AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Europski upravni prostor i nacionalna uprava

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja učila po skripti, te javna uprava:nastavni materijali, a ona dva članka se mogu nabaviti i fotokopirat na TMT3 ( iz njih me pitala metodu otvorene komunikacije- mislim da o tome ima i u skripti a u čalncima je to fusnota), a Šimca mislim da ne treba (barem na predavanjima nije spomenula:)
 

Pozojsky

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hey....skripta EUP su njena predavanja koliko ja znam..neka me netko ispravi ako nije tako...tako da sam ja napravila svoju skriptu..od skripte Sto je EU? nadopunila ali sitno s EUP skriptom..& podatcima s interneta..a mislim na stranice koje sadrze novije pod.o npr.osobama na celu institucija...i dr.mada mislim da me to nece pitati tako da je to vise informativne prirode...a izvadila sam si ova pitanja s ovog topica koja se ticu onih clanaka...i to je to ...sad grijati stolicu...:happy:
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li netko odgovoriti na ova dva pitanja:
1. što je to outsourcing?
2. ideja o europskoj integraciji?

hvala!
OUTSOURCING-prijenos managementa i svakodnevnog izvršavanja cjelokupnog funkcioniranja posla nekom vanjskom osiguravatelju usluga (osiguravatelj usluga i klijent sklapaju ugovor u kojem definiraju prenesene usluge)
Segment podložan outsourcingu: informacijska tehnologija, ljudski resursi, upravljanje objektima i posjedom, računovodstvo, istraživanje tržišta
Obavljanje nekog procesa se povjerava nekoj drugoj kompaniji (često u smislu smanjenja troškova poduzeća, preusmjeravanja ili očuvanja energije neke druge poslovne grane, te učinkovitijeg korištenja rada, tehnologije i sredstava)
To se sve odnosi na privatni sektor. Preneseno na javni sektor, ousourcing znači prijenos izvršenja usluga javnog sektora, na neke službe privatnog sektora.

IDEJA O E.INTEGRACIJI-Victor Hugo, Marshallov plan, Jean Monnet...ima hrpa toga na wikipediji pa da sad ne pišem.
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo što je prof. Musa rekla o ideji europske integracije na predavanjima:
Da postoje dvije glavne teorije: neofunkcionalizam i intergovermentalizam- tumaće nastanak i razvoj europskih integracija.
Prije njih preteće: 1. Funkcionalizam ((predstavnik:David Mitrany- po njemu glavni razlog integracija su ratovi, predlaže međunarodne organizacije/agencije koje će se bavit pojedinim aspektom života (prema funkcijama- zato se i zove funkcionalizam)
2. Europski federalisti- predlažu da jedna država okupi sve države npr. kao SAD, sastali se 1948. u Haagu- stvorili Vijeće Europe (čija čanica je i Hrvatska od 1996.)
3. Federalni funkcionalizam- predstavnik je Jean Monnet (šef komesarijata za planiranje u Francuskoj), otac EU, predložio osnivanje zajednice za ugljen i čelik (tada je to bila osnovna sirovina), a da Francuska dođe do tih sirovina mora se povezat sa Njemačkom (imala najviše ugljena i čelika) te time ujedno primirit Njemačku i spriječit buduće ratove (ideja je bila ekonomski se povezat i tako spriječit konflikte)
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam par pitanja na koja nikako ne mogu naći odgovor,pa ako netko zna neka napiše!thnx
1.koje up. reforme utječu na kvalitetu uprave
2.iz kojih razloga i kada dolazi do inzistiranja na kvaliteti javne uprave
3.specifičnost tj. značajke tranzicijskih zemalja
4.načela eu
5.problem institucionalizacije eup (razlog)

btw ako me traži arhitekturu eu,jel tada treba napisati institucije eu?
 

Ivy

Admin
zašto takva struktura,arhitektura
zato što je eu nadnacionalno tijelo koje je prvotno osnovano iz čisto ekonomskih razloga
tako je u prvom stupnju koji nosi oznaku EC- engleska kratica za europsku zajednicu, suradnja najveća jer su države članice dale najmanje od svog suvereniteta,a dobile najviše koristi,baza je prvog stupa ekonomska
drugi stup CFSP-ne znam kaj točno znači kratica,al u ovom je stupnju suradnja najslabija,riječ je o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici,ovaj stup obuhvaća klasične resore uprave i države tu ne mogu postići nikakvo slaganje u određenim problemima-primjer različiti stavovi o Iraku
treći stup-kratica JHA.pravosuđe i unutarnji poslovi,slabija suradnja nego u prvom stupu ,al bolja nego u drugom

ovo gore navedeno je arhitektura
a institucije eu su vijeće ,parlament itd
dakle postoji razlika

za razloge nastanka eu prvo je potrebno napisati da su oni političkosocijalne,ekonomske i sigurnosne prirode
a potom nabrojit nešto od one sile razloga -sve je točno

razlozi približavanja tranzicijskih zemalja eu nisu napisani u skripti već u knjizi na 385 str pa na dalje
nisu jasno izdvojeni
i oni isto tako kako je ivy rekla jesu ekonomski i društveni al tu je prvenstveno riječ o tome da je eu zemljama u tranziciji koje su sa promjenama započetim 90 godina prošlog stoljeća,promjenama gospodarskog sustava i državne strukture s kojima se tranzicijske zemlje nisu mogla dobro nositi zbog otpora i neprihvaćanja reformi, nesigurne okoline koja se stvorila,eu je dakle ponudio s acquis communautaire-om model prema kojem će unapređivati svoj sustav,model kojem moraju težiti a da ipak imaju tu slobodu, svaka država sama može iznaći rješenje na koji će način do tog cilja i rezultata doći
u tom je važnost,cilj je jasan al pravo je svake države da sama uredi kako će i na koji način stići do cilja
zdravo seljački rečeno-u knjizi je to stručno objašnjeno

ovako je draga graskica meni odgovorila kada sam pitala slicno pitanje pa.

inace to sam samo kopirala sa druge stranice pa malo prolistaj ovu temu i naci ces puno odgovora
 

jaasmiinaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam par pitanja na koja nikako ne mogu naći odgovor,pa ako netko zna neka napiše!thnx
1.koje up. reforme utječu na kvalitetu uprave
2.iz kojih razloga i kada dolazi do inzistiranja na kvaliteti javne uprave
3.specifičnost tj. značajke tranzicijskih zemalja
4.načela eu
5.problem institucionalizacije eup (razlog)

btw ako me traži arhitekturu eu,jel tada treba napisati institucije eu?
ja mislim na se u svezi upravnih reformi misli na novi javni menadzment i dobru vladavinu ako se ne varam
2.doalzi zboh statusa,politički,ekonomski,stereotipi
zbog učinkovitosti,transparentnosti,pristupačnosti i kvaliteti usluga za korisnike
4.Tu neznam na što misliš,ali ako misliš na načela eup-a: 1.načelo pravne sigurnosti i predvidivosti
2.načelo otvorenosti i transparentnosti
3.načelo odgovornosti
4.načelo efikasnosti i učinkovitosti

5.što se tiče institucionalizacije eup-a msilima da je tu tarlog implementacije acquisa

a u vezi arhitekture tu treba napisati ona 3 stupa eu.

može li mi netko reći kakvi je koncept pitanja.dali su to kratki odgovori ili esejistički?
 

Ivy

Admin
1. dobro mislis;)

sto se pitanja tice mozes reci da ce ti sigurno biti neka pitanja gdje ces se morati napsiati kao kada ti postavi osnivacki ugovori eu
to napises cijelu stranu;)

ali kada sma ja bial uglavnom pitanje odgovro
odgovaraj tocno st ate pita nemoj okolisati jer neces stici sve napisati
 

jaasmiinaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. dobro mislis;)

sto se pitanja tice mozes reci da ce ti sigurno biti neka pitanja gdje ces se morati napsiati kao kada ti postavi osnivacki ugovori eu
to napises cijelu stranu;)

ali kada sma ja bial uglavnom pitanje odgovro
odgovaraj tocno st ate pita nemoj okolisati jer neces stici sve napisati
hvala.
a možeš mi reći nešto konkretno o značajkama ztanzicijskih zemalja,jer u prošlom postu ništa konkretno ne piše.jel tu možda treba napisati o prihvaćanju acquisa?

i što treba znati o bijelog knjizi? dal je to kad bilo na ispitu
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja mislim na se u svezi upravnih reformi misli na novi javni menadzment i dobru vladavinu ako se ne varam
2.doalzi zboh statusa,politički,ekonomski,stereotipi
zbog učinkovitosti,transparentnosti,pristupačnosti i kvaliteti usluga za korisnike
4.Tu neznam na što misliš,ali ako misliš na načela eup-a: 1.načelo pravne sigurnosti i predvidivosti
2.načelo otvorenosti i transparentnosti
3.načelo odgovornosti
4.načelo efikasnosti i učinkovitosti

5.što se tiče institucionalizacije eup-a msilima da je tu tarlog implementacije acquisa

a u vezi arhitekture tu treba napisati ona 3 stupa eu.

može li mi netko reći kakvi je koncept pitanja.dali su to kratki odgovori ili esejistički?
što se načela eu tiče,i ja mislim da je netko krivo prepisao jer sam našla samo načela eup.
uglavnom,puno hvala!
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na pitanje zašto je teška institucionalizacija EUP-a, mislim da je odgovor:

postoje faktovi koji otežavaju stvaranje Europskog upravnog prostora. ti faktori su:
1.duga i stabilna tradicija pojedinih upravnih sustava koja dovodi do stvaranja različitih upravnih obrazaca
2. zanemarenost upravnih problema od strane Unije
3. visoki troškovi upravnih reformi
4. činjenica da ugovori Europske unije ne propisuju specifična upravna rješenja
5. autonomiju članica u pogledu upravnih rješenja
6. problem ograničenih ovlasti i kapaciteta Europske komisije
 

goga

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Obvezna literatura:
Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali, Zagreb, Društveno veleučilište i Pravni fakultet Str. 347-360, 375-382, 383-391, 395-406.
Musa Anamarija (2006) Europski standardi u pogledu službeničkog prava, Hrvatska javna uprava, vol. 6., br. 4.
Šimac, Neven (2002) europski principi javne uprave. Zagreb: Udruga za demokratsko duštvo, str. 85-106.
Predavanja - web stranica Katedre za upravnu znanost (NaslovnicaWeb pravnog fakulteta), pod rubrikom predavanja.

To je literatura dok ne izađe knjiga. Članke imaš u fotokop. Zooma, predavanja u skriptarnici.
 

pepy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovo su pitanja od danas od grupe A, nisam sigurna da su tako formirana ali to je uglavnom to:
1. a) kada nastaje EU, kao kakva organizacija? detaljnije objasniti
b) na temelju kojih ugovora i koje su njihove izmjene?

2.a)kako nastaje EP i koje u njegove funkcije?
b)koja je razlika između zakonodavnih procedura u kojima sudjeluje EP?

3.a)što je EUP.i još jedan dio pitanja ne mogu se sjetit
b)kako Ek utječe na EUP?

4.a) koje standarde trebaju ispunjavati državni službenici prema SIGMA-i?
b)objasni 4 faze upravnih reformi u tranzicijskim zemljama

i ne mogu se sjetit dalje znam da je spominjan neki čl. 41, a ja to pojma nisam imala. nisam zadovoljna napisanim, učila sam samo pitanja s foruma a to je bilo samo prva tri pitanja.

šta nitko nije bio na ispitu danas nego ja?
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja sam bila B grupa i isto nisam zadovoljna, al dobro kolko sam malo učila.nema veze.
1.a)razlozi nastanka eur zajednica
b)akti kojima su osnovane

2.a)funkcije i sastav vijeća eu
b)uredbe u 1.stupu i njihov sadržaj

3.a)zašto i kada je nastao koncept eup-a
b)što sprečava institucionalizaciju eupa

4.a)uvjeti koje mora ispuniti drz.uprava prema sigmi
b)koje su problemi tranzicijskih zemalja što se tiče državne uprave

5.a)komponente regulacije
b)bijela knjiga o regulatornim agencijama

peto nisam riješila ništa ni pod a ni b, jel to automatski pad?
što se tiče problema tranz.zemalja tu sam pisala sve i svašta- neprofesionalizam, etatizacija, politizacija, korumpiranost, zbog komunizma i socijalizma nedostatak demokratskih načela, nerazvijeni profesionalni upravni standardi. onda ono oprečni rezultati reformi-jačanje i slabljenje centra. molim vas za mišljenje-hoće li mi dati za to bar pola boda, samo da nije nula :sad:
i zabrljala sam nastanak eupa-tu sam samo napisala da nastaje uslijed proširenja eu zbog implementacije acquisa, tak da mi se sve čini da ću imat 4 nule.:crying2:
 

dana7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i još ti fali 5.a)4 procesa upravnih reformi u tranziciskim zemljama?(tako nekako) i
5.b)2 oprečna procesa upravnih reformi u postsocijalističnim zemljama. oba odgovora ima u nastavnim matrijalima srt. 386-387. samo kaj ja to nisam napisala, al naučit ću za petak.
pepy ja isto učila samo po pitanjima s foruma i sve sam osim 5a i b napisala, al dosta površno, ma valjda će bit za prolaz. :)
 

andrea7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
grupa a još neka pitanja s jučerašnjeg roka
- pravo na dobru upravu
- oprečni reformski procesi ( kod postsocijalističkih zemalja)
 

lili

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Što se tiče dva oprečna procesa upravnih reformi u postsoc.zemljama mislim da je trebalo napisati: Zemlje u tranziciji su krajem 20.st.započele s provođenjem reformi-1.decentralizacije i 2.jake centralne institucije , a to su dva oprečna procesa jer jedan znači slabljenje moći države a drugi pak jačanje njene moći

A četiri procesa upravnih reformi u tranzicijskim zemljama su :
1.transformacija (stvaranje nove strukture)
2.konsolidacija (jačanje političke stabilnosti)
3.modernizacija (mjere zaa poboljšanje uprave)
4.prilagodba (usvajanje europskih standarda,nacionalno zakonodavstvo usklađuje s europskum acquis communautaire)
eto ja to imam u bilješkama pa se nadam da je točno i da sam nekome pomogla
Sretno svima,nadam se da ćete proći:wink5:
 

shala

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
po dobrom starom obicaju rezultati su bili tek u 1.kolko mi se cini pismeni je proslo 22 ljudi ,a na usmenom je rusila samo jednu curu dok sam ja bila tamo.ovaj put je pitala i to uglavnom ono sto nisi dobro napiso.osobno nisam nist napisala o onim regulativnim agencijama,a ocito sam fulala i jos nest jer sam imala 10 bodova.pitala me agencije,europskog ombudsmana,odbor regija i onaj socijalni,gospodarski odbor i izvore prava i dobila 3
 

Mihaela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma ne gnjavi. Mala je vjerovatnost da če te rušiti na usmenom.Mene je pitala javne službe i SIGMU ,i dobila sam 3. (imala sam 11 bodova na pismenom).
Kolko sam skužila puno pita regulatorne agencije , i ono što si lošije napisao na pismenom.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks