AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Zahtjevnost i težina upravnog studija

Mmm123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok :) Zanimale bi me neke informacije, pa ako je netko voljan neka odgovori..
Iduce godine voljela bi upisati upravni studij..
-Koliko je prose godine bilo potrebno bodova s mature za upasti?
-Da li je fakultet jako tezak, i koliko ima za uciti? Koliko treba za spremati ispite?
Hvala unaprijed :)
 

fakin

Super Moderator
za bodove ne znam jer nisam lani upisao, ali je li fakultet težak? je, i to pogotovo sad otkad su nas spojili s pravnim fakultetom kad se povećala literatura skoro na svim predmetima...prve dvije godine su teške, pogotovo druga, nakon toga je već lagano. ako prođeš 2. godinu bez problema ćeš završiti svih 5.
za sve ispite osim stranih jezika i možda informatike treba ti minimalno nekih 2-3 tjedna učenja, ali učenja po 4-5 sati na dan, baš pošteno zagrijati stolac.
 

Aine

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Naravno da je zahtjevan, tko god što rekao. Upiši ovo samo ako si 100% siguran da se vidiš u ovome. Sve ostalo ti je kolega fakin rekao.
 

uniball

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok :) Zanimale bi me neke informacije, pa ako je netko voljan neka odgovori..
Iduce godine voljela bi upisati upravni studij..
-Koliko je prose godine bilo potrebno bodova s mature za upasti?
-Da li je fakultet jako tezak, i koliko ima za uciti? Koliko treba za spremati ispite?
Hvala unaprijed :)
Mogu ti reći ovako:
- ako samo želiš diplomu i to ASAP, odnosno čim prije, upiši upravni u Karlovcu, Zaboku, Kninu, Otočcu, ili nekoj desetoj vookoyebini. Dlanom o dlan i vjerojatno ćeš biti gotova u roku. Drugo je pitanje što ćeš zapravo moći s tom diplomom.

U protivnom, ako te uprava ne zanima toliko da bi je baš htjela studirati upravu, faks će ti se pretvoriti u muke Isusove.

- ako želiš baš studirati upravu i ovo te zanima do te mjere da ti je sve drugo u životu sporedno te predstavlja tešku dosadu i besmisao, a usto si spremna puno učiti, tada svakako upiši Studij javne uprave na PF-u Sveučilišta u ZG. Ovo je OK faks.

Ove tehnikalije o tome koliko bodova i koliko je teško upast, e to ti pojma nemam.

Oprosti što ovoliko blodam i podcrtavam, baš sam otvorio ULJP prije sat vremena. :)
 
Posljednje uređivanje:

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok :) Zanimale bi me neke informacije, pa ako je netko voljan neka odgovori..
Iduce godine voljela bi upisati upravni studij..
-Koliko je prose godine bilo potrebno bodova s mature za upasti?
-Da li je fakultet jako tezak, i koliko ima za uciti? Koliko treba za spremati ispite?
Hvala unaprijed :)
Fakultet ti je izuzetno težak i naporan, ako se ne vidiš u upravnoj/pravnoj struci nemoj ovo upisivati. Ovo ti je najteži upravni faks u državi sigurno, po rangu vjerojatno teži i od pravnih fakulteta u npr. osijeku i rijeci, prve dvije godine možeš zaboraviti na socijalni život ako želiš sve dati u roku, velika većina profesora ti nije susretljiva, izuzetno su subjektivni na usmenim ispitima, čast iznimkama s kojima se susrećem tek sad na 4. godini..jedan objektivan stav studentice 4. godine ovog faksa, sretnooo
 

mape5

Super Moderator
Meni osobno je jako težak, unatoč tome što radim u upravi i zanima me uprava. Ja već studiram 5 godina tri godine :)
prvo mi je trebalo godina dana da uopće polovim sve te cake studiranja - od upisa, polaganja ispita, prava, obveza, da ne velim koliko mi treba za učenje ( ja sam starija studentica ) Al sad na trećoj godini, nekako sam se opustila pa čak i nemam nekih pretjeranih grčeva kad idem na ispit.

Ono što te čeka na ovom faksu je krv, znoj i suze. ovo je fakat težak studij, imamo istu literaturu kao i pravi pravnici - oni koji još imaju i rimsko pravo :) i nema prevelike pažnje jesi li s upravnog studija ili s pravnog (tako formuliraju profesori)

Ako bi netko slučajno pomislio da se mi ovdje na forumu zezamo, gadno se prevario.
 

Marinchy

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Slažem se s kolegama, od mnogih profesora se moglo čuti da je ovo najteži upravni studij u državi i svatko tko misli da je lakši od prava, nije!
Samo šteta što nismo cijenjeni kao pravnici, no vjerujem da će se i to uskoro popraviti.
Ako želite dati sve u roku i redovno, pripremite se na dobro grijanje stolca i učenje po 10-ak sati dnevno pred ispite jer se na fakultetu izgubi taj kontinuitet učenja,
nema pritisaka kao u srednjoj školi i nitko koga poznam ne uči baš svaki dan, nego se uči tek pred ispite i kolokvije.
Treba u prosjeku 2-3 tjedna za svaki ispit, no opet sve je to subjektivno. Netko uči tjedan dana i prođe.
Za građansko je meni trebalo mjesec dana i prošla sam od prve, ali je to bilo onda baš učenje, učenje i samo učenje!
Kolokvija je jako malo bilo (sad ih ima možda malo više) tako da se ne pouzdate previše u "lakši" način rješavanja ispita, a i za te kolokvije se treba dobro potruditi!
Ocjene nisu tako bajne pogotovo prve dvije godine studija, ne očekujte puno četvorki i petica, puno truda i muke treba uložiti za trojku na katedri za upravnu znanost ili recimo građansko pravo. Iskreno, meni svaka ta trojka vrijedi kao petica jer znam koliko sam se za to trudila.
Nekad ocjene i nisu pravedne, ovisi o ispitivaču, ali i sreći, sve je to dosta subjektivno.
Tako da ne budete puno razočarani. :)
No, većini je bitno samo da riješe ispite, ocjene su sporedne.
Definitivno onaj tko se ne vidi u upravi, neka to ne upisuje jer će mu biti mučenje.
Literature ima puno iz svega, treba biti dobro upućen u sve to. Literatura je opširna i obuhvaća knjige, zakone, ostale propise, stručne članke...
Naravno puno toga se može proći po skripti, no opet treba biti upućen u sve to jer se propisi svako malo mijenjaju pa je tako i literatura sklona čestim promjenama.

Na specijalističkom studiju (dakle one +2 god) je bolja situacija. No, osim uprave očekujte i druga područja, npr. ekonomija, menadžment, političke znanosti itd.
Što je i ok jer ćemo imati stvarno širok spektar znanja. :)
Ispiti su opušteniji jer te profesori sad već ipak malo ozbiljnije shvaćaju, ocjene bolje (lakše se mogu dobit četvorke i petice) ima kolokvija, ali i seminara i raznih izlaganja, projekata i sl. Nečeg što recimo nema na prve 3 godine, ali i tu treba sjedit i učit i posvetit trud i vrijeme.
Lakše je, ali i dalje zahtjevno u svakom pogledu. Svatko tko misli da je lako završiti naš studij, nije!
To pišem ja, kao studentica 5 godine, odnosno 2. godine specijalističkog.
Nije bio lak put, ali vjerujem da će se isplatiti. ;)
 
Posljednje uređivanje:

taz

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Prejako! :)
Teško bombardiranje zastraživanja faksom u temi. Cura je utekla odavde, a od straha se, izgleda, neće ni približavat Gundulićevoj, a kamoli sad ić upisivati ovaj faks. :D
 

Mmm123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala na informacijama.. cula sam da je upravni puno laksi ali koliko cujem to je prevara :D
znate li mozda kakav je porezni studij?
 

emma1993

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala na informacijama.. cula sam da je upravni puno laksi ali koliko cujem to je prevara :D
znate li mozda kakav je porezni studij?
Ako recimo stižeš iz ekonomske škole, onda je to nešto jače od nje. Traje dvije godine. Ne upisuje ga puno ljudi. Nije toliko zahtjevan. Prijateljica mi je to završila i ja sam sama mislila to upisati, ali nisam imala neku širu predodžbu što bih dalje s poreznim nakon što ga završim. Predmeti su donekle slični, neki uglavnom manji na prvoj godini.
Što se uprave tiče, sve što je napisano u ranijim postovima se slažem s kolegama. ;)
 

Aine

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nema tu nikakvog zastrašivanja. Moja seka studira dva studija na FFZG, pa što, trebala je ne upisat nešto što voli i u čemu se našla samo zato što su joj svi rekli da je to nemoguće studirat kako je teško? Sve se može, ali samo i isključivo pod uvjetom da ti to želiš. I završno, upiši ovo samo ako si 100% ziher da je to ono što želiš. Sretno u svakom slučaju.
 

Mmm123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Upravo zato sam se htjela dobro raspitati prije sto ista odlucim..
od upravnog sigurno odustajem.
a porezni me dosta privlaci. zavrsila sam ekonomsku skolu, sad studiram poduzetnisto i voljela bi se prebacit jer mi porezni ima mjesavinu ekonomije i prava sto me kao kombinacija jako zanima..
ako imate jos neke informacije o poreznom slobodno mi napisite, dobrodosle su :D
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da se i ja nadovežem ukratko samo, mislim da je težina dosta subjektivan pojam, znam kolege koji npr. državnu upravu ili ULJP polažu godinama i nikako ne mogu a znam ih dosta koji su položili iz prve bez nekih većih problema. Mislim da je objektivno, naš studij lakši od pravnog studija ponajviše zbog obujma gradiva po ispitu(prosječno). Isto tako mislim da se je naš studij u zadnjih par godina u određenoj mjeri približio pravnom po težini ali i dalje po meni to nije nikako jednako. Govorim o pravnom studiju u Zagrebu, sa ostalim pravnim studijima mislim da se može mjeriti pa čak i da je teži od nekih. Također, mislim da je naš studij teži od studija socijalnog rada(a on je sveučilišni studij-meni trn u oku vječni i velika nepravda) i od poreznog studija.
Prema pričama od kolega koji su završili srednju upravno-birotehničku školu, onima koji studij javne uprave upišu nakon te srednje je prva godina(i druga djelomično) dosta lakša jer su dosta toga već negdje dotaknuli u srednjoj školi. Onima koji dolaze iz gimnazije(jedan sam od takvih) je susret sa naukom o javnoj upravi i sličnim stvarima težak napor za mozak i shvaćanje o čemu se tu zapravo radi(nije bez razloga upravna znanost tek na trećoj godini pravnog studija).
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da se i ja nadovežem ukratko samo, mislim da je težina dosta subjektivan pojam, znam kolege koji npr. državnu upravu ili ULJP polažu godinama i nikako ne mogu a znam ih dosta koji su položili iz prve bez nekih većih problema. Mislim da je objektivno, naš studij lakši od pravnog studija ponajviše zbog obujma gradiva po ispitu(prosječno). Isto tako mislim da se je naš studij u zadnjih par godina u određenoj mjeri približio pravnom po težini ali i dalje po meni to nije nikako jednako. Govorim o pravnom studiju u Zagrebu, sa ostalim pravnim studijima mislim da se može mjeriti pa čak i da je teži od nekih. Također, mislim da je naš studij teži od studija socijalnog rada(a on je sveučilišni studij-meni trn u oku vječni i velika nepravda) i od poreznog studija.
Prema pričama od kolega koji su završili srednju upravno-birotehničku školu, onima koji studij javne uprave upišu nakon te srednje je prva godina(i druga djelomično) dosta lakša jer su dosta toga već negdje dotaknuli u srednjoj školi. Onima koji dolaze iz gimnazije(jedan sam od takvih) je susret sa naukom o javnoj upravi i sličnim stvarima težak napor za mozak i shvaćanje o čemu se tu zapravo radi(nije bez razloga upravna znanost tek na trećoj godini pravnog studija).
slažem se kolega s tobom, fakultet je zaista težak, nije težak kao pravni, ali zahtjeva izuzetno puno truda i treba ipak posjedovati neki kapacitet primitka svih tih informacija. a profesori zaista uopće ne olakšavaju cijelu stvar, dapače, sve otežavaju. osobno nisam imala problema s nekim konkretnim ispitom, predmeti upravne znanosti su mi bili najdraži i najlakši za svladati, ali sam se i dobro namučila da bi ih naučila i uvijek sam dobro ispite rješila a na usmenima jedva 3 dobila..profesori su dosta teški...barem po meni, meni su oni više otežavali polaganje ispita ....
 

fakin

Super Moderator
aj da se slažemo da je jako malo profesora na našem faksu ne susretljivo nego korektno prema studentima na ispitima...ne tražimo povlastice, samo objektivnosti...nismo ni mi uvijek objektivni, ali kad pratiš odgovaranje dvije osobe koje ne znaš i pitanja koja dobivaju i njihove odgovore te ocjene na kraju zaista pitaš zašto to rade profesori...nema šanse da to rade namjerno jer nemaju nikakve koristi od toga, nisu baš ni neiskusni pa da krivo procjene, ali zaista ne znam koji je taj bitni razlog i gušt pojedinog profesora da se tako ponaša prema studentima...naravno da ima i odličnih i susretljivih profesora zbog kojih čak osjećaš neku povezanost s ovim fakultetom, ali oni su i dalje u velikoj manjini na našem studiju...
 

ana.lagin

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pozdrav! Upisala bih se na javnu upravu, po mogucnosti kao redovan student pa me zanima koje su mi sanse ako sam na maturi dobila: HRV-4; ENG-4; MAT- 3 (B razina).. I koliko vidim, polaganje izbornog predmeta ne donosi nikakav dodatni postotak?

I, naime je li istina da su se kriteriji postrozili zadnjih par godina, te da se ispiti ne polazu vise po skriptama od 30-40ak strana? Je li faks tezak ili se uz kolko tolko kontinuirano ucenje moze izvuc solidan prosjek?
Unaprijed hvala svima na odgovorima
[DOUBLEPOST=1487699830,1487699785][/DOUBLEPOST]Pozdrav! Upisala bih se na javnu upravu, po mogucnosti kao redovan student pa me zanima koje su mi sanse ako sam na maturi dobila: HRV-4; ENG-4; MAT- 3 (B razina).. I koliko vidim, polaganje izbornog predmeta ne donosi nikakav dodatni postotak?

I, naime je li istina da su se kriteriji postrozili zadnjih par godina, te da se ispiti ne polazu vise po skriptama od 30-40ak strana? Je li faks tezak ili se uz kolko tolko kontinuirano ucenje moze izvuc solidan prosjek?
Unaprijed hvala svima na odgovorima
 

bananko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav! Upisala bih se na javnu upravu, po mogucnosti kao redovan student pa me zanima koje su mi sanse ako sam na maturi dobila: HRV-4; ENG-4; MAT- 3 (B razina).. I koliko vidim, polaganje izbornog predmeta ne donosi nikakav dodatni postotak?

I, naime je li istina da su se kriteriji postrozili zadnjih par godina, te da se ispiti ne polazu vise po skriptama od 30-40ak strana? Je li faks tezak ili se uz kolko tolko kontinuirano ucenje moze izvuc solidan prosjek?
Unaprijed hvala svima na odgovorima
[DOUBLEPOST=1487699830,1487699785][/DOUBLEPOST]Pozdrav! Upisala bih se na javnu upravu, po mogucnosti kao redovan student pa me zanima koje su mi sanse ako sam na maturi dobila: HRV-4; ENG-4; MAT- 3 (B razina).. I koliko vidim, polaganje izbornog predmeta ne donosi nikakav dodatni postotak?

I, naime je li istina da su se kriteriji postrozili zadnjih par godina, te da se ispiti ne polazu vise po skriptama od 30-40ak strana? Je li faks tezak ili se uz kolko tolko kontinuirano ucenje moze izvuc solidan prosjek?
Unaprijed hvala svima na odgovorima
Mislim da imaš šanse!;)
Pa neki predmeti se mogu proći sa skriptom od 60-ak/70-ak strana,ali manje baš i ne(osim informatika i engleski). Sad ne znam kako je prije bilo...
Ako te faks imalo zanima,ne bi trebalo biti jako teško. A ako te jako zanima,možeš steći neki solidan prosijek.:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks