Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.
Znači i od ovog predmetića su uspili napraviti nauku o upravi li se varam? :mellow:neka pitanja koja se sječam:
1. Pravo na dobru upravu
2. Zašto je bitan i uloga Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju
3. Faze pragovora i što su izvješća o napretku?
4. Sastav i ustrojsvo Vijeća EU.
5. Što je Komitologija i postupci.
6. Osam načela i standardi europskog upravnog prostora?
7. Nešto što su Bijela i Zelena knjiga?
8. Bolja regulacija.
9. Teorije o dobroj vladavini - objasniti ih
10. Nešto u vezi s europskim politikama.
Meni nije bilo baš lako.
Šta je vezano uz novu knjigu ??? :confused2:, kad sve ovo šta je forumašica nabrojila ima i u skripti.Da vidim da su pitanja vezana za novu knjigu iz EUP, jer ju upravo prolazim
Ima u skripti ali polovično i ako natuknice ... to je glavni problem ... netko iz toga može učiti netko ne ... odluka je na svakom ponaosob ... :wink5:Znači i od ovog predmetića su uspili napraviti nauku o upravi li se varam? :mellow:
Šta je vezano uz novu knjigu ??? :confused2:, kad sve ovo šta je forumašica nabrojila ima i u skripti.
Opet neke "informacije" ka i ono za drugu ratu školarine.
Istina, samo oću reć da su bezveze izdramatizirali s knjigom ovi predmet.Ima u skripti ali polovično i ako natuknice ... to je glavni problem ... netko iz toga može učiti netko ne ... odluka je na svakom ponaosob ... :wink5:
ovo ti nije dobro, pita se samo zasto je bitan Sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju a ne cijeli proces ulaska HrvatskeJa sam odgovorila na sva današnja ispitna pitanja, a kako mi je post dugačak - onda ću staviti odlomak po odlomak
Ispit – 14.02.2012.
1. Pravo na dobru upravu (str.150 Knjige)
Pravo na dobru upravu
(članak 41 Povelje o temeljnim pravima)
1. Svaki pojedinac ima pravo da njegov ili njezin predmet bude razmatran nepristrano i pošteno u razumnom vremenskom roku od strane institucija i tijela Europske Unije.
2. Ovo pravo uključuje:
pravo svake osobe da bude saslušana, prije poduzimanja bilo kakvih mjera koje bi mogle biti štetne za nju ili njega;
pravo svake osobe da ima pravo pristupa njegovom/njezinom spisu, poštujući legitiman interes povjerljivosti i profesionalne poslovne tajne;
obvezu uprave da objasni svoje odluke.
3. Svaka osoba ima pravo tražiti od Zajednice da ispravi štetu koju su prouzročile njezine institucije ili njezini djelatnici obnašajući svoje dužnosti u skladu sa općim načelima uobičajenim u zakonima država članica.
4. Svaka se osoba može pismeno obratiti institucijama Unije na jednom od jezika koji određuje Ugovor i mora dobiti odgovor na istom jeziku.
2. Zašto je bitan i uloga Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju
Jedan od glavnih ciljeva vanjske politike Republike Hrvatske je ulazak u punopravno članstvo Europske unije. Hrvatska je podnijela zahtjev za punopravno članstvo 21. veljače 2003. godine, a službeni status kandidata za članstvo u EU dobila je 18. lipnja 2004. Pristupni progovori, koji su trebali započeti u ožujku 2005., odgođeni su, a kao uvjet za početak pregovora istaknuta je potpuna suradnja s Haškim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije. Pregovori su službeno otvoreni 3. listopada 2005. godine, nakon što je glavna haška tužiteljica potvrdila potpunu suradnju Hrvatske s Haškim sudom.
Pregovori o članstvu u Europskoj uniji podjeljeni su u nekoliko faza. Prva faza, analiza usklađenosti zakonodavstva zemlje kandidata s europskim propisima (tzv. screening) započela je nakon otvaranja pregovora (20. listopada 2005. godine), i trajala je godinu dana (završila je 18. listopada 2006.). Nakon screeninga, započeli su pregovori. Republika Hrvatska otvorila je sva poglavlja i već privremeno zatvorila njih trideset. Pregovori se fokusiraju na uvjete pod kojima će država kandidatkinja usvojiti, implementirati i izvršavati acquis communautaire (odnosno pravnu stečevinu Europske unije). Inače, o sadržaju pravne stečevine nema pregovora, jer se pregovori temelje na načelu da svaka država kandidatkinja tijekom pregovora mora usvojiti cjelokupnu pravnu stečevinu.
Nakon više od osam godina od podnošenja zahtjeva za članstvo te gotovo šest godina pregovaranja, 10. lipnja 2011. José Manuel Barosso je u ime Europske komisije predložio zatvaranje pristupnih pregovora s Hrvatskom. Tu odluku je 24. lipnja iste godine podržalo i Europsko vijeće pozivajući na zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja do kraja lipnja 2011. te na potpisivanje pristupnog ugovora s Hrvatskom do kraja iste godine.[1] Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine.
1. srpnja 2013. godine ciljani je datum ulaska u članstvo EU koji je predložila Komisija te koji stoji u Ugovoru o pristupanju. Republika Hrvatska trebala bi postati 28. članica Europske unije.
Inače , ova naša struka se u europi puno više poštuje nego kod nas, nadam se da će ulazak RH u EU dati ste strane pozitivan pomak i da će u našoj javnoj upravi shvatiti da imaju stručnjake za javnu upravu i na naša mjesta prestati zapošljavati pravnike...Kakva je prolaznost? Velika / manja. Znači, moram kupit knjigu, zakon! Ovaj faks postaje sve bolji i bolji. Ne znam kada će profesori shvatit da mi nismo Pravni fakultet!!!
I ja ću odustati od skripte ... ali ne i od učenja po knjizi ... vidim da ionako nikome ne treba opširna skripta ... Naučit ću po knjizi pa se javim iza 28. da kažem jel bilo uzalud ...Radim skriptu po novoj literaturi, no s obzirom na opsežnost gradiva, lagano gubim nadu da ću je napisati i naučiti do roka 28.02.
-.-
Ma više ni sama nisam sigurna što da radim... Počela sam sa tom skriptom, ali previše toga...premalo vremena da stignem napraviti skriptu i naučiti...Zaje*i skriptu i uči po knjizi da daš EUP na sljedećem roku.
AdBlock Detected
We get it, advertisements are annoying!
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.