najčešće je srijedom, sve ovisi koliko kandidata prođu na pismenom, ako ih puno prođe onda se raspodjele sa srijede na četvrtak
Odgovor za hypnogirl za pitanje Negativna i pozitivna prava građana
Kad se govori o odnosima građana i uprave s aspekta ostvarivanja i zaštite tih sloboda i prava, u teoriji upravnog prava obično se ističu tri statusa u koje se grupiraju pojedine slobode i prava i to:
1) prava negativnog statusa,
2) prava pozitivnog statusa i
3) prava aktivnog statusa.
aa) PRAVA NEGATIVNOG STATUSA
- obuhvaćaju pravnu situaciju građana u koju uprava, načelno, ne smije dirati. Građani mogu istaknuti zahtjev da se uprava svojim aktima ili radnjama suzdrži od zadiranja u ta prava.
Prava negativnog statusa, tzv. prava slobode uključuju:
Nepovredivost osobnosti čovjeka - čovjekova je sloboda i osobnost nepovrediva.
Nikomu se ne smije oduzeti ili ograničit sloboda, osim kada je to određeno zakonom, o čemu odlučuje sud.
Nitko ne može biti uhićen ili pritvoren bez pismenoga, sudbenoga i na zakonu utemeljenog naloga. Takav nalog mora biti pročitan i uručen uhićeniku pri oduzimanju slobode.
Nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je počinjeno nije bilo utvrđeno zakonom ili međunarodnim pravom kao kazneno djelo, niti mu se može izreći kazna koja nije bila određena zakonom.
Nikome se ne može ponovno suditi niti ga se može kazniti u kaznenom postupku za kazneno djelo za koje je već pravomoćno oslobođen ili osuđen u skladu, sa zakonom.
Nepovredivost doma - dom je nepovrediv.
Samo sud može obrazloženim pismenim nalogom utemeljenim na zakonu odrediti da se dom ili drugi prostor pretraži. Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik, i obvezatno dva svjedoka, budu nazočni pri pretrazi doma ili drugoga prostora.
Nepovredivost tajne dopisivanja i svih drugih općenja. Sloboda i tajnost dopisivanja i svih drugih oblika općenja zajamčena je i nepovrediva. Samo se zakonom mogu propisati ograničenja nužna za zaštitu sigurnosti Republike ili provedbu kaznenog postupka;
Svakom se jamči sigurnost i tajnost osobnih podataka. Bez privole ispitanika osobni se podaci mogu prikupljati, obrađivati i koristiti samo uz uvjete određene zakonom.
U PRAVA NEGATIVNOG STATUSA ULAZE JOŠ:
- sloboda izražavanja misli,
- sloboda savjesti i vjere,
- sloboda znanstvenog i umjetničkog stvaranja.
ab) PRAVA POZITIVNOG STATUSA
- građanin može zahtijevati od uprave određena djelovanja.
Prava pozitivnog statusa uključuju:
Jednakost i ravnopravnost građana.
Zahtjev koji građani mogu uputiti za jednako postupanje temelji se na ustavnom načelu da svatko u RH ima sva prava i slobode, neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.(čl.14.Ustava)
Svi su pred zakonom jednaki.
Pravo na rad i sloboda rada.
Svatko ima pravo na rad i slobodu rada. Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnosti.(članak 54. Ustava)
U PRAVA POZITIVNOG STATUSA ULAZE:
a) društveno-ekonomskih prava:
- pravo na ograničeno radno vrijeme,
- pravo na socijalnu sigurnost,
- prava u svezi s porođajem, materinstvom i njegom djece,
- pravo na zaštitu zdravlja,
- pravo na obrazovanje i dr.
b) osobna pozitivna prava:
- pravo na žalbu ili drugi pravni lijek protiv akata donesenih u postupku Iº pred sudom ili drugim ovlaštenim tijelom,
- pravo hrvatskih državljana koji žive u inozemstvu na zaštitu prava i interesa od strane RH i dr.
ac) PRAVA AKTIVNOG STATUSA
- obuhvaća pravo građana da sudjeluju u društvenom životu aktivno obavljajući određene poslove, obzirom na svoj društveni položaj i na potrebe državne uprave.
U prava aktivnog statusa spadaju posebno tzv. politička prava: biračko pravo (aktivno i pasivno), sloboda tiska, sloboda udruživanja i zborova, sloboda mirnog okupljanja i javnog prosvjeda i dr.