stvarno su bila teška pitanja .Ja nemogu nigdje naći odgovor za ono pitanje o izvlaštenju...ako netko zna odgovor molim ga da ga napiše
ovo je jedino što sam uspjela pronaći ako to nije to neka me netko ispravi!
POSTUPAK PRED ŽUPANIJSKIM SUDOM
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju iz 2002. godine predviđen je novi način zaštite prava koja mogu biti povrijeđena rješenjem o izvlaštenju i to u vidu posebnog oblika upravnog spora čija se karakteristika ogleda u tome što se postupak vodi pred županijskim sudom i što taj sud u spomenutom post. na odgovarajući način primjenjuje odredbe ZUS-a (kao lex generalis) ako samim Zakonom o izvlaštenju (lex specialis) nije drukčije određeno.
Dopušta se tužba protiv IIº rješenja o izvlaštenju koja se podnosi mjesno nadležnom županijskom sudu u roku 30 dana od dana dostave rješenja stranci (ova se tužba može podnijeti i iz razloga što IIº tijelo nije u zakonom propisanom roku odlučilo o žalbi).
O tužbi odlučuje vijeće županijskog suda sastavljeno od tri suca na javnoj raspravi, ako zakonom nije drukčije određeno.
Ovlasti suda:
1. Prije svega, sud ima pravo ODBACITI TUŽBU – predsjednik suda to može učiniti ako utvrdi da postoje proc. nedostaci koji onemogućavaju postupanje po tužbi. Odbacivanje tužbe vrši se rješenjem protiv kojega je dopušten prigovor u roku 8 dana od primitka rješenja. O prigovoru odlučuje vijeće županijskog suda sastavljeno, također od tri suca i to na nejavnoj sjednici.
2. Druga mogućnost vijeća suda je da presudom (također na nejavnoj sjednici) PONIŠTI UPRAVNI AKT BEZ DOSTAVLJANJA TUŽBE NA ODGOVOR. Takvo poništavanje moguće je ako se utvrdi da su u upravni postupak učinjene osobito teške povrede postupka ili da je materijalno pravo očigledno pogrešno primijenjeno.
Ako vijeće suda nije iskoristilo ni jednu od ove dvije mogućnosti onda provodi postupak u kojem odlučuje o tužbi. Pri tome, vijeće suda ima pravo odbaciti tužbu rješenjem i to ako takvo odbacivanje nije proveo predsjednik vijeća iz već spomenutih razloga.
O tužbi vijeće odlučuje presudom i pri tome ima dvije mogućnosti: da tužbu odbije ili da je uvaži.
Vijeće županijskog suda ODBIJA tužbu kad utvrdi da je ona neosnovana.
Ako vijeće suda UVAŽI TUŽBU tada ima različite mogućnosti:
1.Poništiti 2° i 1° rješenje i odbaciti zahtjev za izvlaštenje
2.Poništiti 2° rješenje i uputiti predmet 2° tijelu na ponovno odlučivanje
3.Poništiti 2°i 1° rješenje i uputiti predmet 1° tijelu na ponovno odlučivanje i
4.Poništiti 2° rješenje ili poništiti 2° i 1° rješenje i odlučiti o žalbi, odnosno o zahtjevu.
Protiv odluka vijeća županijskog suda nisu dopušteni ni žalba ni revizija, a postupci izvlaštenja smatraju se hitnim.
jeli može neko ko je bija na ispitu a zna koje je pitanje bila za bolonjce umisto prekršaja napisati tako da znam...hvala.
pitanje je bilo objasni pojam uprave u zakonodavstvu
= POJAM UPRAVE U ZAKONODAVSTVU
- pod upravom u zakonskim tekstovima se označavaju određeni organizacijski oblici, vrsta tijela koja obavljaju izvjesne funkcije
- u organizacijskom smislu zakonodavno određivanje uprave vezano je za oblike u kojima se uprava javlja u određenom obliku teritorijalnog ustrojstva državne vlasti
- poslovi državne uprave jesu: neposredna provedba zakona, donošenje propisa za njihovu provedbu, obavljanje upravnog nadzora te drugi upravni i stručni poslovi
Ustav RH govori o državnoj upravi. Sadrži odredbe o Vladi RH kao tijelu koje obavlja izvršnu vlast.