AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Europski upravni prostor i nacionalna uprava

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Tradicionalne vrijednosti se dijele na:
a) POLITIČKE - legitimitet, odgovornost, otvorenost, pravednost, javnost, transparentnost, dostupnost

b) PRAVNE - vladavina prava, zakonitost, pravna sigurnost, jednakost, nepristranost, zaštita prava građana, ljudska prava, pravna odgovornost uprave

c) EKONOMSKE - ekonomičnost, efikasnost, efektivnost, fleksibilnost, inovacija

d) SOCIJALNE - društvena pravednost, solidarnost, socijalna osjetljivost, skrb, milosrđe, pomoć građanima.

Imaš još i nove vrijednosti, a to su:
- obrazovanost, stučnost, profesionalnost
- supsidijarnost, decentralizacija
- etičnost, integritet, nepristranost, nekorumpiranost
- kvaliteta javnih usluga
- koordinacija, horizontalno povezivanje, informatizacija
- poduzetnost, kompetetivnost, tržišnost
 

Exx

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

evo probat cu ti ja pomoc posto sutra izlazim na ispit........ispit ima pismeni i usmeni,imas 10 pitanja znaci 5 pod a) i b),ispit traje pola sata,sličan kriterij ocjenjivanja kao i kod nauke o javnoj upravi,a literaturu je napisala kolegica hedviga na stranici prije......sretno :wink5:
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

bilo je razlozi nastanka ez i ugovori,pa sastav vijeća eu i koje su funkcije vijeća,pravni akti u prvom stupu,načela eup i nastanak eup,uloga suda u eup,problem institucionalizacije eup,gospodarske i negospodarske službe i univerzalne javne službe
 

patti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Literatura je ona koja je navedena u vodiču, ali umjesto knjige vrijede
predavanja.
Knjiga će izaći najverojatnije u veljači.

A.Musa


to mi je odgovorila na upit o literaturi negdje 4.1.
e sada mene zanima da li će to vrijediti i za rok 26.2.?
zbunjena sam kao i svi ostali, vjerujem:confused2:
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Pismeni je danas bio prelagan, uglavnom ponavljala su se pitanja s prijašnjih rokova. Bilo je: razlozi nastanka EU, razlika između sva tri stupa, gospodarske i univerzalne službe, tradicionalne i nove vrijednosti, što je EUP i zašto nastaje, nešto o tranzicijskim zemljama (to nisam znala), NJM i dobra vladavina, koje je glavno zakonodavno tijelo EU-tko i što, kako se formira EK i kojim ugovorom je nastala EU. Mislim da je to bilo sve.
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Ja sam ti na EUP izlazila još u desetom mjesecu, a tad sam odgovarala na pitanja sa prijašnjih rokova (pitanja su tu na prethodnih stranicama). Odgovore sam tražila na netu, posudila sam neku knjigu o EU od frenda, bilješke s predavanja, uglavnom, snalazila sam se na sve moguće naćine. Posudila sam si onaj njen članak iz informatora od nekoga na faksu. Bilo bi lakše da je sve na jednom mjestu, tj. da izađe ta knjiga.

Za ovaj rok sam sve to počela čitati još prije nekih tjedan i pol, ali stvarno sam učila možda nekih pet dana. Ak zapneš stići ćeš.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Danas sam se spajala na net valjda deset puta do sad i nadala se da ću vidjeti rezultate. Iako sam sigurna da sam super napisala pismeni, mala sumnja uvijek postoji. Niš, držim fige svima sutra, da se ne razočarate...

Nitko još nije pisao o pitanjima koja postavlja na usmenom. Jel postoje pitanja koja se vrte i koja voli inače postavljati?
Pisao je vec netko o tome. Pitala je e.vladavinu, e.vijece, agencije, vijece, parlament, nastanak eu, uloga ek, eup, sigma, caf, tqm, a i da voli outsourcing i javne sluzbe. Tome treba dodati ono sto nisi dobro napisala u testu.:happy:
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

znači za literaturu je dovoljno
1. predavanja iz skriptarnice
2. i ono sve iz nastavnih materijala uključujući i taj europski upravni prostor???

čestitam hedviga, iz čega si ti sve učila???
Predavanja imam sa službene stranice katedre za Upravnu znanost, ali mislim da je to isto kao i u skriptarnici, trebalo bi usporediti. Moja su predavanja iz 2006./07. Iako prof.Musa već dugo obećava da će staviti ova nova iz 2007./08.

Nastavni materijali se većinom odnnose na hrv.drž.upravu (povijest i reforme) i iz tog dijela ne postavlja pitanja na pismenom, a nisam ni čula da pita na usmenom. Pogledaj si jedino upravne doktrine i vrijednosti.

Članak o EUP-u je bitan jer svaki podnaslov može doći kao pitanje.

Ostalo, google+wikipedia, ovisno koliko te zanima ili treba da si pojasniš neke pojmove. Skripta na forumu o EU-institucije i pravni sustav je dosta dobra u tom dijelu gradiva.

Javne službe i regulatorne agencije nisu nigdje posebno pojašnjene i preostaje ti naštrebat tak kak piše.

Sretno, pepa:wink5:

Prijedlog za pismeni-pišite koncizno, brzo i isključivo ono što se pita jer 30 min je dosta malo vremena za 10 pitanja. Na svako pitanje napišite bar nešto.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Može li mi netko reći gdje mogu naći onaj članak koji je potreban za ispit?
Članak Europski upravni prostor imaš u Nastavnim materijalima.

Europski standardi u pogledu službeničkih prava fotkaš na tmt3, odjel časopisa, ali to ni ne pita.

Inače, sve ovo već piše u prethodnim postovima, prolistaj temu.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

zna li netko odgovore na ova pitanja:
1. iz kojih razloga i kad akdolazi do inzistiranja na kvaliteti javne uprave
2. koje dvije institucije donose odluke u postupku
3. osivački ugovori, izmjene i datumi
4. razlori približavanja tranzicijskih zemalja EU

hvala vam unaprijed....
1. da li tu sad pisati o Caf-u il potrebi reformi javne uprave tranzicijskih zemalja kao kriterija za pristup članstvu EU, nisam sigurna. Ugl.pogledaj u predavanjima kod caf-a i u članku Europski upravni prostor (posebno kod tranzicijskih zemalja), pa složi nešto.:confused2:

2. Ovo se vjerojatno odnosi na Vijeće EU i Europski parlament, jer te dvije institucije dijele zakonodavnu ovlast u postupku suodlučivanja (co-decision procedure), u 1.stupu.

3. 3 su osnivačka ugovora: Ugovor o EZUČ (prestao vrijediti 2002.), Ugovor o EZ, Euroatomu i Maastrichtski ugovor o EU
Izmjene tih ugovora su Merger Treaty, Single European Act, Ugovor iz Amsterdama, Ugovor iz Nice i najnoviji iz Lisabona.
Posebno su ugovori o pristupanju svake pojedine zemlje kandidata.
Datume si još pogledaj u predavanjima.

4. Ovo imaš detaljno u članku EUP. Ugl. tranzicijske zemlje 90ih postavljaju zahtjev za članstvo u EU i javlja se potreba reformiranja njihovih upravnih i političkih sistema, tada se prvi put i javlja pojam EUP-a i približavanja zajedničkom europskom upravnom modelu. Reformirana javna uprava od tada postaje kriterij za članstvo i drugih zemalja. Meni je na ispitu bilo pitanje po čemu su tranz.zemlje specifične- razlikuju se od ostalih zemalja po načinu približavanja zajedn.upr.modelu, tj. prihvaćanju novih upravnih rješenja (nametanja, kondicionalnost, atraktivnost riješenja). Pogledaj detaljnije.
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

koja je razlika među aktima u 1. stupnju? ja to ne mogu naći
PRAVNI AKTI U 1. STUPU

UREDBE- CILJ:harmonizacija prava, samo-izvrsne su i direktno se primjenjuju u nac.zakonodavstvu (imaju trenutnu pravnu snagu u svim zemljama članicama istodobno)
-imaju vecu pr.snagu od direktive

DIREKTIVE- CILJ: priblizavanje prava EU, ukazuju na ciljeve koje treba ostvariti, a kako ce to drzave ostavariti ovisi o njihovim zeljama i mogucnostima
-zahtjevaju poduzimanje određenih implementacijskih mjera i svaka zemlja odlučuje koja će pravila usvojiti i kojim zakonodavnim procedurama
-direktive ne istiskuju iz primjene zakone država članica, ali obvezuju države članice da prilagode svoje nacionalno zakonodavstvo pravilima EZ

ODLUKE-primjenjuju se na adresata koji je u njoj naveden
-razlikuje se od uredbe po tome sto je uredba akt opce primjene (primjenjuje se na sve), a ova se odnosi na tocno odredjenog adresata
-razlikuje se od direktive po tome sto direktiva odredjuje ciljeve, smjernice, a odluka je obvezna za adresata na kojeg je upucena

PREPORUKE I MIŠLJENJA- nemaju pravnu snagu, ali imaju politicku težinu
-izrazavaju stajalista institucija o odredjenom pitanju i predstavljaju indirektnu akciju čiji je cilj pripremanje zakonodavstva u državi članici, a također i pripremanje postupka pred Europskim sudom
-od direktive se razlikuje samo po nedostatku obvezujuće moći

Jel zna neko sta su regulatorne agencije?
Ne znam ništa više od onog što piše u predavanjima, to ti je definicija i tako je treba naučiti.
 

maja21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

može li netko staviti pitanja ko je bio danas na ispitu. hvala!
1.a)nesto u stilu zasto je nastala EU-razlozi,kojim aktom

b)tri stupa

2.a)formiranje Europske Komisije

b)koje je glavno zak.tijelo EU,cije interese zadovoljava,sastav


3. a)tradic. i nove vrijednosti

b)specificnosti tj.znacajke tranzicijskih zemalja



4. a)EUP, nacela, zasto i kad je nastao
b)
ne sjecam se

5.a)gospodarske sluzbe
b)koncept univerzalnih sluzba

EU, razlozi nastanka, kojim aktom
tri stupa
Formiranje Europske Komisije, koje je gl.zakon.tijelo Unije, sastav,cije interese zadovoljava,, tradicionalne i nove vrijednosti, znacajke tranz zemalja, EUP-nacela, zasto nastaje, i kada, gospodarske sluzbe, koncept univerzalne sluzbe
 

Silver

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

A. Musa:Europski standardi u pogledu službeničkih prava, Hrvatska javna uprava, vol.6, br.4, 2006.
A.Musa:Europski upravni prostor, Hrvatska javna uprava, br.1, 2006., str.123-154.


Jel može netko ko ima stavit ovo u skriptarnicu ili da mi pošalje mailom.


Hvala
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

A. Musa:Europski standardi u pogledu službeničkih prava, Hrvatska javna uprava, vol.6, br.4, 2006.
A.Musa:Europski upravni prostor, Hrvatska javna uprava, br.1, 2006., str.123-154.


Jel može netko ko ima stavit ovo u skriptarnicu ili da mi pošalje mailom.


Hvala
Navedene članke imaš u Zomi u Deželićevoj:happy:
 

Pontifex

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Europski upravni prostor

ODGOVOR ZA DEVIL : REGULATORNE AGENCIJE su nezavisne agencije koje su izdvojene iz stroge hijerarhije državne uprave; donose odluke ili čak opća pravila, te radi ostvarenja javnog interesa nadziru ponašanje subjekata u nekom segmentu društva, kao što su npr. zračna sigurnost, telekomunikacije, željeznički promet, proizvodnja ljekova i sl.
 

Bekam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Proša san EUP, na pismenom je bilo formiranje EK,2 upravne reforme koje utjecu na kvalitetu uprave razlozi nastanka EU,3 STUPA EU,koncept univerzalne službe gosp.i negospodarske službe,tradicionalne i nove vrijednosti u upravi. Duja je tu!!!!!!!!!!!!
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

Mogli birati danas na usmenom: prihvatiš ocjenu s pismenog ili odgovaraš za višu.
Na usmenom pitala (za višu ocjenu): Ideja o europskoj integraciji (tko značajan), otvorena metoda komunikacije (što je), europski sud (funkcije), utjecaj EK na EUP, kvaliteta javne uprave (sve o tome, o kojoj metodi na predavanjima- CAF)
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Europski upravni prostor

jel zna netko odgovor na pitanje zašto, gdje i kada nastaje eup?!
Pojam eup-a postoji od 1992, a složenija razrada pojma počinje 1999. kada se ideja stvaranja eup-a počinje koristiti u vezi priključenja tranzicijskih zemalja E.uniji, jer su problemi tih zemalja (potreba političkih i upravnih reformi) uputili na potrebu specificiranja upravnih kriterija za priključenje i provođenja opsežnijih programa pomoći. Detaljniju razdradu koncepta eup-a dala je inicijativa SIGMA (OECD i EU) koja je potvrdu njegova postojanja dala u svojim dokumentima 1998. i 1999.g.

O nastajanju eup-a može se govoriti ako upr.sustavi europskih zemalja konvergiraju (približavaju se) zajedničkom upravnom modelu. Potpuno razvijeni europski koncept javne uprave još ne postoji, ali globalizacija i proces integracije potakle su europske institucije da definiraju standarde koje uprave potencijalnih zemalja moraju ispunjavati za uspješno ispunjenje obveza koje proizlaze iz članstva EU.

Detaljnije u članku EUP:približavanje nacionalnih uprava.

Kud mi je to pobjegao nestašni smalić..:shocked::cool:
 

Mihaela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li mi netko objasniti koju su to nove vrijednosti koje se trebaju inkorporirati u javnu upravu? hvala
Mislim da su to :
-obrazovanost ,strućnost , profesionalnost
-supsidijarnost i decantralizacija
-kvaliteta javnih usluga
-etićnost ,integritetet , nepristranost , nekorumpiranost
-koordinacija , horizontalno povezivanje , informatizacija
-poduzetnost , tržišnost

...neka me netko ispravi ako griješim...:happy:
 

lili

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne znam ni ja dal je dovoljno samo predavanja i članak.Bila sam na 2 njena predavanja za izvanredne i nisu previše koristila,jer je izbubala ona pred.koja skineš sa stranice prava.
Ali muči me što literature ima podosta- Javna uprava:nastavni materijali - one navedene stranice;
Musa A.(2006) Europski standardi u pogledu službeničkog prava
Šimac,Neven(2002) Europski principi javne uprave,str .85-106 - koju nisam ni kopirala, a može se naći u BIBLIOTECI PRAVNOG.
Po čemu vi učite?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks