AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Komparativni politički sustavi

ana.lagin

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kolege, posto je profesorica dala malo dvosmislene odgovore, zanima me moramo li svejedno na usmeni ako prodjemo oba kolokvija jer prvo je navela da cemo u slucaju prolaska samo potvrditi ocjenu, a zatim da cemo se sluzbeno vidjeti na ispitnom roku..
 

TuttiFruti

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kolege, posto je profesorica dala malo dvosmislene odgovore, zanima me moramo li svejedno na usmeni ako prodjemo oba kolokvija jer prvo je navela da cemo u slucaju prolaska samo potvrditi ocjenu, a zatim da cemo se sluzbeno vidjeti na ispitnom roku..
koliko sam ju ja shvatila trebamo izac i na usmeni gdje ce postavit pitanje, dva
 

suzaaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolokvij danas nije bio lagan koliko sam očekivala (s obzirom na to da su bili ponuđeni odgovori...).
Pitanja kojih se sjećam:
1. Tko je donio "Mali Ustav" 1992. - Poljska
2. Koja država u SAD-u je prva donijela ustav? - ja sam stavila Virginia, bilo je krivo
3. Ustavni izbor definicija
4. Obilježja predsjedničkoga sustava u SAD-u
5. Prirodno pravo
6. Ekstra vires i ultra vires
7. Ustavne konvencije
8. Načela dobre vlasti
9. Koja je država tradicionalnog konstitucionalizma? Ja sam stavila VB, krivo
10. Teorija demokratskog jedinstva (točno je bilo da je to suprotno načelu diobe vlasti)
11. Načelo supsidijarnosti
12. Primjer izravnog utjecaja na Hrv ustavotvorca od strane Saveznog suda - načelo proporcionalnosti
13. U konfederaciji SAD-a - jedna država jedan glas je bilo tocno

Ostalih se ne sjećam. 15 pitanja je bilo, zeznuto su bila postavljena i po meni je bilo par koja su doslovno jednom riječi spomenuta u knjizi (tipa Mali ustav...). Na kraju sam imala 11/15 što je ok s obzirom na to da sam samo podcrtavala i par puta pročitala.
 

TuttiFruti

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
što danas nismo trebali imati predavanje? ili samo ja ne mogu naći poveznicu za meet
Edit: našla sam poveznicu, hvala :)
 
Posljednje uređivanje:

ana.lagin

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Koja je literatura za 2. kolokvij, zna netko?
Hvala!
Slala sam kostadinov mail prije koji dan, nula bodova. Sad sam poslala podolnjaku jer isto nisam na sigurno i javim ako sto odgovori..
Uostalom ako netko od kolega zna neka javi, jer apsurd da je do kolokvija ostalo tjedan dana, a nitko ne zna sto se 100% uci..
 

bihter

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Slala sam kostadinov mail prije koji dan, nula bodova. Sad sam poslala podolnjaku jer isto nisam na sigurno i javim ako sto odgovori..
Uostalom ako netko od kolega zna neka javi, jer apsurd da je do kolokvija ostalo tjedan dana, a nitko ne zna sto se 100% uci..
Literatura je samo knjiga od Smerdela, to je profesorica sad i potvrdila. A tako i pise na Merlinu ispod predavanja. Spomenula je neku knjigu iz koje treba vidjeti nesto u vezi Francuske, ali to samo za usmeni za vecu ocjenu.
 

Marisol

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Literatura je samo knjiga od Smerdela, to je profesorica sad i potvrdila. A tako i pise na Merlinu ispod predavanja. Spomenula je neku knjigu iz koje treba vidjeti nesto u vezi Francuske, ali to samo za usmeni za vecu ocjenu.
Znači samo ovo od 167. do 239. stranice?
 

JelenaPar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko nešto o seminaru iz ovog predmeta kod Podolnjaka? Nazalost nisam mogla biti na predavanjima, do kad treba predati seminar?
 

OrhidejaMartina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Obzirom da dugo nisam bila aktivna na faksu, molim info iz čega je najbolje učiti ovaj predmet i koja je važeća literatura? Hvala
 

Eriatarka3103

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ispit danas kod Kostadinov, kolokviji riješeni iako nebitni jer pita samo koliko bodova smo ostvarili, a jednak broj pitanja postavlja i onima koji nisu izašli na kolokvij i onima koju jesu.
Kostadinov pita pitanje vezano za gradivo, ali voli informacije koje nisu sadržane u literatutri iz vijesti, novina, medija općenito. Odgovori nisu u literaturu, iako se na neki način nadovezuju na literaturu. Sve u svemu jedan čudnjikav ispit, ali nisam čula da je ikoga srušila tko je išta rekao. Samo ne šutiti, pričati oko pitanja i nema problema.
Neka pitanja: polupredsjednički sustav Francuske, kohabitacija, BiH, federacija i konfederacija, utjecaj njemačkog ustava na hrvatski, vlast novčanika, izvori britanskog prava itd. (pitanja su iz grupe koja je odgovorala, ne samo moja) detalji oko toga, usporedba s Hrvatskom pa koji su to primjeri.
Pitanja su bila samo iz knjige Ustavno uređenje europske Hrvatske. Rok prije su kolege mogli odabrati koje pitanje žele, mi nismoimali tu opciju.
Inače je profesorica pristojna i draga, nema treme kod nje.
 

Lemmy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas sam položila ispit kod prof.Kostadinov i iskreno presretna sam što sam se toga riješila. Profesorica je na žalost srušila dosta kolegica u mojoj grupi, čak i one koji su dobili visoke ocjene s kolokvija. Mene je pitala Božićni ustav, sve što znam o njemu i kad je predsjedniku RH potreban supotpus premijera. Druge kolegice je pitala Weimarsku republiku, 2.svjetski rat, kad je Hitler došao na vlast, kojeg datuma se slavi Dan pobjede..
 

jelka21

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jučer usmeni kod prof. Podolnjaka, on ispituje samo seminariste ako sam dobro shvatila, ugl, kolega i ja odgovarali, pitanja značajke parlamentarnog, polupredsjedničkog i predsjedničkog sustava, 15ak minuta popričali s njim, pusti te da pričaš što znaš, malo se nadovezuje i on ispriča nešto, oboje dobili 5. Sve pohvale za profesora! Učila sam samo po njegovim pitanjima, sva su već napisana ovdje. Sretno svima! Naravno, preporuka da uzmete seminar iz ovog kolegija, sve je bilo bezbolno :)
 

SgtCyberX

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
20.4. usmeni kod Podolnjaka. Pitanja su klasična - predsjednički, parlamentarni i polupredsjednički sustav. To jako dobro naučite, na ostalo ne trebate puno pažnje davati. Svi 3 smo prošli.
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dragi svi,
ja danas očistila prvu godinu.
ispit kod Kostadinov.
kolokvirala sam, iz kolokvija sam dobila ocjene 3 i 4.
pitala nas je sve koji smo kolokvirlai da li želimo prihvatiti ocjenu (ako smo dobili 3), a za 4 i 5 je bilo potrebno odgovarati.
Ja sam prihvatila 3, ali kao i sve ostale koji su prihvatili, pitala je po jedno pitanje jer je morala postaviti pitanje.
Neka od pitanja: Bosna, polupredsjednički sustav, predsjednik sad-a i ostala pitanja koja inače vrti.

sretno svima!
 

stella

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja kod prof Podoljak 14.06.2022.
Ustav RH - referendum, izbori i vlada, karakteristike parlamentarnog sustava, koje su države parlamentarne a nemaju predsjednika (VB), Predsjednik SAD-a, kada je potrebna suglasnost senata kada kongresa, da li je veto predsjednika apsolutni veto (nije, jer Kongres može izglasati zakon unatoč vetu ako za njega glasa 2/3 većina zastupnika oba doma), predsjednik u polupredsjeničkom sustavu, usporedba položaja predsjednika u predsjedničkom i polupredsjedničkom sustavu, impeachment i referendum, sve o BIH i aktualan problem vezan uz nju, kongres sastav ovlasti, senat, predstavnički dom, veliki kompromis, odgovornost ministara i drž poglavara u parlamentarnom sustavu, Dhontov sustav, prefercijalno glasovanj, većinski i apsolutni izborni sistem, referendum, građanska inicijativa.

Svi smo bili u 9,30 sati, nas oko 15-ak. Malo je i kasnio, nekih pola h. Ispred sebe ima bilježnicu sa rezultatima kolokvija - koje ne znam čemu služe, jer su neki i pali a prošli su kolokvije. Pita u biti jedno pitanje i još hrpu podpitanja vezanih za to pitanje. Ovdje nabrojana pitanja su i od drugih kolega. Profesor nije strašan, stvarno izvlači od tebe bilo kakav normalan odgovor.
Skripta iz skriptarnice mi je bila dovoljna.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks