AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Opće upravno pravo (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. lipnja 2013. stupio je na snagu Novi Prekršajni zakon i kolegica koja je bila na konzultacijama iz OUP - dobila je tu informaciju - tj. da od jeseni ide u literaturu Novi Prekršajni zakon, a ja sam u prijašnjem postu napisala novine Novog Prekršajnog zakona (NN 39/13)
 

Tončica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nije novi zakon. Nasla sam samo (pod 39/13) izmjene i dopune postojeceg zakona (nekih 30-40 clanaka koji se ticu nas). Rekla-kazala nista ne znaci. Dok ne objave sluzbeno... hvala anyway.
 

zajedničko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav,
ja trebam jednu pomoć pa se nadam da ima još online tu i tamo neka dobra duša da mi objasni nešto.
Dakle, provedbeni propisi i podzakonski akti...da li su oni zapravo jedno te isto...odnosno ko mi može pojasniti razliku...
 

mape5

Super Moderator
Pozdrav,
ja trebam jednu pomoć pa se nadam da ima još online tu i tamo neka dobra duša da mi objasni nešto.
Dakle, provedbeni propisi i podzakonski akti...da li su oni zapravo jedno te isto...odnosno ko mi može pojasniti razliku...
provedbeni propisi se donose za provedbu zakona-Normativna funkcija tj. donošenje općih akata podzakonske prirode. Mogućnost dana ravnateljima državnih upravnih organizacija i ministrima da donose tri vrste provedbenih propisa u granicama svoje ovlasti:pravilnike – razrada zakona;Naredbe – određenog postupanja ili zabrane ponašanja,;Naputke – načina rada, tako da bi ti to bilo jedno te isto. Podzakonski akti su po ljestvici ispod zakona i Ustava.

Nadam se da je pomoglo ;)
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
zašto je u skriptarnicu stavljen cijeli prekršajni zakon , ako nama trebaju "samo" članci 1-81 ?
Prekršajni zakon – NN 107/07, čl. 1.-81. i Sljedeći članci Prekršajnog zakona ne ulaze u ispitnu literaturu za ispit Upravno pravo:čl. 15. - 30.,čl. 63. - 75.

piše i na prvoj stranici ove teme, i na katedri upravnog prava, al molim samo da mi netko potvrdi. :)
 

frankie.sh

Lažljivac
zašto je u skriptarnicu stavljen cijeli prekršajni zakon , ako nama trebaju "samo" članci 1-81 ?
Prekršajni zakon – NN 107/07, čl. 1.-81. i Sljedeći članci Prekršajnog zakona ne ulaze u ispitnu literaturu za ispit Upravno pravo:čl. 15. - 30.,čl. 63. - 75.

piše i na prvoj stranici ove teme, i na katedri upravnog prava, al molim samo da mi netko potvrdi. :)
ja pratim ono što piše na stranici za naš faks
Obvezna literatura:
Borković I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002, i to glave: I. – IX., XI. (samo t. I.), XIII.-XIV, XVII., XXI.-XXII
Pravni izvori:
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske – NN 49/02 (pročišćeni tekst)
Zakon o sustavu državne uprave – NN 150/11
Prekršajni zakon – NN 107/07, čl. 1.-81.
Zakon o hrvatskom državljanstvu NN 53/91, 70/91 (ispravak), 28/92, 113/93 i 130/11
http://veleuciliste.pravo.hr/veleuc...rave/2._godina/dokumenti_i_ispitna_literatura

a to što piše na stranici katedre vrijedi za pravno
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja pratim ono što piše na stranici za naš faks
Obvezna literatura:
Borković I., Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2002, i to glave: I. – IX., XI. (samo t. I.), XIII.-XIV, XVII., XXI.-XXII
Pravni izvori:
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske – NN 49/02 (pročišćeni tekst)
Zakon o sustavu državne uprave – NN 150/11
Prekršajni zakon – NN 107/07, čl. 1.-81.
Zakon o hrvatskom državljanstvu NN 53/91, 70/91 (ispravak), 28/92, 113/93 i 130/11
http://veleuciliste.pravo.hr/veleuc...rave/2._godina/dokumenti_i_ispitna_literatura

a to što piše na stranici katedre vrijedi za pravno
onda po tebi ,je krivo ono što piše na prvoj stranici ove teme ?
jel tamo se navode i :
3) Zakon o općem upravnom postupku - NN 47/09
4) Zakon o upravnim sporovima - NN 20/10 i 143/12
kojih nema na tvom popisu (iliti popisu sa str veleučilišta) :eek:
 

frankie.sh

Lažljivac
onda po tebi ,je krivo ono što piše na prvoj stranici ove teme ?
jel tamo se navode i :
3) Zakon o općem upravnom postupku - NN 47/09
4) Zakon o upravnim sporovima - NN 20/10 i 143/12
kojih nema na tvom popisu (iliti popisu sa str veleučilišta) :eek:
pa ovaj prvi post je pisan davnih dana (po mome mišljenu - al možda se i mjenjalo), a ovo što sam ja napisao piše u sažetcima nastavnog plana i trenutno je važeće. ali ne mogu sa sigurnošću reći jer nisam išao na predavanja pa ne znam što je prof reko
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pa ovaj prvi post je pisan davnih dana (po mome mišljenu - al možda se i mjenjalo), a ovo što sam ja napisao piše u sažetcima nastavnog plana i trenutno je važeće. ali ne mogu sa sigurnošću reći jer nisam išao na predavanja pa ne znam što je prof reko
mijenjaju prvu stranu , tako da ona vrijedi.
ma kaj se tiče ovog predmeta,ima dosta problema oko literature, jer svugdje piše drugačije...:(:confused:

al , ne vjerujem, da iz tog prekršajnog zakona mi moramo znati članke,koje pravo ne treba... čudno mi je to, a opet umjesto 81 članka, učili bi 59, što je značajno manje...

zato sam pitala, ako netko provjereno zna, da li te članke (15-30, 63-75) moramo znati ili ne? možda netko prati, pa zna jesu li se pojavili na ispitima il nisu?
 

genius

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
mijenjaju prvu stranu , tako da ona vrijedi.
ma kaj se tiče ovog predmeta,ima dosta problema oko literature, jer svugdje piše drugačije...:(:confused:

al , ne vjerujem, da iz tog prekršajnog zakona mi moramo znati članke,koje pravo ne treba... čudno mi je to, a opet umjesto 81 članka, učili bi 59, što je značajno manje...

zato sam pitala, ako netko provjereno zna, da li te članke (15-30, 63-75) moramo znati ili ne? možda netko prati, pa zna jesu li se pojavili na ispitima il nisu?
U ovim člancima od 15 do 30 se nalazi vrijeme i mjesto počinjenja prekšaja, nužna obrana i krajnja nužda a to bude često na ispitu, a u ovim člancima od 63 do 75 bilo je pitanje primjena prekršajnoga materijalnog zakonodavstva prema maloljetnicima i posebne obveze suda prema maloljetniku..Tak da očito moramo :(
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
U ovim člancima od 15 do 30 se nalazi vrijeme i mjesto počinjenja prekšaja, nužna obrana i krajnja nužda a to bude često na ispitu, a u ovim člancima od 63 do 75 bilo je pitanje primjena prekršajnoga materijalnog zakonodavstva prema maloljetnicima i posebne obveze suda prema maloljetniku..Tak da očito moramo :(
i ak sam dobro skuzila,jedno pitane na pismenom je uvijek iz tog zakona?

a zosdu moramo cijeli znati ili ?
 

Marinchy

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da, uvijek bude 1 pitanje na pismenom iz prekršajnog i ono što je navedeno članci 1-81 se trebaju naučit!
Zakon o općem upravnom postupku treba samo 5 članaka naučit i to dio koji se odnosi na upravne ugovore, čl. 150-154. (iako se ni to nije pojavljivalo na zadnjim rokovima)
Zakon o sustavu državne uprave je obuhvaćen i u knjizi, glava 13.-poslovi državne uprave tak da to ne treba učit detaljno iz zakona, eventualno pročitat samo. :D
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da, uvijek bude 1 pitanje na pismenom iz prekršajnog i ono što je navedeno članci 1-81 se trebaju naučit!
Zakon o općem upravnom postupku treba samo 5 članaka naučit i to dio koji se odnosi na upravne ugovore, čl. 150-154. (iako se ni to nije pojavljivalo na zadnjim rokovima)
Zakon o sustavu državne uprave je obuhvaćen i u knjizi, glava 13.-poslovi državne uprave tak da to ne treba učit detaljno iz zakona, eventualno pročitat samo. :D
HVALA PUNO !:)
zadnje pitanje :)
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske , treba onda to ili ne ? :confused::blush:
 

Marinchy

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ustavni zakon o ustavnom sudu ne treba detaljno jer je i to obuhvaćeno u knjizi, glava 14.- odnosi državne uprave i odnosi između uprave i sudstva. Pročitat samo radi sigurnosti, ako netko želi.
Ustav se isto spominje kroz knjigu, npr. kod prava pozitivnog i negativnog statusa i sl.
Nisam primjetila da se ikad pojavljivalo baš neko pitanje iz Ustava, ali ako baš netko želi pročitat... :D
Bitni su vam upravni akt, načelo zakonitosti, kontrola nad upravom, državljanstvo, koncesije, izvlaštenje, ustanove,odgovornost za štetu, poslovi državne uprave i ona prezentacija o europskom upravnom pravu koja se do sada nije pojavljivala, ali čula sam da od jesenskih rokova i to postaje aktualno.
Eto, na to najviše obratite pozornost! :)
 

genius

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Uopće ne znam kako da više učim?? Ne znam da li mi je pametno da učim po onim pitanjima na jednoj od stranica ove teme..Ima ih 170..A ne znam ni da li da učim cijeli Prekršajni ili samo pitanja koja se pojavljuju jer toga stvarno ima puno..A koliko sam skužila ne pitaju zakon na usmenom baš često :)
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks