AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Modernizacija i europeizacija hrvatske uprave

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Danas usmeni kod Giljevića: mene je pitao agencifikaciju, sve o agencijama i neku podjelu iz knjige prof. Musa (samo to nisam znala), zatim razvoj dekoncentrirane državne uprave u RH od 1991. pa do danas i koje su najnovije izmjene, sve zapravo vezano uz dekoncentraciju, pitao me modele upravljanja ljudskim potencijalima, koji model je najbolji za RH, koji imamo i koje su ideje za unapredenje sadasnjeg sustava...bila sam prva pa ne znam kako su drugi prošli, povisio mi je ocjenu radi zadatka koji smo radili na predavanjima..nije puno dodatno propitivao.
 

mlana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Današnji usmeni kod prof. Giljevića, bitno je proći svih 6 članaka,
pitao je probleme u hrv javnoj upravi (Kopricev dio), agencije u Hrvatskoj, lanac agenata, nabrojati i pitao je nešto za državne upravne organizacije iz lanaca agenata, tj kako prof. Musa predlaže rješavanje, upravni kapacitet sve o njemu, koordinativni kapacitet Vlade i mjere za unapređenje (to je njegov članak zadnji dio), dekoncentrirana državna uprava, uloge i razvoj u Hrvatskoj, onda članak prof Marcetic zadnji dio kako predlaže unapređenje ljudskih potencijala u Hrv (prema integralnom modelu)
Ugodan i bezbolan usmeni :)
 

MarinaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas usmeni kod Dzinic, profa je super, trudi se ne rusiti, izvlaci maksimalno za 2. Pitanja su bila lanac agenata, sve o njemu, razlika agencija u odnosu na ostale karike lanca, razvoj ls i du (upravni standardi i prilagodbe) razvoj dekoncentrirane du, komore, faze razvoja ju, problemi iz koprica, strategija razvoja du 2008, europeizacija, sluzb.sustavi
 

looka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas kod prof. Marcetic pitanja: sve o agencijama, zasto se osnivaju, razlika agencije i ministarstva, vrste agencija u rh i razlike medu njima, sto oznacava institucionalni kapacitet, od cega se sastoji centar vlade, upravna koordinacija i razlika pozitivne i negativne, globalni trendovi u obrazovanju za uljp, globalni trendovi kod sluzbenickih sustava, 2 shvacanja upravnog kapaciteta prema kopricu, modeli dekoncentrirane drzavne uprave i objasniti funkcionalno fragmentirani i personalno integrirani i navesti pozitivne i negativne strane orema lokalnoj samoupravi.

Profesorica je super, darezljiva je s ocjenama ali treba povezivati gradivo i uciti s razumijevanjem a ne uciti na pamet.
 

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege planiram izaći na ovaj ispit sad u 4mj, pa molim vas iz čega ste učili, po materijalima ili su možda prezentacije dovoljne? Hvala puno!
 

ivana123456

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav kolege,
Da li je netko bio na ispitu na ovom roku, tko je ispitivao i kakva su bila pitanja?
Pozdrav, ispitivala je prof Dzinic pitanja su bila lanac agenata, agencije, deagencifikacija, razvoj služb. Sustava od 1980.ih, modeli, preporuke za hr., faza modernizacije i reforme, koordinacija, dekoncentracija razvoj u hr..
Profa je zbilja ok, ispituje dosta potpitanja, ja sam učila desetak dana poslije posla tak da nisam bas detaljno sve prošla, ali dobila sam 2, kolegica je dobila 5
 

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav, ispitivala je prof Dzinic pitanja su bila lanac agenata, agencije, deagencifikacija, razvoj služb. Sustava od 1980.ih, modeli, preporuke za hr., faza modernizacije i reforme, koordinacija, dekoncentracija razvoj u hr..
Profa je zbilja ok, ispituje dosta potpitanja, ja sam učila desetak dana poslije posla tak da nisam bas detaljno sve prošla, ali dobila sam 2, kolegica je dobila 5
Da li si po literaturi učila ili postoji neka skripta?
Hvala puno:)
 

112233

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Giljević.... Koordinativni kapacitet vlade, dekoncentrirana državna uprava, modeli upravljanja ljudskim potencijalima
 

SgtCyberX

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
7.2.2022...Marčetić...agencije, razlika između agencija i ministarstva, europeizacija, upravni kapaciteti, dekoncentracija po fazama u RH, modeli prema ULJP, upravne reforme, modernizacija u RH, problemi JU u RH, agencifikacija...nije teško i pomaže za prolaz, treba proći sve a naglasak stavite na drugi dio gradiva (agencije i modernizacija)..dobar usmeni, poput razgovora.
 

barbaraw

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim za pomić.Planiram izaći na ispit u 4.mj.Ne mogu naći odgovor na pitanje koje se često ponavlja razlika agencije i ministarstva,vrste agencija i razlika među njima.U knjizi od prof.Muse nisam našla odgovore. Nešto sam našla u prezentaciji ali ne znam da li je to dovoljno.
Hvala
 

SgtCyberX

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim za pomić.Planiram izaći na ispit u 4.mj.Ne mogu naći odgovor na pitanje koje se često ponavlja razlika agencije i ministarstva,vrste agencija i razlika među njima.U knjizi od prof.Muse nisam našla odgovore. Nešto sam našla u prezentaciji ali ne znam da li je to dovoljno.
Hvala
Razliku između agencija i ministarstava možeš vidjeti u prezentaciji. Među osnovnim razlikama je što su agencije stručne upr.org. dok su ministarstva političke upr.org i tamo se ministri imenuju dok se u agencijama ravnatelji postavljaju putem javnog natječaja i tako te neke stvari, dosta ih možeš i sama zaključiti. Vrste agencije su ti regulatorne i izvršne i razliku među njima isto možeš vidjeti u prezentacijama, regulatorne više donose neke propise, obavljaju nadzor itd. dok izvršne više provode javne politike, ispituju tržište itd.
 

Lux_lus

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok ekipa, izlazi li tko na rok sada u 11. mj? Imam par pitanja pa bi nam dobro dosla suradnja. Pratit cu odgovor ovdje, a onda posaljem whatsapp :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks