Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.
'MEĐUNARODNI DAN DJELOVANJA PROTIV KOMERCIJALIZACIJE ŠKOLSTVA''
Fakultetsko je obrazovanje nekoć u Hrvatskoj bilo besplatno. Danas gotovo 60% studenata plaća svoj studij. Na mala vrata se uvode i povećavaju školarine. Banke nude studentske kredite. Polako krećemo prema američkom sustavu u kojem se za fakultet štedi od djetetova rođenja i gdje studenti nakon završena školovanja još godinama otplaćuju svoje dugove. Od 1991. do 2006. se ukupan broj studenata povećao za 82%, dok se broj studenata koji sami (su)financiraju svoj studij povećao za 814%! I to sve u zemlji sa samo 7% fakultetski obrazovanih. Je li uvođenje i stalno povećavanje školarina način da se poveća broj fakultetski obrazovanih? Ili je to put u novo „društvo znanja" u kojem će pristup fakultetskom obrazovanju imati samo bogati i oni koji su se spremni baciti u dužničko ropstvo studija radi?
U zadnje dvije godine Hrvatsko visoko školstvo se suočava s trendom drastičnog poskupljenja školarina koje ne prati standard življenja hrvatskih građana (npr. izvanredni preddiplomski studij na Ekonomski fakultetu košta 26 000 kuna po godini). Kako je Hrvatsko društvo već značajno podijeljeno na siromašne i bogate, te kako je razlika između tih slojeva sve izraženija, ovaj trend samo dodatno doprinosi pojačavanju te razlike.
No još bitnije, s ovim cijenama školarina, obrazovanje u Hrvatskoj više nije dostupno svima prema njihovim sposobnostima, iz jednostavnog razloga što sve više roditelja ne može svom djetetu plaćati studij. Dok, suprotno realnom stanju stvari, Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju upravo kaže kako "sveučilište, veleučilište ili visoka škola utvrđuju postupak odabira pristupnika za upis na način koji jamči ravnopravnost svih pristupnika bez obzira na rasu, boju kože, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinu, rođenje, društveni položaj, invalidnost, seksualnu orijentaciju i dob" (Čl. 77, stavak (2)).
U svibnju ove godine studenti su se zajedničkim naporima izborili za besplatne diplomske studije, ukazavši na navedeni problem, te je Vlada iz proračuna izdvojila potrebnu količinu novaca kojima je Ministarstvo subvencioniralo diplomske studije za generaciju koja ih je upisala ove akademske godine (2008/2009). Za to je izdvojeno (Vladinim riječima) "golemih" 78 milijuna kuna, dok se za saborske mirovine izdvaja 55 milijuna kuna godišnje, a za sudjelovanje HV-a u okupaciji Afganistana 250 milijuna kuna godišnje.
No polarizacija društva nije jedini razlog zbog kojega se visoko školstvo u Hrvatskoj ne bi trebalo plaćati. Hrvatska država koja stremi "društvu znanja" (tako često upotrebljivanoj sintagmi) ne koristi ni približno dovoljne napore i ne čini poteze kako bi se toj apstraktnoj sintagmi zaista i približili. Europske države koje takav cilj shvaćaju ozbiljno imaju besplatno visoko školstvo za sve (poput Švedske, Irske, Estonije, itd.), ulažu puno više novca iz državnog proračuna (poput Irske, koja je u prošlom desetljeću, nakon informatizacije, najviše ulagala u obrazovanje), a rezultati takvog ulaganja u obrazovanje su uvijek plodonosni (Estonija ima jednu od najbrže rastućih ekonomija u svijetu, Irska je 7. država u svijetu po BDP-u po stanovniku).
Zbog svega navedenoga 5.11. ćemo izaći na ulice kako bi iskazali svoje nezadovoljstvo astronomskim školarinama visokog školstva u Hrvatskoj, te naročito stavom kojim se naša Vlada odnosi prema obrazovanju uopće, te zahtijevati:
1) da se zakonom odredi da je visoko školstvo u Hrvatskoj u potpunosti besplatno za sve, tj. da Vlada subvencionira troškove studiranja za sve preddiplomce i diplomce
2) da Vlada ulaže više novca iz državnog proračuna u obrazovanje, budući je Hrvatska u tome daleko ispod europskog prosjeka (pritom ne oduzimajući radnicima i umirovljenicima)
Pozivamo sve studente, profesore, udruge i sindikate, radnike, umirovljenike, te građane da nam se pridruže! Borba za besplatno visoko školstvo u Hrvatskoj nije samo borba za trenutne i buduće studente i njihove roditelje, nego i za dobrobit i razvoj Republike Hrvatske i Hrvatskog društva. Besplatno školstvo je u interesu svih nas, ne samo radi smanjenja vrlo izražene socioekonomske podijeljenosti, već i radi približavanja tome idealu "društva znanja" od kojeg smo još uvijek vrlo udaljeni. Dajmo do znanja Vladi Republike Hrvatske da je obrazovanje ključ razvoja i da je to nešto čega bi Vlada trebala biti svjesna!
Pridružite nam se 5.11.2008. u prosvjedu za besplatno visoko školstvo!
Nisam Ivy, ali znam odgovor na tvoje pitanje Ne trebaš ništa uplaćivati jer ti uplata vrijedi 2 godine.:wink5:Ivy pomoč molim te, prošle godine sam upisala parcijalu i riješila sam samo jedan ispit, pošto mi je ostala nauka nemogu upisati čistu drugu nego opet parcijalu...sad je moje pitanje dali ja opet trebam uplatiti 3600 ili ništa, tj.pročitala sam u nekom postu prije da netrebam ništa uplačivati nego samo nastavljam pošto sam izvaredni...ja sam mislila ono pravilo za izvaredne da studiraju 2 god. vrijedi samo za cijelu god a ne za parcijalu.
Sorry šta te gnjavim ali totalno sam se sada izgubila i više mi ništa nije jasno..a nebi htjela bezveze uplatiti u ponedjeljak ako netrebam...
A joj hvala...baš si mi pomogla, super sad će biti love za trošiti he, he...:crazy::tongue2:Nisam Ivy, ali znam odgovor na tvoje pitanje Ne trebaš ništa uplaćivati jer ti uplata vrijedi 2 godine.:wink5:
Ovo nije točno,posto nisam mogao dobiti informacije u studenskoj referadi jer gospođe koje tamo rade nisu ni malo zainteresirane da bi ponogle izvanrednim studentima koji nemaju vremena svaki dan biti u gundulicevoj nazvao sam osobno banku i receno mi je da u kućicu model upisem 12 jer ce jedino tako proci ali ni to ne funkcionira sa 1012-jmbg vec sam uspio kad sam upisao samo svoj jmbg i u model 12 -znaci bez 1012.ako placas internet bakarstvom moras pod broj modela upisati 00, a a na poziv na broj 1012-jmbg, opis plaćanja napisi, skolarina+ime i prezime. to ti je sve!
danas sam bila na faksu da produžim skolovanje, pogledala je moju internet uplatnicu, tko je uplatio, kome i iznos, dobila žig to je to! kažu da je danas bio zadnji dan , tko će im vjerovati...Ovo nije točno,posto nisam mogao dobiti informacije u studenskoj referadi jer gospođe koje tamo rade nisu ni malo zainteresirane da bi ponogle izvanrednim studentima koji nemaju vremena svaki dan biti u gundulicevoj nazvao sam osobno banku i receno mi je da u kućicu model upisem 12 jer ce jedino tako proci ali ni to ne funkcionira sa 1012-jmbg vec sam uspio kad sam upisao samo svoj jmbg i u model 12 -znaci bez 1012.
Nadam se da neko od mjerodavnih na iz veleučilista čita ovo jer kome da se žalim na rad gospođa u referadi-Kopriću,pa da ne prođem ni jedan ispit kod njega,svi znamo kako su gospođe u referadi zainteresirane za svoj posao pogotovo u radu sa studentima,znam da ima mnogo stručnih ljubaznih ljudi na burzi a ove u referadi si misle kako su nedodirljive-ocito imaju neciju zastitu pa mogu biti bahate i bezobrazne,sta jos da kazem jedna od njih mi je spustila bahato slusalicu i rekla da i ovako previse vremena potrosila na razgovor preko telefona.
biti će ti i druga bez plaćanja :happy:Imam jedno pitanje koje mi nije jasno, sad sam prva godina i upala sam bez plaćanja, zanima me jel ću i drugu godinu biti bez plaćanja ili to ovisi o prosjeku ili?
Hvala unaprijed![]()
Ako si upisuješ pad, odnosno parcijalu, onda upisuješ predmete koji su ti ostali!Da li ispite koje nismo uspjeli dati tijekom godine upisujemo ponovno u indeks i da li se moraju opet skupljati potpisi iz tih predmeta? Hvala unaprijed!
Koliko sam ja upućem u situaciju, ako si upisala parcijalu, koja se u biti vodi kao pad godine, na kraju tekuće akademske godine trebaju ti potpisi iz onih predmeta s prve godine koje još uvijek nisi uspjela položiti, dok ti za predmete s druge godine treba potpis iz svih predmeta koje si upisala! Sad vezano za polaganje ispita s 2 god., naime kod nas na faksu NEMA mogućnosti polaganja ispita s druge godine prije nego što se "očisti" cijela prva godina! Dakle, dok se ne položi i zadnji ispit s 1.god., nema polaganja ništa s druge!možete li mi malo bolje objasniti ovu parcijalu? dali se treba ponovno ići na sva predavanja iz predmeta koje nismo položili, i dali moram položiti predmete s druge god koje sam upisala, da bih ponovno mogla upisati drugu..mislim nema mi tu puno smisla, šta ću u drugoj godini onda položit recimo preostalih 7 predmeta koji bi mi ostali, pa to se više isplati..iz privatnih razloga ću morat malo zanemarit faxpa bih vas zamolila da mi bolje objasnite tu parcijalu...hvala vam puno
Prosjek je važan samo za one koji su s plaćanjem, pa tako studenti koji plaćaju a imaju prosjek ocjena 3,5 i više prebacajuju se na one bez plaćanjaovisi o prosjeku ili?
AdBlock Detected
We get it, advertisements are annoying!
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.