AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Gdje je poželjno raditi kao specijalist j.uprave?

bella kiss

pravnik?
Nažalost, ovakav stav prevladava u državnoj službi. :) Zato većinu i zovu uheljbima i udaračima pečata. :)

Ipak, veseli me tvoj optimizam oko ideje da će za deset godina biti novca za penzije. :D Odakle?



Je l to misliš na ovu poreznu reformu?
Što znači biti bogat? Gdje je cifra na kojoj ćemo podvući crtu, pa reći - taj je bogat, svi ispod nje su siromašni? ;) Pitam, čisto radi rasprave.



Ljudima treba jednakost prilike i posao kao najbolji socijalni program. :) Revolucija i slične komunističke gluposti ne trebaju nikome, niti su igdje ikad donijele išta dobro. Ako misliš da je, pogledaj više od 60 godina terora revolucije na Kubi. ;) Zemlji u kojoj se u redu od 500 metara čeka na kupnju kuglice sladoleda, a svaki Kubanac smije odjednom kupiti najviše dvije kuglice sladoleda. :D Ostalo da i ne spominjem. Misliš da serem? Googlaj.
Misliš da je na Kubi bilo bolje prije revolucije?
Guglaj.
Misliš da je bolje na Haitiju gdje revolucije nije bilo?
Guglaj.
Kako će biti na Kubi kad dođe demokracija?
Pa kao i kod nas.
Ova reforma naravno, da neće proći, a o bogatstvu ne bih. Penziju bih uzeo npr ako je cifra 3500 kuna, a onaj tko dobije 5000 taj je bogat.
 

lapan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da to i mene zanima kakav je to specijalisticki studij pravne struke ako to nije ovaj nas studij javne uprave?
[DOUBLEPOST=1481981300,1481981245][/DOUBLEPOST]Da to i mene zanima kakav je to specijalisticki studij pravne struke ako to nije ovaj nas studij javne uprave?
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Summa summarum, kao specijalist j. uprave poželjno se učlaniti u MOST. Pristupnice se možda mogu dobiti kod Podolnjaka?
I to sam probao....zasad bubkis.....no result
[DOUBLEPOST=1482850461,1482850153][/DOUBLEPOST]
Summa summarum, kao specijalist j. uprave poželjno se učlaniti u MOST. Pristupnice se možda mogu dobiti kod Podolnjaka?
I to sam probao....zasad bubkis.....no result
Da to i mene zanima kakav je to specijalisticki studij pravne struke ako to nije ovaj nas studij javne uprave?
[DOUBLEPOST=1481981300,1481981245][/DOUBLEPOST]Da to i mene zanima kakav je to specijalisticki studij pravne struke ako to nije ovaj nas studij javne uprave?
Fakin ipak griješi, jer sam pitao u Min. financija u vezi ovog skorašnjeg natječaja za Poreznu upravu and GUESS WHAT? IPAK DOLAZIMO U OBZIR za radna mjesta VSS razine ;)
 

lapan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa bilo bi suludo da ne dolazimo u obzir s obzirom na 300 ectsa ostvarenih tokom studiranja.
[DOUBLEPOST=1482863460,1482863277][/DOUBLEPOST]Pa bilo bi suludo da ne dolazimo u obzir s obzirom na 300 ectsa ostvarenih tokom studiranja.
 

ČOKOLADA1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kao tajnik škole
diplomirani pravnik i specijalist javne uprave - znači VSS imaju isti koeficijent
znači izjednačeni po zakonu
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav kolege!
Molim savjet i pomoć.
Ovakva je situacija, radim u državnoj upravi (udu u županiji)- tek sam počela, radni odnos na određeno vrijeme - godina dana s time da mi nitko ne garantira da ću ostati.
Plaća je znamo kakva.
Stjecanjem okolnosti, imam neku šansu za zaposlenje u jednoj maloj jedinici lokalne samouprave, plaća je sitno niža. (možda s vremenom postoje šanse za podizanje koeficijenta ili osnovice), ali ovo bi bilo na neodređeno vrijeme.

Sad mi se javljaju dvojbe, ostati gdje jesam ili otići u jls? Postoje još neki plusove i minusi za obje varijante. U lokalnoj samoupravi izraženost politike, u uredu su užasni međuljudski odnosi itd.
Molim, savjet od nekoga tko je obje probao ili ima nekakva saznanje o radu i razlici u navedena javnopravna tijela.
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav kolege!
Molim savjet i pomoć.
Ovakva je situacija, radim u državnoj upravi (udu u županiji)- tek sam počela, radni odnos na određeno vrijeme - godina dana s time da mi nitko ne garantira da ću ostati.
Plaća je znamo kakva.
Stjecanjem okolnosti, imam neku šansu za zaposlenje u jednoj maloj jedinici lokalne samouprave, plaća je sitno niža. (možda s vremenom postoje šanse za podizanje koeficijenta ili osnovice), ali ovo bi bilo na neodređeno vrijeme.

Sad mi se javljaju dvojbe, ostati gdje jesam ili otići u jls? Postoje još neki plusove i minusi za obje varijante. U lokalnoj samoupravi izraženost politike, u uredu su užasni međuljudski odnosi itd.
Molim, savjet od nekoga tko je obje probao ili ima nekakva saznanje o radu i razlici u navedena javnopravna tijela.

Ti imaš sreću poput mene. Kad dobijem posao, obično me traži još netko. Kad sam dobio u Građevinskoj, zvali su me i iz MUP-a...
Ima ti i treća opcija za odg na tvoje pitanje. Dakle, ne znam jesi stekla VSS, ali SOR ti ne znači gotovo ništa ako nemaš vezu.

Druga opcija ti je jednostavno puno bolja - jer je za stalno! A dobiti to danas je ravno dobiti - jackpot! :eek:
Županija ti također treba reći nije državna uprava. D.U. je stabilnija, punoo bolji posao od lokalne razine. Bar iz mog iskustva (stručnu praksu sam imao u jednom tijelu D.U., a radio u drugom)
 

fakin

Super Moderator
Plaće su veće i opušteniji je posao u lokalnoj samoupravi, u državnoj su manje plaće i sve je kruto i bešćutno.
 

mape5

Super Moderator
ja bi uvijek izabrala na neodređeno...ponekad ti novac ne može sve platiti, recimo slobodni svaki vikend, fiksno radno vrijeme i slično, da ne govorim o pravima koja ostvaruje, pogotovo kao žena (danas sutra porodiljni, bolovanja radi djece)-sve iz osobnog iskustva

a neka velika razlika... hm ma dalo bi se o tome raspravljati. Sve ovisi koje poslove radiš, kako ih obavljaš da li s voljom ili ne, da li si potencijali inovator u poslu, kako ti šef reagira na prijedloge poboljšanja posla... a što se ekipe tiče, saznat ćeš kakvi su kad budeš radila s njima. Kod mene na poslu je atmosfera odlična ali samo zato što smo si ju mi takvom napravili. ako ti se netko ne sviđa, možda se i ti nekom ne sviđaš, uvijek možeš takvu osobu ignorirati, a ako baš moraš s takvom osobom raditi, drž se one stare, narodne-družba je družba, služba je služba
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dragi kolege, jel vama normalno da se u Udu konkretno vž, na radno mjesto samostalne upravne referentice za matičarstvo i osobna stanja građana, zaposljava diplomirana sociologinja pored toliko specijalista j. uprave i magistra prava?
Navodno da su cak mijenjali i pravilnik zbog te osobe. Makar ima mnostvo primjera ovakvih apsurda.
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Moguće je, jer nekada se na natječajima traži osoba završenog društvenog ili humanističkog smjera, ne navodeći točno koju struku. Druga stvar je dok se traži magistar prava ili stručni specijalist javne uprave. U nazad nekoliko mjeseci Ministarstvo uprave javno objavljuje rješenja o prijmu u državnu službu, te se tu također da svašta pročitati. Sve je to po zakonu, ali eto, u praksi pravne poslove obavljaju osobe koje zakone nikad nisu ozbiljno čitale, a kamoli učile.
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
A zašto je moguće? Jer je tako propisano pravilnicima, a ti pravilnici su zastarjeli. Primjerice, u društveni smjer se ubraja cijeli niz zanimanja (jel se oni obazuju za isti posao?, odgovor je da ne.) U konkretnom natječaju je bilo naveden tipa magistar/ specijalist pravnog, ekonomskog smjera te nadodano magistar sociologije.
Ne može nitko tvrditi da magistar sociologije posjeduje više stručnog znanja od specijalista javne uprave ili magistra prava.

Za konkretno radno mjesto koje navodim, radi se o primjeni propisa, Obiteljskog zakona, Zakona o državnim maticama i srodnih i naravno ZUP. I danas-sutra će neka strana biti oštećena upravo zbog zapošljavanja nekompetetnog kadra. Pitam se kakve veze takvo radno mjesto ima sa sociologijom, apsolutno nikakve, stoga kolege ukoliko mi odobravamo ovakva zapošljavanja, kako neće drugi. Ukoliko se ikad nađem u poziciji rukovodećeg izmijenit ću pravilnik, i struke prilagodili radnim mjestima. Za svaki smjer bi trebalo provjeravati sadržaj toga smjera, a ne samo formalnost. Zagovornica sam specijalizacije odnosno konkretizacije struke, i . Dakle, računovodstvo - ekonomist, IT - informatičar, upravni postupci i slično -pravnici i specijalisti javne uprave ili ukoliko je neko radno mjesto vezano za baš specifično područje - tipa šumarstvo magistra šumrastva i smatram da nema neopravdanja za ovaku sistematizaciju radnih mjesta. Pa u javnoj upravi bi trebale baš raditi osobe specijalizirane za javnu upravu.

I danas baš čitam, HZZ Primorsko - goranske županije objavljuje Izvješće te daje mišljenja obrazovnim institucija kojima predlaže smanjenje kvote upravo za upis upravnog studija budući da se radi o suficitarnom zanimanju i teško zapošljivom. A razlog istog navodim u prethodnom postu, ne da nema nemogućnosti pronalaska posla za nas, već se ona popunjavaju nekompetentim osobljem (ekonomistima, menmadžerima, sociolozima itd.).

Smatram da nije u redu od nas kad se jednom zaposlimo, ne zalagati se modernizaciju jave uprave, a čiji je segmenat upravo ta specijalizacija i konkretizacija radnih mjesta. Govorim iz prve ruke, jer sam sudjlovala na 5 takvih postupka prijma, i ni kod jegdnog nije bio primljen prvostupnik/specilist javne uprave, već upravo ekonomist, menađer s naglaskom na informatiku, ekonomist s naglaskom na menadžment i sport... idt, a radilo se o tipično pravničkim radnim mjestima.

A i s takvim nekompetentnim osobama moramo surađivati te praviti se "bedastima" na njihove iskaze nekompetentnosti.
[DOUBLEPOST=1516184779,1516182082][/DOUBLEPOST]http://www.udu-vsz.hr/Pravilnik o unutarnjem redu UDUVSŽ - sistematizacija.pdf

Kao uzoran primjer Pravilnika, pronašla sam pravilnik UDU Vukovarsko-srijemske županije.
 

fakin

Super Moderator
Jebote ti se čudiš što se u državnu upravu zapošljavaju neki koji nisu striktno vezani za našu struku. Pa pogledaj malo rješenje objavljena na stranicama ministarstva uprave, pa nedavno su zaposlili magistra teologije na poslovima više stručnog savjetnika za upravne poslove.

Minimalno 90% zapošljavanja u javnoj upravi je namješteno i preko veze i to je činjenica. Prijatelj koji se već preko godinu dana javlja na sve javne natječaje na koje može mi je napričao toliko toga da se može jedna kvalitetna knjiga napisati koliko tu ima izmišljanja i prilagođavanja čak i za najobičnija radna mjesta sa SSS, a kamoli VŠS i VSS.
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nisu meni nimalo čudna takva zaposljavanja, nego mi je čudno koliko se o tome malo prica, svima je to "normalno", postoji stav tako se zaposljava u javnoj upravi, to je od uvijek tako i uvijek ce biti. Meni takav stav nije u redu.
Jel tvoj prijatelj ulozio koju zalbu, makar da je i neutemeljena?

Jel su mozda maknuli sa stranice to rjesenje o prijmu teologa?
 
Posljednje uređivanje:

fakin

Super Moderator
Normalno je jer to paše većini ljudi, jednostavno ima nas premalo i većina ljudi je podmirena neki zaposlenjem ili dobivenim poslom.

To je bilo prije par mjeseci, vjerojatno postoji rješenje, ali tko će to sad naći, trebalo bi danima tražiti.


Haha na što ćeš uložiti žalbu? Možeš samo na procesne pogreške kojih nema. Onaj koji se treba zaposliti dobije maksimalan broj bodova na razgovoru, a onaj koji najbolje napiše pismeni test dobije na razgovoru taman toliko da bude za bod lošiji od ovog kojeg trebaju zaposliti. I ne možeš im tu ništa, sve je po zakonu, po propisu.
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Znam te sve fore naštelavanja. Glavno da u spisu sve štima.
Odabrani kandidat - Pismeni 10/10, intervjuu 9/10, a onaj koji tjedan prije ponavlja sve te pravne izvore - pismeni 7/10, intervju 9/10 ili cak 10/10, slucajno da se ne žali. S time da kojekavi ekonomesti, menadzeri ili u gore slucaju teolozi napisu bolje pismeni. Da se vise ulazu zalbe, osobito kod prijma u službu na neodređeno vrijeme, jer u tom slučaju žalba na rješenje odgađa izvršenje rješenja, barem da im se poveća posao (vjerujte u nekim JP tijelima niti ne znaju napisati drugostupanjsko rješenje odnosno postupiti po žalbu, možda bi se i zapitali koji put.
Ovako, ako se ne uloži žalba, moj dojam je da se odobrava takvo zapošljavanja. Ja sam žalbu poslala, ali ne da se stvarno žalim, jer osnove nije bilo već da im na pristojan način očitam bukvicu.
Nije Ministarstvo uprave već Ministarstvo rada i mir. sustava, al svejedno je apsurdnooo:


 
Posljednje uređivanje:

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Plaće su veće i opušteniji je posao u lokalnoj samoupravi, u državnoj su manje plaće i sve je kruto i bešćutno.
Meni je bilo Ok, a bio sam u Građ. inspekciji
Inspektori su jako profesionalni, moram priznati da je još bolji osjećaj raditi s ljudima koji nisu po vokaciji pravnici/ekonomisti i super su me primili

Da se nadovežem na temu nedavno na natječaju u Domu zdravlja PGŽ za višeg stručnog suradnika za info-dokumentacijski sustav, opći uvjeti su bili VŠS/VSS zdravstveni studij ili društveni smjer, a primljen je - magistar ekonomije...

Kad je i dalje najbitnije da si - magistar.

Ali imam i osobni pozitivni primjer; pozvan sam na testiranje u Nacion.zakladu za razvoj civilnog društva premda nemam 1god na VSS/ 3god na VŠS, dobili su čak - 948 prijava!! Ali zato su zatestiranje stavili čak 5 zakona, 2 uredbe, strategiju razvoja...:eek:
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks