AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upis osobe starije od 24 godine

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ah, evo...rekoh, fer je da prijavim da sam (nakon pomnog i pažljivog proučavanja i dogovaranja sa suprugom) odlučila definitivno odustati od više.

Želim vam svima puno sreće. :kotc:
 

Sanci

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ah, evo...rekoh, fer je da prijavim da sam (nakon pomnog i pažljivog proučavanja i dogovaranja sa suprugom) odlučila definitivno odustati od više.

Želim vam svima puno sreće. :kotc:
Jako mi je žao da si odustala, i sama sam davno maturirala(prije 25 god.), upisala sam 2008. prvu god., a odluka je pala tako reći preko noći, nije bilo priprema za prijemni, na osnovu odličnih ocjena u srednjoj sam imala dobar temelj, a na prijemnom sam imala 75% točnih odgovora i završila na 4.mjestu na rang listi.. Tako da mislim da mi koji smo ranije maturirali čak imamo bolju podlogu, ne treba se odmah predati. Prvu godinu sam dala u roku i upisala drugu, a do danas sam već dala 3 ispita s ove godine. Izvanredno studiram, radim, a imam obitelj, troje teenagera i nije nimalo lako... Ali moram priznati da je osjećaj odličan... ne moram ni spomenuti učinak na samopouzdanje i dušu, a novo znanje već koristim na poslu i smiješi mi se napredak... Zato Aelis, iskreno mi je žao što propuštaš ovu avanturu. Sretno:happy:
 

Isadora

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
državna matura je suštinski odlično zamišljena, a koliko sam informiran, i odlično je pripremljena za provedbu. Ipak, kao i većina reformi, ona ima manu. Indirektno umanje šansu, dok u nekim slučajevima u potpunosti dokida mogućnosti upisa fakulteta osobama koje su maturirale prije sedam, osam i više godina.

Zašto? Prije svega zato što je država prepustila na volju svakoj instituciji odredbu o upisu osoba starijih od 24 god. Daleko je to od ideje "društva znanja" i "cjeloživotne izobrazbe". Prvenstveno zbog toga jer je iluzorno očekivati od kandidata koji su maturirali prije sedam, osam i više godina da pripreme gradivo jednako dobro kao pristupnici kojima je ta materija doslovno "od jučer" u glavi. Trebalo je na razini zakona uvesti pozitivnu dobnu diskriminaciju već spomenute dobne populacije, odnosno omogućiti im upis izvan kvote redovnih pristupnika.

Pišem ovo jer i sam imam 26 godina, diplomirao sam ovdje na upravi. Nemam želju polagati razliku bolonjske reforme niti upisivati famozne "plus dvije" koje, ako budu, budu. Želja mi je bila, uz posao koji trenutno radim, upisati i nastaviti studij na jednom sasvim drugom fakultetu.

Što me sad čeka? Polaganje mature i revidiranje osam i više godina starog filma iz gimnazije?

Razlog ovakvom previdu u reformi je, čini mi se, veoma banalan. Stručnjaci koji su je kreirali i implementirali u zakon su je, kako to obično biva zadnjih nekoliko godina, sasvim sigurno prepisali iz nekakve publikacije propisa i zakona o viskom školstvu europske unije. Baš kako se, najvjerojatnije doslovno, prepisuje većina zakona i odredbi.
Što drugo dodati, osim da se u potpunosti slaŽem s tobom! I onda "mi" teŽimo biti "zemlja znanja", hm, ne znam baŠ? :-/
 

ssuzica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jeli tko bio na državnoj maturi za upis na porezni studij?
kad ce se saznati koliko je ljudi primljeno na porezni.?
ja idem na jesenski rok pa pitam!
 

coruna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li su neke stvari sad drukcije?
buduci da se pokazalo da neki fakulteti imaju i prijamni uz drzavnu?
moze li se doznat kvota za starije od 24? a svi spominju tu kvotu, a nje nigdje, pogotvo mi je cudno da je ne bi bilo na veleucilistima:/ ajde ok za jedan ffzg, al dvz?
 

tina150

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa prošle godine se moglo upisati bez državne mature,evo tu piše

http://veleuciliste.pravo.hr/veleuc...7jGCNTXjWTxDIl65u69cIs=&_lid=21711#news_21711

Pa čak i oni koji su završili 3 godišnju školu.Samo ne piše ništa za ove mlađe od 24 oni moraju na maturu valjda.Što je nepravedno,ako smo završili školu prije uvođenja državne mature trebali bi za sve vrijediti druga pravila.Koma:sad:Je li zna netko za ovu godinu da li se što mijenjalo?Pa tamo na prijavama za drž.maturu ima npr.porez za prijaviti samo redvovni nema ponuđenog izvanrednog?Je li se ukida taj smjer?
 

coruna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja znam da sam zvala referadu za kvotu ove godine, i receno mi je da se jos ne zna da li ce moc samo oni s drzavnom... wtf? da se to u 4mj jos ne zna?

i nadam se da se ne ukida taj smjer jer ga i ja zelim upisat.

vidim sad da je kvota za proslu godinu bila 40... nadam se da ce i ove.
 

tina150

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja znam da sam zvala referadu za kvotu ove godine, i receno mi je da se jos ne zna da li ce moc samo oni s drzavnom... wtf? da se to u 4mj jos ne zna?

i nadam se da se ne ukida taj smjer jer ga i ja zelim upisat.

vidim sad da je kvota za proslu godinu bila 40... nadam se da ce i ove.
Ma meni je to sve sumnjivo:confused2:. Evo na pravu su već objavili da stariji od 24 će pisati prijemni ispit. Ovdje nemaju pojma, ni na stranici nema ništa ni kad ih zoveš i pitaš. Već je 5 mjesec,kad će objaviti u 7 mjesecu?
 

coruna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam sad zvala, sjednica ce im bit 31.5 koliko sam shvatila..

navodno se radi o kvoti od nekih 40 ljudi.. ne znam jel to za sve studije.. il...:/
al dobro je da ce ih bar bit, naravno iznos skolarine se ne zna..
i sad ne znam jel mi pametnije ic na pravo il tu... i kakvo je radno vrijeme za vanredne uopce? buduci da ja radim do nekih 3.15-3.45-kako kad.. ak u 16h pocinju, to ne bi bilo na odmet, smao da nije ranije.. jer onda ne mogu ni poso zadrzat:/

da li se zna na pravu da li ce brucosi placati ko do sad, ili ako brucosi redovni po novom ne placaju prvu godinu, da to vrijedi i za vranredno? hm hm.. i upravno bi trebalo biti lakse ili? buduci mi nije prioritet pravo, nego nesto sordno poslu prvostupincko..a kasnije bih vidjela kud bi za magisterij.. i da li priznaju ispite ako smo bili na humanisitckom fakultetu.. pa makar izborne ...'?'''?' zna li tko ista? bar kakva je bila praksa?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks