AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upis osobe starije od 24 godine

tutifruti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li netko zna da li osoba starija od 24 godine treba pisati maturu za upis na javnu upravu ili prijamni?

znam da se treba upsiati u sustav i poslati papire, al sta dalje?
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
osoba starija od 24 godine može birati da li će pisati maturu
ako ne piše maturu onda se gledaju samo ocjene, dakle koknurira samo na temelju ocjena
ako piše maturu onda 40% ocjene a 60% matura (hrvatski, matematika, strani jazik, svaki 20%)
dakle, preporuka, svakako pisati maturu :wink5:

da, skoro sam zaboravila
maksimalan broj bodova je 1000 a ti na temelju ocjena možeš max 500 dobiti(ako se ne varam)
 

coolyou

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zar ne bi za kandidate starije od 24 godine trebala postojati zasebna kvota? Ako sam bio dobro pratio, takva ideja je postojala kako bi se stimuliralo i starije na visoko obrazovanje, odnosno ne zapriječiti im put ka visokom obrazovanju s državnom maturom.
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kandidati koji su 1. siječnja 2010. godine navršili 24 godine moraju provjeriti na visokom učilištu postoje li za njih posebni uvjeti upisa i posebna kvota. Ukoliko ne postoje, za njih vrijede ista pravila kao i za kandidate mlađe od 24 godine.

Kandidati koji dana 1. siječnja 2010. godine još nisu navršili 24 godine, a koji su završili srednje obrazovanje prije 2010. godine, također mogu polagati ispite državne mature koje je visoko učilište utvrdilo kao uvjete za upis. Na studijski se program mogu prijaviti i ukoliko ne polože ispite državne mature, no u tome slučaju ne dobivaju bodove koji se odnose na taj dio vrednovanja, već za upis konkuriraju samo ocjenama koje su stekli srednjoškolskim obrazovanjem.

izvor: drzavnamatura.hr
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kandidati koji su 1. siječnja 2010. godine navršili 24 godine moraju provjeriti na visokom učilištu postoje li za njih posebni uvjeti upisa i posebna kvota. Ukoliko ne postoje, za njih vrijede ista pravila kao i za kandidate mlađe od 24 godine.

izvor: drzavnamatura.hr
da, ali kod nas ne traže ništa drugo, nikakve posebne uvjete, prijamne i sl.
e sad, ne znam kako je drugdje
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da, ali kod nas ne traže ništa drugo, nikakve posebne uvjete, prijamne i sl.
e sad, ne znam kako je drugdje
što znači da se onda normalno pristupa državnoj maturi, s tim da ne znam dali na faxu ili je to država drugačije regulirala..
 

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A, što je sa nama koji smo dvostruko stariji i koji mislimo upisati uz rad..ili kako se to već sada zove?

Pa, neću valjda, u ovim godinama, opet morati polagati maturu..:shocked:
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mislim da da, ako si stariji od 24 vrijede ta pravila
ili, kao što sam napisala, bez mature pa konkurirati samo na temelju ocjena
ali mislim da se onda bolje isplati matura

studirao bi izvanredno, moraš se posebno prijaviti za izvanredan studij
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa, neću valjda, u ovim godinama, opet morati polagati maturu..:shocked:
da,svi moraju..jer ako ideš na varijantu samo s ocjenama daleko si ispod prosjeka,i nema šanse da išta upišeš..
 

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
studirao bi izvanredno, moraš se posebno prijaviti za izvanredan studij
Hvala na odgovoru...samo ja bih studiraLA. :wink5:


ninek...hvala i tebi. Uh, ovo bitno mijenja na stvari. Na ovo nisam računala, nikako. Godinu dana prikupljam hrabrosti uopće pokušati upisati višu, a sad ovo. :crying2:
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
aha, sorry :blushed:
da, da si se bar prije raspitala... prošle god je još bilo sve po starom
ali kažu da matura neće biti ništa strašno, pa bolje i 100 bodova više nego ništa
ali koliko ja znam rok za prijavu za maturu je bio 31.siječnja...
raspitaj se malo, sigurno ima još neki rok samo ne znam kad, vjerojatno nešto kao drugi upisni rok
uglavnom, sretno i javi kak je bilo! :happy:
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sad je bio jedan rok i mislim da je onda opet do kraja 5mjeseca ili tak nešto..jer ima i "popravni" iz mature koji je u 9mj.

zakomplicirali su sve, moja frendica je za sestru skupljala članke iz novina jer su objavljivali sva ta pravila i cake..nisam se puno interesirala jer mi ne treba..

uglavnom znam da postoje A i B kategorije..
svaki fax traži nešto..
znači ak se prijavljuješ na PMF npr. onda moraš imat A kategoriju matematike..
moraš saznat koji uopće predmeti ti trebaju za upis na DVZ i koje kategorije..
i s tim rezultatima se možeš prijavit na max 10 fakulteta koji imaju iste uvjete..

to je sve onak još nedorečeno kolko mi se čini jer je ovo prva generacija i mislim da će bit velikih problema, kao i s bolonjom, koja je već dugo aktualna a nije se popravila na bolje..
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
naš faks traži B kategoriju, znači niža razina
napisala sam gore koji predmeti i koji postotak
možda najbolje nazvati sanju i referadu, jako je strpljiva i sigurno će ti pomoći ako će znati
ili na www. postani-student. com
 

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala vam, jako ste drage.
Trebala sam se bolje raspitati, ali kad imaš troje klinaca, malo vremena i samo veliku želju završiti nešto bolje od ovoga što sada imaš jednostavno promaknu neki "detalji".

Proučim ovaj link koji je Nela stavila pa ćemo vidjeti što ću dalje...
 

coolyou

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Državna matura je suštinski odlično zamišljena, a koliko sam informiran, i odlično je pripremljena za provedbu. Ipak, kao i većina reformi, ona ima manu. Indirektno umanje šansu, dok u nekim slučajevima u potpunosti dokida mogućnosti upisa fakulteta osobama koje su maturirale prije sedam, osam i više godina.

Zašto? Prije svega zato što je država prepustila na volju svakoj instituciji odredbu o upisu osoba starijih od 24 god. Daleko je to od ideje "društva znanja" i "cjeloživotne izobrazbe". Prvenstveno zbog toga jer je iluzorno očekivati od kandidata koji su maturirali prije sedam, osam i više godina da pripreme gradivo jednako dobro kao pristupnici kojima je ta materija doslovno "od jučer" u glavi. Trebalo je na razini zakona uvesti pozitivnu dobnu diskriminaciju već spomenute dobne populacije, odnosno omogućiti im upis izvan kvote redovnih pristupnika.

Pišem ovo jer i sam imam 26 godina, diplomirao sam ovdje na upravi. Nemam želju polagati razliku bolonjske reforme niti upisivati famozne "plus dvije" koje, ako budu, budu. Želja mi je bila, uz posao koji trenutno radim, upisati i nastaviti studij na jednom sasvim drugom fakultetu.

Što me sad čeka? Polaganje mature i revidiranje osam i više godina starog filma iz gimnazije?

Razlog ovakvom previdu u reformi je, čini mi se, veoma banalan. Stručnjaci koji su je kreirali i implementirali u zakon su je, kako to obično biva zadnjih nekoliko godina, sasvim sigurno prepisali iz nekakve publikacije propisa i zakona o viskom školstvu Europske unije. Baš kako se, najvjerojatnije doslovno, prepisuje većina zakona i odredbi.
 

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam maturirala prije..uf...21 godinu.

Bojim se da od moga studiranja neće biti ništa. Neću imati dovoljno vremena i snage za pripremu prvo državne mature pa onda još i prijemni.

Upravo ovo što veli coolyou...nema šanse da uspijem dovoljno kvalitetno odraditi pripreme za maturu nakon tolikih silnih godina.
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bojim se da od moga studiranja neće biti ništa. Neću imati dovoljno vremena i snage za pripremu prvo državne mature pa onda još i prijemni..
nema prijamnog..u tom je stvar..državna matura je zamjena za to..
iskreno,mislim da će to bit veliki promašaj..upravo zato jer sve što Hrv.radi u zadnje vrijeme radi isključivo radi Unije,slijepo prepisuje sve pravilnike i zakone ne razmišljajući o tome dal je narod uopće spreman na to i dal Hrvatska ima mogućnosti to provodit..
u oba slučaja..NIJE!
 

aelis

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Meni sad više NIŠTA nije jasno...očito sam zaista prestara za bilo kakvo daljnje doškolovanje :laughing:

Možda da pričekam slijedeću godinu, (taman dok ustanove da je sve ovo totalno promašeno) pa da onda ipak probam dobiti papir za znajnje stečeno svih ovih godina.
 

coolyou

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Meni sad više NIŠTA nije jasno...očito sam zaista prestara za bilo kakvo daljnje doškolovanje :laughing:

Nema nejasnoća. Državna matura zamjenjuje prijemni ispit. Rangiranje je unificirano.
Vidjet ćemo kako će to ispasti, ali slutim ofrlju realizaciju. Baš kao i debakl bolonje na 99 posto vele/sve-učilišta.

Poslat ću dopis ministarstvu i zamoliti ih za konkretne odgovore. Koliko je ono rok za odgovor? 30 dana? :tongue2: Ako bude smislen, objavit ću ga ovdje.

upravo zato jer sve što Hrv. radi u zadnje vrijeme radi isključivo radi Unije,slijepo prepisuje sve pravilnike i zakone ne razmišljajući o tome dal je narod uopće spreman na to i dal Hrvatska ima mogućnosti to provodit.. u oba slučaja..NIJE!
da, deset godina se ispraćalo prazne vlakove prema EU, a danas se na silu guraju u krcat kupe.

Reforme školstva su dugotrajni (društveni) procesi svugdje u svijetu. Jedino se u nas "dovršavaju" s danom objave u Narodnim novinama.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks