AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Usporedni porezni sustavi

nota_bene

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s roka:

- metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja,
- izuzimanje s progresijom,
- metoda odbitka,
- odnos međunarodnih ugovora prema pravu EU i prema nacionalnim propisima,
- jednako postupanje (tj. zabrana diskriminacije),
- razmjena obavijesti,
- rješenje problema dvostruke rezidentnosti (kriteriji),
- dividenda,
- mirovine,
- načini provedbe razmjene (na zahtjev, automatska i spontana)

Sretno svima!
 

paulinka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam pala! Pitao me metode izbjegavanja, direktivu o trgovačkom društvu majka-kći, harmonizaciju poreza, gradilišta, stalnu poslovnu jedinicu, problem dvostruke rezidentnosti, stvarnog korisnika, dividende itd.
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko dugo otprilike treba učiti da bi se položio ovaj predmet? Kakav je profesor na usmenom? Jel pita osnovno ili ide u detalje? Čini mi se užasno dosadna ta knjiga:tongue2:
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa trebaju ti 2 tjedna svakako, ali intenzivnog učenja (danonoćno)! Arbutina je korektan ispitivač, iako me rušio, i ne treba ga se bojati!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja 16.9.

- tko je stvarni korisnik i objasni zašto je bitan taj institut
- zabrana nejednakog postupanja za fizičke i pravne osobe
- zabrana nejednakog postupanja za stalnu poslovnu jedinicu
- rješavanje problema dvostruke rezidentnosti
- razmjena podataka
- metodu uračunavanja prema oecd modelu

Prošao sam:cool:
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dojam s ispita: užasno neprofesionalno, nekolegijalno i nadasve bezobrazno!!! Najgori ispit do sada!!!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kaj je bilo?!
Uh, bolje da ne pričam! Izderao se na kolegicu koja je ušla prije mene i čulo se kad je lupio šakom po stolu! Valjda ga je pitala nešto što ga je naživciralo! Ne znam dal je prošla, ali kad sam ja ušao, bio je još uvijek ljut, tako da se u potpunosti slažem: nadasve neprofesionalno i bezobrazno od jednog profesora!
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Uh, bolje da ne pričam! Izderao se na kolegicu koja je ušla prije mene i čulo se kad je lupio šakom po stolu! Valjda ga je pitala nešto što ga je naživciralo! Ne znam dal je prošla, ali kad sam ja ušao, bio je još uvijek ljut, tako da se u potpunosti slažem: nadasve neprofesionalno i bezobrazno od jednog profesora!
Što je najbolje, nisam ga ništa ni pitala! Nisam ga smjela ni gledati, jer mu je i to smetalo! On je jednostavno imao potrebu sve ono izvesti! Ma koma, knjige su letile...UŽASSSSS !!!
Ali eto, barem se na meni ispucao! :wink5:
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Profesor Arbutina je u najmanju ruku "temperamentan" :D O ispadima sam se naslušala, kao i o prijetnjama da će baciti kompjuter kroz prozor i slično, no kad sam izašla na ispit iz poreza na dobit, bio je korektan i smiren, stvarno je bilo ugodno odgovarati! Međutim, s usporednim poreznim sustavima je bila malo drugačija priča :p Mislim, 9 hebenih sati čekati na ispit :rolleyes:, ali ispitivao je ok i prošla sam ispit ;)

I dalje smatram da je stručnjak na svom području i da ima ogromnu opću kulturu, da je načitan, ali samo je "malo" naglijeg karaktera :D
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Profesor Arbutina je u najmanju ruku "temperamentan":zubo: O ispadima sam se naslušala, kao i o prijetnjama da će baciti kompjuter kroz prozor i slično, no kad sam izašla na ispit iz poreza na dobit, bio je korektan i smiren, stvarno je bilo ugodno odgovarati! Međutim, s usporednim poreznim sustavima je bila malo drugačija priča Mislim, 9 hebenih sati čekati na ispit , ali ispitivao je ok i prošla sam ispit

I dalje smatram da je stručnjak na svom području i da ima ogromnu opću kulturu, da je načitan, ali samo je "malo" naglijeg karaktera
Jednostavnije rečeno - psihički nestabilna osoba koja ne zna kontrolirati svoje ponašanje! To nije ulica nego ustanova Pravnog fakulteta i katedra na poreznom studiju! Ako se tako ponaša u javnoj ustanovi, mogu misliti kakav je doma!
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jednostavnije rečeno - psihički nestabilna osoba koja ne zna kontrolirati svoje ponašanje! To nije ulica nego ustanova Pravnog fakulteta i katedra na poreznom studiju! Ako se tako ponaša u javnoj ustanovi, mogu misliti kakav je doma!
Potpuno se slažem! Ne treba na nama liječiti svoje frustracije! Zna se gdje se to rješava!
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
O ispadima sam se naslušala, ali i o prijetnjama da će baciti kompjuter kroz prozor i slično!

No, kad sam izašla na porez na dobit, bio je korektan i smiren, pa je stvarno je bilo ugodno odgovarati! Međutim, s usporednim poreznim sustavima je bila malo drugačija priča Mislim, 9 hebenih sati čekati na ispit , ali ispitivao je ok i prošla sam ispit

I dalje smatram da je stručnjak na svom području i da ima ogromnu opću kulturu, da je načitan, ali samo je "malo" naglijeg karaktera:D
Slazem se s tobom! Profesor je naglijeg karaktera, ali traži znanje i sve će biti ok, ako mu kažeš što te traži, tj. ako vidi da si učio i naučio!
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Slazem se s tobom! Profesor je naglijeg karaktera, ali traži znanje i sve će biti ok, ako mu kažeš što te traži, tj. ako vidi da si učio i naučio!
I ako imaš ispit kad je dobre volje!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel možete napisati što je prof. rekao za ispitnu literaturu?
Rekao je da je obvezna literatura knjiga (Lončarić-Horvat, O.; Arbutina, H.: "Osnove međunarodnog poreznog prava", NN, Zagreb, 2007.g.)
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li se potpisuje na predavanjima i da li su obavezna za izlazak na kolokvij? Jel rekao kad će biti kolokvij? Hoće nam čuvati ocjenu dok očistimo prvu godinu?
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li se potpisuje na predavanjima i da li su obavezna za izlazak na kolokvij? Jel rekao kad će biti kolokvij? Hoće nam čuvati ocjenu dok očistimo prvu godinu?
Na predavanjima se dosad nije potpisivalo, što znači da to valjda nije preduvjet za izlazak na kolokvij! Rekao je da će biti 2 kolokvija, pismena, a treba naučiti prvi dio knjige (do 132. str.)! Za drugi kolokvij je rekao da treba naučiti od 132-280.str. !
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Poglavlja iz knjige koja ulaze u prvi kolokvij su:

1. Uvod u međunarodno porezno pravo
2. Međunarodno dvostruko oporezivanje
3. Ugovori o izbjegavanju međunarodnog dvostrukog oporezivanja
4. Porezni bijeg
5. Prekogranično porezno pravo RH
6. Harmonizacija poreza
 

m@l@ pl@v@

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s roka 11.11.:

- stvarni korisnik (obavezno naučite ugovorna povlaštenja)
- rješavanje dvostruke rezidentnosti
- metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja (nabrojati)
- objasniti izuzimanje s progresijom,
- stalna poslovna jedinica
- gradilište
- razlika između nezavisnog i zavisnog zastupnika
- porezni bijeg
- oporezivanje dividendi (koja država ima pravo oporezivanja)

SRETNO SVIMA!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks