kaj god to značilo) :) kolegicu do mene je pitala odnos vlade prema jedinicama lok. i reg. samouprave, isto ugovore i ne znam više :/ za ovaj predmet ne treba više od 2 tjedna sigurno, ja sam učila tjedan dana i to ne da sam sad svaki dan štrebala 5-6 sati..treba samo skužit malo što je bitno i to je to..sretno svima dalje! :)
 

ivana1972

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav ljudi! Pitanja sa pismenog neću pisati jer ih je već netko stavio. Dakle, pitanja s usmenog kod prof. Crnković su: raskid upravnog ugovora, stjecanje hrvatskog državljanstva i objasniti stjecanje prirođenjem,vrste izvlaštenja, naknada za izvlašenu nekretninu, upravni nadzor (što nadziru i što mogu zahtjevati kad utvrde nepravilnost i nezakonitost u donošenju propisa. Iz pismenog sam dobila 3, a u indeksu je 5! Jupiiii! Inače ovo mi je bio drugi izlaz na ispit. Prvi put sam prošla pismeni, ali me Staničić rušio na usmenom. S njim mi je bilo neugodno iskustvo, jer je vidio da ne znam Zakon o izvleštenju od prvog do zadnjeg članka i drvio je samo po tim pitanjima. Inače komentirao je da ne treba učiti iz knjige, nego samo iz Zakona. Dakle ljudi, Zakon o izvleštenju, Zakon o koncesijama i Zakon o općem upravnom postupku probajte što više naučiti. Sretno svima!

Kolega Fakin u pravu si, međutim, članak 17. navodi poslove državne uprave,a jedan o poslova je neposredna provedba zakona. To je klasičan oblik nadležnosti tijela državne uprave, gdje oni neposredno primjenjuju propise na konkretan društveni odnos. Tu neposrednu primjenu ostvaruju autoritativnim odlučivanjem formom upravnog akta kojim u upravnoj stvari odlučuju o pravima i obvezama različitih subjekata (građana, pravnih osoba i drugih stranaka. Taj dio vam je u knjizi pod točkom 2 a, strana 236. Nadam se da sam pomogla. Poz
 

Silvia

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Obavljen usmeni kod prof. Crnković, mogu se samo nadovezati na kolegicu JBlazek13 da je profesorica ugodna i maksimalno izvlači za dvojku. Uglavnom nas je pitala ono što nismo znali u pismenom, s time da je mene i kolegicu malo više gnjavila s upravnim ugovorom, tu je iz nas nešto izvukla okolo-naokolo i krenula na još dva pitanja svakoj. Nisam se uopće nadala prolazu, pogotovo jer sam prije dva tjedna izašla na OUP1 i nisam baš bila najspremnija za ovaj rok, ali eto 15 bodova sam skupila i dvojka je u indeksu :) e da, ptala me jos odnis vlade prema jedinicama lok.samouprave i 3 nacela stjecanja državljanstva te koje je najčešće i kako se stječe državljanstvo podrijetlom. Sretno svima!
 

marinaulam

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može savijet koja je skripta za ovaj kolegij odnosno oup 2 najbolja? Hvalaaa :) tj. po čem ste vi učili..
 

Silvia

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Skini si od mape5 komplet, tamo imas kolko se sjecam koncesije, izvlastenja, državljanstvo, prekršajni zakon, osobna pitanja, a sve drugo vadi iz knjige. Povadi si pitanja sa prošlih rokova, uglavnom nema puno iznenađenja s njima na ovoj katedri. Sretno :)
 

marinaulam

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Sve to što je u kompletu treba znati? i ta osobna stanja? a što je sa zakonom o koncesijama i onda još u kompletu ima još nešto o koncesijama? čini mi se doooosta toga pa zato :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks