AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Bolonja

Dijana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene ta bolonja zbunjuje:confused: Stoga vas molim za pomoć:
1. Koju diplomu nakon završene 3 godine dtječem - višu ili visoku ( dal se već nakon treće završene smatra da imaš završeni faks ) ?
2. Priča se da mi bolonjci nakon treće godine ne možemo upisati magisterij ( + 2 ) jer smo stručni studij. Za nas su predviđene specijalizacije, a ne magistriji.
3. Isto tako se priča da eko nemaš određeni prosjek ocjena da dodatne dvije godine možeš upisati samo uz plaćanje ( cijene su astonomske, nekih 30 tisuća kn ???!! )

Molim odgovore iz prve ruke. Thanks:)
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
U bolonjskom sustavu postoji samo visoka stručna sprema. Koja se klasificira u 3 razreda: prvostupnik, magistar, doktor.
Unutar sustava predviđena su 2 osnovna tipa studija: stručni i sveučilišni.

Razlika je što stručni ima samo 2 razreda znači prvostupnik i magisterij dok sveučilišni ima sva 3 razreda.

Nastavak našeg studija, na Veleučilištu još nije moguć, sukladno tome ni uvjeti nastavka studija mi nisu poznati.
Nakon 3 godine se stječe 180ETCS bodova i nastavak bi bio moguć na nekoj drugoj instituciji pod pretpostavkom da se zadovoljavaju uvjeti koji oni traže za upis(osnovni uvjet je 180 bodova koji mi ispunjavamo).

Moj savijet je da se fokusiraš na polaganje ispita, a situacija oko nastavka će se s vremenom razjasniti.
 

TINY

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da jos nesto dodam na prethodni post od Miklje...Postoji vec doktorski studij...jos samo to treba povezati...a to ce bit svima nama jasnije kroz 2 godine...treba biti strpljiv...uglavnom shvatite da mozete dalje ako imate volje...imam negdje prikaz u obliku grafikona al mislim da ga nemrem ovdje stavit...kad bude gotov portal probat cemo tamo stavit...malo strpljenja...hvala
 

george costanza

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo i ja ću se nadovezati na kolege. Postoji od relativno nedavno specijalistički poslijediplomski studij javne uprave, dakle fali još samo ta srednja karika, koja će se nadam se oformiti u razumnom roku. U međuvremenu treba se dočepati diplome prvostupnika, a to i nije baš tako jednostavno:)
 

ups

Skype
Titule po "Bolonji"

Titule po "Bolonji"

16. ožujka - Pristupnik, pa prvostupnik ili bakalaureat, zatim specijalist struke. To su neki od novih stručnih ili akademskih naziva koji se stječu nakon određenog stupnja visokog obrazovanja prema Bolonjskom procesu. Novi zakon Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa uputilo je u hitnu proceduru i u njemu nema dosadašnje visoke školske spreme, što je izazvalo polemiku.

Predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola Hrvatske prof. dr. sc. Mladen Havelka ogorčen je. "Dat će se naziv prvostupnika nekome tko ga nije zaslužio obrazovanjem jer je završio dvogodišnji studij, ali mu se neće dati kompetencije te razine obrazovanja", kaže te poručuje kako to ne može shvatiti.

Izvanredna jučerašnja sjednica Vijeća veleučilišta i visokih škola Hrvatske završila je obostranim optužbama za nerazumjevanje problema. I dok Ministarstvo tvrdi da je riječ samo o usklađivanju s Europom i Bolonjom, dekani hrvatskih veleučilišta i visokih škola upozoravaju da će promjenom naziva i pretvaranjem dosadašnje više stručne spreme u visoku Hrvatska umjetno, preko noći, dobiti 150 tisuća novih visokoobrazovanih ljudi.

Prof. dr. sc. Slobodan Uzelac, državni tajnik za visoko obrazovanje poručuje kako su te izjave netočne i da mogu jako štetiti ugledu zemlje.

Članovi Vijeća pak smatraju da su svi oni koji su po Bolonji završili trogodišnji stručni studij zakinuti jer su u akademskom nazivu "prvostupnik" izjednačeni s diplomantima nekadašnjih dvogodišnjih viših škola. Predlažu da se nekadašnja viša stručna sprema pretvori u naziv pristupnik, a da za status prvostupnik ili bakalaureat treba omogućiti besplatne razlikovne ispite.

Uzelac uzvraća optužbama kako su mnogi današnji trogodišnji stručni programi prepisani i prenapuhani nekadašnji dvogodišnji studiji.

Budući da suprotstavljene strane gotovo istim argumentima, kao što su jamstvo kvalitete studiranja, ravnopravnost i pravovaljanost hrvatskih diploma u svijetu i drugima čvrsto drže suprotne strane, saborske zastupnike ne čeka lagan zadatak.
:eek:)
http://vijesti.hrt.hr/ShowArticles.aspx?ArticleId=23482
 

ups

Skype
Re: Titule po "Bolonji"

a oni zapravo misle promjenit naziv u diplomi kao bez ikakvog polaganja razlike? dok sa druge strane zele da se polaze ta razlika pa se onda upisuju +2..?
drugim riječima: pišanje niz vjetar.
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja imam jedno pitanje. može li se upisat parcijala treće godine? sada sam parcijala 2 i imam još jedan ispit i neću imati ništa više u indeksu upisano. zanima me je li mogu upisati parcijalu 3. ili samo 4 ispita s druge koja su mi ostala tj. koja nisam upisala prošle godine jer sam upisala parcijalu?
 

misha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bolonjski proces

6. studenog 2007.,utorak, u 9,00h, Pravni fakultet u Starogradskoj vijećnici u Ćirilometodskoj organizira tribinu " Bolonjski proces - iskustva i perspektive", planira li netko s našeg upravnog studija to posjetiti?
 

TINY

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Bolonjski proces

Ej...ljudi...ak netko ide jel bi mogao napraviti kratko izvješće sa te tribine da stavimo na portal/forum/Kameralist...

Tnx...
 

misha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

Ja planiram ići i mislila sam to uklopiti u članak koji pripremam za Kameralist, svaka informacija je jako dobro došla, a još ju je važnije podijeliti i s drugima...
Pitanje sam postavila zato ak neko planira ići da odemo zajedno, ak se tko slaže, jer, po mom mišljenju, ugodnije je ići kad ideš s nekim "svojim", neovisno o tome što se još ne poznajemo , ali se poznajemo u tom smislu što dijelimo iste interese na svom faksu...ako bude tko zainteresiran, dogovorimo se...
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

Ja sam isto s poreznog i namjeravam svratiti, nadam se da me ništa do sutra neće spriječiti, što znači da bi se trebali vidjeti...
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

da u rijeci će od iduće god biti sistem umjesto ocjena biti će slova i smanjit će rokove na dva a možda i uvesti neki dodatni ako se padne ispit
 

niriana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

da u rijeci će od iduće god biti sistem umjesto ocjena biti će slova i smanjit će rokove na dva a možda i uvesti neki dodatni ako se padne ispit
au, sad si ja razmišljam je li to dobro ili loše...:D
 

misha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

Dragi forumaši, i kolege studenti.....zamolila bih Vas za mišljenja o bolonjskom procesu, odosno reformi sustava visokog obrazovanja - ali konkretno i ozbiljno, ono što Vi vidite kao njegove nedostatke i ono što bi Vi kao studenti htjeli da vam on razvije?
Pa čak i da neznate ništa što sam bolonjski proces znači,molim vas iznesite svoja mišljenja o tome što bi po Vama poboljšalo kvalitetu studiranja, neovisno radi li se konkretno o našem studiju ili općenito za cijeli sustav?
Htjela bih se upoznati, a to bi ujedno svima nama vjerujem bilo od koristi,s stanjem o stajalištima samih studenata,tj.da li mi studenti pokazujemo dovoljno interesa da se sustav u kojem smo mi najbrojniji "igrači"poboljša ili smo samo tu da komentiramo ono što nam pravne norme nalažu, pa se možemo samo izjasniti kako nam nešto odgovara ili ne odgovara...hvala
p.s. za one koji su već na nekom mjestu na ovom forumu podijelili svoja mišljenja o ovom pitanju, molim Vas ili nas uputite na to mjesto ili ih još jednom obrazložite ovdje...
 

Tamara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

sto se tice bolonje i bolonjskog procesa ja sam za njega...Namjera je stvoriti jedinstveni sustav obrazovanja temeljen na ciklusima koji završavaju stjecanjem diploma prvostupnika (bachelor), magistra (master) i doktora (doctorate). glavni ciljevi su ukratko uspostaviti lako prepoznatljiv sustav ocjenjivanja, uspostava jedinstvenog sustava studiranja koji omogućuje zapošljavanje studentima sa završenim prvim stupnjem studiranja(stupanj postignut nakon tri godine smatra se potrebnim stupnjem kvalifikacije na europskom tržištu rada. Drugi ciklus vodit će k magisteriju i/ili doktoratu, kao što je to slučaj u mnogim europskim zemljama) , ETSC bodovi, nema ocjena vec slova.ne znam...meni se to cini super ako tezimo necemu boljem i kvalitetnijem ...mislim da nam ta deklaracija ne moze naskoditi, samo unaprijediti..za one koji zele vise...
 

kety

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

Nezahvalno je govoriti o bolonjskom procesu pošto proces kao takav nije na većini fakseva još ni pravo započeo, no treba dakako pohvaliti svaki korak prema naprijed, pa bio on ponekad i nespretan i nedovoljno razrađen. Trebat će proteći još neko vrijeme da bi bolonja u potpunosti zaživjela i tek tada bi se moglo govoriti o eventualnim negativnim i pozitivnim stranama iste. Moje je skromno mišljenje da je bolonja, kad zaživi u potpunosti, na strani ZNANJA i studenata, a to je već jako mnogo! I zato je treba dobro i planirano sprovesti do kraja. To govorim iz perspektive starog studenta. I podržavam je.
Najčešća negativnost koju čujem od bolonjaca na sveučilišnim studijima je ta da nije fer da se izjednači prijašnji 4-godišnji studij sa sadašnjim 5-godišnjim (prijašnji diplomirani postaju magistri) i iako se to zapravo ne dotiče našeg faksa meni je to baš zanimljivo kako se oni osjećaju kako je prema njima napravljena strašno velika nepravda. Kod mijenjanja bilokakvog sustava ne mogu se izbjeći žrtve no pritom se mora gledati da se napravi najmanja moguća nepravda što je ovako i napravljeno.Uvijek se na nekome mora prelomiti,no mislim da se nikako ne bi trebali tako osjećati s obzirom na mogućnosti koje su dobili ,a prijašnje generacije nisu imale( pa ako su to zasad i samo kolokviji, i to je puno).
Najviše posla će biti čini mi se oko toga da shvate i poslodavci i budući studenti da se nakon tri godine dobiva titula koja ne zvuči istina bogzna kako ali treba biti dovoljna za dobar posao i dobru plaću. Cilj je da većina završi te tri godine , dio ali ne svi, da završe za magistra a tek vrlo mali dio doktorira. T ime bi se povećala opća obrazovanost i mogućnosti zapošljavanja. Opet tu dolazi vrijeme jer trebat će proći vremena da ljudi zapravo prihvate taj sustav i da shvate da kad im dođe sveučilišni prvostupnik ne znam novinarstva ili geodezije, nije bitno čega , da je kvalificiran obavljati svoj posao. Treba ljude prije svega dobro informirati.
I možda neke studente živcira i ljuti što nije sve odmah i sada, no nažalost ništa pa tako ni bolonja ne može se uspostaviti na brzinu. Na tome treba raditi. Ove generacije koje sad studiraju su te koje trebaju pokazati koje se greškice trebaju popraviti, informirati sami sebe i okolinu te pomoći samom sustavu da profuncionira. Treba biti aktivan.
:)
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Bolonjski proces

Još jedna šansa za 200 tisuća vječnih studenata


Dobra vijest za 100 do 200 tisuća Hrvata koji su studij upisali po starom modelu, a do danas nisu diplomirali. Svi će oni, naime, bez obzira na to jesu li na studiju zapeli na prvoj ili na zadnjoj godini, dobiti priliku za stjecanje visoke stručne spreme i akademskog naziva sveučilišnog prvostupnika (baccalaureusa) bez obveze polaganja preostalih ispita.

Kako je najavio prof. dr. Slobodan Uzelac, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, u zamjenu za razlike ili preostale ispite država će za takve studente organizirati jedinstveni ispit.

Oni koji ga uspješno polože dobit će svjedodžbu sveučilišnog prvostupnika (prvostupnice), što je dokument istovjetan onome koji prema novom Zakonu o akademskim i stručnim nazivima pripada studentima koji prema bolonjskom procesu završavaju preddiplomski sveučilišni studij koji traje tri do četiri godine. Kako će točno izgledati ispit koji će morati položiti bivši “vječni studenti” tek treba definirati.

- Kriteriji vrednovanja bit će jedinstveni za sve i propisat će ih država, a na ispitu će se propitivati znanja, sposobnosti, vještine, kompetencije, stavovi i afiniteti - najavio je Uzelac. Dodao je kako ne može reći kada će takva praksa zaživjeti u Hrvatskoj jer to još nije definirano ni u europskim okvirima.

Naime, pretpostavka je za to izrada Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira koji bi trebao jasno razraditi sustav jedinstvene evaluacije i vrednovanja kvalifikacija. Naš kvalifikacijski okvir mora biti usklađen i s europskim okvirom za koji je rečeno da neće biti gotovo prije 2010.

Prve pretpostavke u tom pravcu ipak su učinjene. Vlada je usvojila “Polazne osnove Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira”, a formirano je i posebno povjerenstvo na čelu s ministrom obrazovanja, koje će se tim dokumentom baviti idućih godinu i pol dana. Prema tom dokumentu određena znanja i vještine koje su ljudi stekli u neformalnom obrazovanju bit će izjednačene s onima stečenim u formalnom obrazovanju.

Drugim riječima, u budućnosti će na ispit za stjecanje akademskog naziva sveučilišnog prvostupnika moći izaći i oni građani koji se nikada formalno nisu upisali na fakultet. Na isti će se način, rekao je Uzelac, moći završiti i osnovna i srednja škola. Još se ne zna hoće li troškove pristupanja takvoj vrsti ispita snositi država ili pristupnici osobno.

Nije dogovorena ni minimalna kvalifikacija koju će pristupnici morati zadovoljiti prije izlaska na ispit, no pretpostvlja se da će za izlazak na ispit za stjecanje akademskog naziva sveučilišnog prvostupnika biti dovoljna završena 4-godišnja srednja škola. Ispite će organizirati visoka učilišta u sustavu znanosti i visokog obrazovanja.

Prof. dr. Pero Lučin, glavni pregovarač s EU za područje obrazovanja, upozorava da akademski naziv može dati samo akreditirana institucija visokog obrazovanja pa će fakulteti moći i ne priznavati kompetencije stečene kroz neformalno obrazovanje.

Izvor: jutarnji.hr


Mene je malo zbunio ovaj tekst, pogotovo onaj dio da će osobe koje nisu nikada upisale fakultet moći položiti taj ispit i dobiti titulu sveučilišnog prvostupnika.:confused:
Čudni su putevi bolonje...8)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks