AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

ema00

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zanima me da li je ovo tocna literatura?
ovo pise na stranici pravnog fakulteta!
[Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2002. (odabrana poglavlja),

1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J- ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA :
Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2002.
(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 71 – 89.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 97-225.), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 30.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 270-328.), Doprinos za socijalno osiguranje, Porez na promet (završno s 32.5.8.2. Načelo odredišta) (str. 348-393.), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 426-460.), Doprinosi, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 465-475.); IV. FINANCIJSKO IZRAVNANJE (STR. 529-554.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 607-640.).

2. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ. H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ:
Hrvatski fiskalni sustav – financijsko pravo, posebni dio, 4. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2004. (ne treba učiti od str. 8. do 29. (prirez treba!!!) i od str. 31. do 40. -porez na dohodak i porez na dobit uče se po Zakonima).

3. Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04.) i Zakon o porezu na dobit (Narodne novine, br. 177/04.).
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zna li netko odgovor na ovo pitanje:
Sustav mirovinskog osiguranja u RH ( koliko ima stupova, nabrojati ih, čiji su prihodi i tko je obveznik kojeg stupa)?
 

scarlet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko pomoć s ovim pitanjem, nemogu ga nigdje naći:
Povrat u prijašnje stanje po općem poreznom zakonu?
Pliiiz.:rolleyes:
 
M

mmilas

Guest
Pravo na povrat u prijašnje stanje
Porezni obveznik ima pravo uputiti nadležno poreznom tijelu zahtjev za povrat u prijašnje
stanje ako je iz opravdanih razloga propustio obaviti neku radnju u zakonskom roku, ili u
roku koji je odredilo porezno tijelo, i zbog tog propuštanja trpi posljedicu. Nakon isteka tri
mjeseca od propuštenog roka porezni obveznik ne može podnijeti zahtjev za povrat u prijaš
nje stanje. Zahtjev za povrat u prijašnje stanje podnosi se u roku osam dana od dana kad
je prestao razlog što je prouzročio propuštanje, odnosno od dana kada je porezni obveznik
doznao za uzrok. Iznimno, porezni obveznik može podnijeti zahtjev za povrat u prijašnje
stanje i izvršiti propuštenu radnju i nakon isteka tri mjeseca od propuštenog roka, ako je u
tome bio prije isteka tog roka spriječen višom silom.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Eto, ja danas bila kod Mijatovića i PROŠLA.

Uglavnom pitao me je:
Načela oporezivanja po Wagneru,
krizu socijalnog osiguranja i kako se ona rješava,
sustav mirovinskog osiguranja u Rh i tko je obveznik II stupa,
sudske pristojbe.

Po meni se ne treba puno zadržavat na detaljima jel kad vidi da znaš on te prekine, valjda nema živaca dalje slušat.

:luxhello: :worshippy:
Sretno svima!!!
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pala kod arbutine. tko ide kod njega,fiskalni treba znat pjevat.pita pdv,dohodak(skinite si zakon s neta,u knjizi vam je stari,i na dobit isto),porezni postupak,pravna sredstva,doprinosi,pristojbe...uglavnom,frajer mi se ne svida.i ne zato kaj sam pala,nego ne volim kad netko zivcani na mene.i to je to.dobro ajde, mozda malo i jer sam pala;)
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e jel netko zna na kojoj str su javna dobra.našla sam podjelu i nešto sitno u onoj prvoj knjizi jel to dovoljno?
 

kninjanin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
to ti je dovoljno jer to uglavnom samo šimović pita...
trebaš znati granične troškove kod pvt. i jav. dobara; što su i ona osnovna podjela... i to ti je to8)
 

kninjanin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pa on ti uglavnom pita ono što je on napisao u knjigama...dakle proračun...prihodi lokalnih jedinica ...o komunalnim naknadama....on je dosta detaljan u ispitivanju i jako puno traži.....bio sam kod njega dva puta i oba su pala.. :)
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Eh da, imam nekoliko pitanja s prošlog roka od Arbutine, možda pomogne nekome:
1. Ovlaštenja 2.stupanjskog tijela - što može povodom žalbe, kad će ju odbaciti
2. Porezna uprava
3. stope poreza na dohodak u RH
4. Direktno raščlanjena progresija
5. Indirektno progresivno oporezivanje
6. Poništenje i ukidanje poreznog akta - razlika
7. Osobe ovlaštene za pokretanje pravnih lijekova, rok za pr. lijek, objektivni i subjektivni rok
8. Višestruko oporezivanje i vrste (btw u kojoj je to knjizi???)
9. Metoda običnog odbitka - metoda izbjegavanja dvostrukog oporezivanja
10. Širi proračunski transferi
11. Načelo odrediša
12. Pretporez kod PDV-a
13. Načelo proračunske specijalizacije
14. Pasivni i aktivni dohodak - imovina
15. U slučaju otuđenja nekretnine kako se utvrđuje dohodak, koja su oslobođenja
16. Upravni spor, sudionici, u kojem obliku sud donosi odluku
17. Indirekta metoda izračuna PDV-a
18. Tehnike naplate poreza po odbitku, na dohodak
19. Obveznik PDV-a
20. Tko je poduzetnik
 

Martina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel mi može netko napisat što je KUMULATIVNI UČINAK? Jel pitaju i DRUGI DOHODAK?

Kako mi koma ovaj ispit. Kak vama ide učenje?
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kumulativan učinak imaš kod bruto svefaznog poreza(porez na promet).u širem smislu je porezno opterećenje više što je više proizvodno-prometnih faza a u užem smislu plaćeni porez u jednoj fazi oporezovanog prometa ulazi u cijenu proizvoda naredne faze
 

kninjanin

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi moji...napokon sam prošao kod Mijatovića....rasturio sam dobia 4.....Hvala ti moj Gospode....mala trema na početku a onda erupcija znanja :p ......Pitao me:
1. Žalba po OPZ-u
2. Razlika između odbijanja i odbacivanja žalbe
3. Sudske pristojbe (sve...a pogotvo način plaćanja i oslobođenja)
4. Kontrola državnog proračuna
5. Regresivnost i metode ukidanja regresivnosti

Napokon....Nadam se i molim za sve vas da prođete...vjerujte samo u sebe i nećete se razočarati..budite sigurni u to.....
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam prošla!! U početku sam se malo spetljala al poslije je bilo ok, pokazala sam Arbutini da sam ovaj put naučila, ha!!

Ovo su neka pitanja kojih se mogu sjetiti:

1. Koje su činjenice potrebne za nastanak obveze na PDV - e to nisam baš znala, muljala sam nekaj
2. Oporezivanje vlastite potrošnje
3. Kad se žalba odbacuje, kad odbija
4. Što je PDV
5. Sudionici u žalbenom postupku
6. Pravni učinak žalbe
7. Što je upravni spor
8. Odluka koju sud donosi može biti?
9. Nešto u vezi rješenja, mislim da: što sud utvrđuje u rješenju - e to nisam pojma imala
10. Indirektna metoda izračunavanja pdv-a
11. Proračunske dvanaestine - da na ovo nisam znala odgovor rušio bi me sigurno, al sam ja znala!!

I ja se sad bacam na 2.god, mislim da ću Osnove prava društva i eng za početak.
 

Martina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bok!

Trebam malu pomoć...zanima me, vezano uz žalbu, kako se ona odbija? Znam kako se odbacuje ali ne znam kako se odbija, odn. koja je razlika? Thanx
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovak:
sud će odbaciti žalbu kada utvrdi da postoje određeni procesni nedostatci koji onemogućuju postupanje po žalbi, i kada ju odbacuje postupak pred sudom se ne pokreće, sud ne provodi postupak po žalbi.
sud će odbiti žalbu ako u postupku utvrdi da je neosnovana. znači tu se pokreće postupak, te sud ima dvije mogućnosti- uvažiti- kada riješava po žalbi i odbiti- kada ne riješava zato što ona nije osnovana.

nadam se da sam ti pomogla....:D
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks