AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo II.

fakin

Super Moderator
Može netko odg na pitanje - podjela javnog dobra prema kriteriju vlasništva? hvala :)
Podjela javnih dobara prema kriteriju vlasništva (mogu li ili ne mogu biti u građanskopravnom vlasništvu)

Kod ove podjele, javna dobra se razvrstavaju na ona koja nikako ne mogu biti u građanskopravnom vlasništvu (more, rijeke) i ona koja mogu biti u građanskopravnom vlasništvu (predmeti u muzeju, arhivski dokumenti, namještaj).
Prema odredbi Pomorskog zakonika, na pomorskom dobru ne može se stjecati ni pravo vlasništva ni druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi. Prema Zakonu o šumama, šume i šumska zemljišta u državnom vlasništvu ne mogu se otuđivati iz državnog vlasništva, osim u slučajevima predviđenim tim zakonom (izdvajanje iz šumskogospodarskog područja). Isto tako, na šumama i šumskim zemljištima u državnom vlasništvu ne može se steći pravo vlasništva dosjelošću.
U hrvatskoj teoriji o vlasništvu nad javnim dobrima raspravlja se posebno u okviru građanskog prava.
 

JOIN-t

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Idem sada prvi puta na OUP 2,ali zadnje kad sam položio 1 dio načuo sam da baš ne pitaju prekršajni zakon,pa me zanima vaše mišljenje.
Hvala.
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Recimo pitaju zaštitne mjere, dodatke uvjetnoj osudi, zaštitne mjere kod mlađeg malodobnika. Ono, klasika. Tamo gdje su nabrajanja do bezbroj to vole pitati. :) Ko i svugdje. :)
Izravni nehaj, neizravni nehaj. Izravna i neizravna namjera, itd. Ali, to porčitaš i zapamtiš. Malo oko rehabilitacije. Itd.
 

Smile

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može netko odg na pitanje - podjela javnog dobra prema kriteriju vlasništva? hvala :)
Idem sada prvi puta na OUP 2,ali zadnje kad sam položio 1 dio načuo sam da baš ne pitaju prekršajni zakon,pa me zanima vaše mišljenje.
Hvala.
Na zadnjem roku nisu pitali, ali ne znaci da nece. Ne mozes se osloniti na to. Ako je u literaturi, vjerovatno ce i pitati nekad.
 

uniball

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
U skripti od naše kolegice Mape5, na strani 25 stoji pitanje "Ovlasti suda kada odlučuje o zakonitosti rješenja o izvlaštenju?" Ispod toga je napisan odgovor i sve štima. Međutim, u Zakonu o izvlaštenju nema ništa o ovlastima suda. Dvaput sam gledao. Zna li netko od kolega/ica više o tome?

Na zadnjem roku nisu pitali, ali ne znaci da nece. Ne mozes se osloniti na to. Ako je u literaturi, vjerovatno ce i pitati nekad.
Divim se ljudima koji su ovo uspjeli položiti kao jedan predmet. Previše je toga i sve je različito.
 

raznolikost

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pismeni je u ponedjeljak u 13:45 u Gundulićevoj. Prizemlje, dvorana desno.

Kad je obično usmeni odnosno čitanje rezultata u ĆM? Odnosno, kad je zadnji put bila? Idući dan? Ujutro, popodne?
 

arizona

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pismeni je u ponedjeljak u 13:45 u Gundulićevoj. Prizemlje, dvorana desno.

Kad je obično usmeni odnosno čitanje rezultata u ĆM? Odnosno, kad je zadnji put bila? Idući dan? Ujutro, popodne?
Zadnji put su rezultati bili u 9h dan nakon pismenog. Usmeni nakon čitanja, do negdje 11h.
 

mg000

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja od 15.6.
1. Objasni naČela javne sluŽbe
2. Objasni niŠtetnost upravnog ugovora
3. Otpust iz hrvatskog drŽavljanstva
4. Neposredna provedba zakona-zosdu
5. Francuska teorija javne domene
6. Naknada za zakup
 

raznolikost

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Baš sam htjela i ja sad napisati pitanja. Teža su nego zadnji put. Ne moram ni ići sutra u 10,45 u ĆM. Šmrknem im se na ispit i pitanja.
Nisam uopće znala što bih pisala iz objašnjavala iz "neposredne primjene zakona".
 

pravnik5

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
može malo detaljnije ovo drugo što si napisala zakon o državljanstvu...kako je tu postavila pitanje?
pogledaj si najbolje sve od članka 4 do članka 23, jer pita recimo pitanje kako dijete stječe ili gubi, kolegicu je pitala koji su povoljni uvjet za stjecanje drzavljanstva i primjere tak da taj zakon o drz. stvarno treba znat prakticki cijeli. nadam se da sam pomogla!
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
kolegicu je pitala koji su povoljni uvjet za stjecanje drzavljanstva
Ak se ja još dobro sjećam, mislim da je najbolje naučiti cijeli Članak 8. i svih pet stavaka o stjecanju drž. prirođenjem. I tad samo navodiš, osoba starija od 65 ne mora udovoljit stvaku tom i tom, osoba rođena na teritoriju Rh ne mora udovoljiti tom i tom stavku, osoba u braku s hrv državljaninom ne mora to i to, itd.
 

Silvia

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da, ovaj rok je bio malo zapapren sa dva pitanja, po mom skromnom mišljenju. Ostavih prazno na drugo i peto. Ni jedno pitanje iz koncesija, a ja ko tuntlek se najviše na to i izvlaštenje orijentirala :p Vidjet ćemo sutra.
 

uniball

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja od 15.6.
1. Objasni naČela javne sluŽbe
2. Objasni niŠtetnost upravnog ugovora
3. Otpust iz hrvatskog drŽavljanstva
4. Neposredna provedba zakona-zosdu
5. Francuska teorija javne domene
6. Naknada za zakup
Ovo boldano, pojma nisam imao. Ništetnost upr.ug. je vjerojatno u zakonu, Francuska teorija javne domene negdje u knjizi. Ali, gdje je "neposredna provedbu zakona". Nešto sam piskarao o zakonitosti postupanja, na pravu utemeljenim propisima. Tak, pitanje mi je bilo na razini "objasni nošenje šešira". Šteta. Vidimo se 29.6.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks