Pozdrav ekipa!
Student sam elektrotehnike na SSDS-u i ispričavam se što uljećem kao padobranac, ali naletio sam na vaš forum nakon ovog članka:
Studentska inicijativa: Zašto rektor Boras i prorektor Lazibat žele diskriminirati vlastite studente?
Pročitao sam ovu temu i par ranijih pa bi vas molio da svoje inicijative malo uskladite s našim (nas ostalih koji se borimo na ovom području).
Nisam ekspert za pravo, ali primijetio sam da želite da se vaš studij digne na sveučilišnu razinu. Po meni je to nepotrebno isključivo iz razloga jer ne postoje poslijediplomski studiji iz upravnog prava. Isto tako je nepotrebno bilo i dizati neke studije poput fizioterapije, sestrinstva i sl. Ukoliko ste zakinuti u nekim Zakonima pokušajte se izboriti za promjene spornih članaka. Npr. prošle godine Ministarstvo graditeljstva mijenjalo je zakone o strukovnim komorama. U starom Zakonu magistri su morali stažirati 2 godine da bi postali ovlašteni inženjeri dok su stručni spec. 4 godine. Bez ikakvih prigovora Ministarstvo je prihvatilo prijedlog alumnija TVZ-a da se ispravi taj članak. Novi Zakon je usvojen i mislim da brzo stupa na snagu. Uzmite u obzir da ima puno više studenata javne uprave nego stručnih diplomaca elektrotehnike, strojarstva i graditeljstva stoga ste vjerojatno puno glasniji.
Osim ovog primijetio sam da dosta ljudi po temi brka pojmove i uspoređuje se s nekim veleučilištima i sl. Dakle, AZVO je taj koji određuje koliko je neki studij kvalitetan ili nije. Ne smije i ne može se generalizirati pa reći da svi stručni studiji ne valjaju ili pak reći da su stručni studiji na sveučilištu superiorniji zato jer su "teži" nad onim na nekom veleučilištu. Možda i jesu teži, ali to ne znači da su kvalitetniji. Kao što rekoh, AZVO to određuje i postavlja kriterije, te nikako ne smijemo dopustiti da rektori, dekani, ili MZOS određuju što je kvalitetno ili nije.
Prema Bolonjskoj deklaraciji postoje Bachelor, Master i PhD programi. Dakle, sveučilišni poslijediplomski specijalistički je čista izmišljotinja hrvatskih sveučilišta za mužnju novca. Ti studiji jedino imaju smisla za studije u prodručju medicine, ali su se mogli i tamo svrstat u cjeloživotno obrazovanje. Stručni specijalistički jesu programi druge razine (Master programi), ali se ne zovu tako što je samo po sebi apsurd nad apsurdima. Ukoliko MZOS ovo ne ispravi postoje legitimni argumenti i da se ide u Europu po svoja prava.
Gdje smo danas?
Prema aktualnom planu MZOS-a na jesen dolazi do izmjena Zakona o visokom obrazovanju, Zakona o akademskim i stručnim nazivima te Zakona o HKO-u.
MZOS zna za ove probleme i obećali su promjeniti stručni naziv, a bez obzira na rezultat tužbe oko HKO-a diplomski stručni studiji moraju ostati na razini 7. HKO nije Hrvatska izmišljotina već slijedi EQF (European qualification framework), a prema njemu studiji drugog stupnja su na razini 7. Moguće je da će stručni biti 7.1 dok će sveučilišni biti 7.2 uz jedinu razliku pristupa poslijediplomskim studijima.
Što se tiče akademskih i stručnih naziva jedan od mojih prijedloga koje sam slao svugdje je sljedeći:
Najbitnije tijelo koje se bori za naša prava je
Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola RH koje je u zadnje vrijeme postalo poprilično glasno stoga je moja preporuka da pratite i podržite njihove inicijative.