AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Odnosi uprave s građanima

scergar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas smo odgovarale četiri u grupi. Uglavnom ugodno, odgovara se naizmjenično. Svaka je odgovarala tri pitanja. Može se odgovarati svojim riječima, samo treba razumjeti i povezati gradivo. Neka pitanja - uloga građana (kako se mijenjala), povjerenje građana (kao se stječe i gubi), ponos službe (one 3 vrste), demokratski legitimitet, medijatizacija (opčenito utjecaj medija i malo uokviravanje), transparentnost i povezati s povjerenikom za informiranje, što je donio novi ZUP (zapravo razvoj upravnog postupka u Hrvatskoj), načini sudjelovanja građana, malo o referendumu, ombudsman (europski i naš + specijalni), upravljanje kvalitetom (općenito zašto je važno). Ne treba ići u neke detalje, važno je razumijevanje konteksta. Profesor Koprić opušten, susretljiv, navodi na odgovor ako netko zapne. Na početku nam je rekao ocjene iz praktičnih zadataka. Uglavnom od nas četiri - dvije petice i dvije četvorke. Bez straha, stvarno jedno od ugodnijih iskustava.
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas smo odgovarale četiri u grupi. Uglavnom ugodno, odgovara se naizmjenično. Svaka je odgovarala tri pitanja. Može se odgovarati svojim riječima, samo treba razumjeti i povezati gradivo. Neka pitanja - uloga građana (kako se mijenjala), povjerenje građana (kao se stječe i gubi), ponos službe (one 3 vrste), demokratski legitimitet, medijatizacija (opčenito utjecaj medija i malo uokviravanje), transparentnost i povezati s povjerenikom za informiranje, što je donio novi ZUP (zapravo razvoj upravnog postupka u Hrvatskoj), načini sudjelovanja građana, malo o referendumu, ombudsman (europski i naš + specijalni), upravljanje kvalitetom (općenito zašto je važno). Ne treba ići u neke detalje, važno je razumijevanje konteksta. Profesor Koprić opušten, susretljiv, navodi na odgovor ako netko zapne. Na početku nam je rekao ocjene iz praktičnih zadataka. Uglavnom od nas četiri - dvije petice i dvije četvorke. Bez straha, stvarno jedno od ugodnijih iskustava.
Hej! Možeš li reći iz čega si učila i koliko ti je otprilike trebalo?
 

vale123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni je obicno petkom, iznimno neki drugi dan.
Pitanja sa ovog roka od kolegice: uloga građana, upravljanje kvalitetom i one stop shop. Moja su bila klasicni i moderni koncepti, objasniti klasicne, demokratski legitimitet, njegove dvije znacajke, uloga medija, oblici sudjelovanja građana, ombudsmani, njihov razvoj, europski, naš, specijalni i povjerenik za informiranje. Trazio je malo detaljnije, ali okej je prošlo. Kolegica je dobila 4, a ja 5
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas usmeni: dvije dimenzije modernog koncepta, sustav pravne zaštite građana (zašto je važna sustavnost/sistematičnost), značaj kodifikacije glede ZUP-a i najvažnije izmjene te povijest ZUP-a, prigovor, uloga civilnog društva, upravni spor - ZUS (također najvažnije izmjene) i koji su to još postupovni zakoni koji uređuju upravni postupak.

Ispituje prof. Koprić. Okej je kao ispitivač, navodi na odgovor, objasni ga kroz primjer. Traži razumijevanje. Sve u svemu - predmet nije težak, ali ga, naravno, treba naučiti kao i svaki drugi.

Sretno svima!
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala kolegice ! Iz čeg ste učile?
Ja sam učila iz:
1. Koprić, I., Musa, A., Giljević, T.; Građani, javna uprava i lokalna samouprava: povjerenje, suradnja, potpora; Institut za javnu upravu, Zagreb (2017), str. 3-72, 105-132, 295-362, 477-502, 561-573. Tu sam prošla sva poglavlja, iako se posljednja dva, mislim, nisu nikad ni pojavila na usmenom.

2. Koprić, I., Džinić, J., Manojlović, R.; Upravljanje kvalitetom i učinkovitošću u javnoj upravi; Institut za javnu upravu, Zagreb (2016), str. 133-143, 185-204. Iz ovog sam samo CAF i TQM.

3. Koprić, I., Manojlović, R.; Participacija građana u lokalnoj samoupravi - nova hrvatska pravna regulacija i neka komparativna iskustva.; Zbornik radova, 4. skopsko-zagrebački pravni kolokvij. Skopje, Sveučilište Sv Kiril i Metodij, Pravni fakultet Justinijan Prvi (2013), str. 9-35. Ovdje samo dio koji se odnosi na RH i skupštine građana.

i još sam (za svaki slučaj) pročitala Etički kodeks (o etičkom povjereniku i etičkom povjerenstvu), čisto ako bi se slučajno javilo neko pitanje iz njega xD.
 

leox

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja 4.9. kod prof. Koprica - kako su se mijenjale uloge građana, razlika transparentnost/ otvorenost i kako je to kod nas regulirano ,kako se ostvaruju , sve o ombudsmanima . To je to ,profesor i više nego korektan i ugodan ,bila sam samo ja i dobila 5. Sretno svima i hvala svima na pomoći
 

Lemmy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Položen ispit jučer na predroku, prof.Đinić je postavila 3 pitanja: Lokalni referendum, pravna zaštita u upravnom postupku, pučki pravobranitelj, klasični i moderni koncepti odnosa javih službenuka i građana. Ugodno iskustvo (nakon prilično neugodnog kolokvija). Za usmeni sam učila 4 dana po skripti, prezentacijama s predavanja, Etičkom kodeksu i člancima.
 

Sanana

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nakon što sam pala kolokvij, odgovarala sam cijelo gradivo kod prof.Musa. Moja pitanja:transparentnost, pravna zaštita, način komunikacije izvrsne vlasti sa građanima,treba pričati čim više... Kod kolegica kako se mijenjala uloga građana u odnosu prema upravi, uloga medija, one stop shop, kriteriji na kojima se gradi povjerenje, odnos transparentnosti i otvorenosti. Ugodan usmeni, petica i 2 četvorke.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks