AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Poredbeno ustavno pravo

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I ja sam danas odgovarala kod prof.Horvat.
Jako draga zenskica, pitala me dva pitanja:
-razlika konfederacije i federacije (po onim 3 stavkama)
-kako je Ustav Njemacke utjecao na hrvatsku

Svako pitanje sam nesto znala, neka pod pitanja bas i ne toliko, ali je rekla da sam ucila dovoljno za prolaz :)

Dobro bi bilo oznaciti si pitanja za samoprovjeru znanja koja su objavljena na merlinu uz svako predavanje.
U skripti fale dvije cjeline, ali moze se i bez toga.
A ona pitanja koja se vrte po forumu o prirodnim pravima, drustvenom ugovoru, ..., sam nasla na internetu i nadopisala u skriptu.
Sretno :)
 

KikiSan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa jesenskih rokova (1.9. i 13.9.)
SAD:
- Impeachment - sve o njemu, (tko predlaže, kako se sudi i koja je većina potrebna za presudu, kada predsjeda predsjednik/ca Vrhovnog suda.
- Kongresni veto - znati presudu Vrhovnog suda kojom je proglašen neustavnim i datum.
- Objasniti suspenzivni veto i džepni veto.
- Uloga nezavisnih regulatornih agencija u SAD'u.
- Ima li SAD vladu? - NE, izvršna vlast je predsjednik, a on ima državne tajnik te dalje o njihovom imenovanju i razrješavanju.
- Pravni oblik SAD Federacija ili konfederacija?
- Konfederalni ustroj SAD'a - tu akt o osnivanju,(članci o konfederaciji i trajnoj uniji) godinu donošenja, način odlučivanja država članica i do kada je konfederalni ustroj trajao (do donošenja ustava) i onda o Ustavnoj konvenciji u Philadelphiji (o čemu se odlučivalo, koja su dva prijedloga predstavljena na konvenciji i koji je usvojen), kako se mijenja Ustav SAD'a (koliko drž. članica treba potpisati promjenu).

- Razlikovanje konfederacije i federacije.
- Imaju li tijela federacije direktne odnosne sa građanima te da li federacija ima izvršna tijela?
- Odnos EU prema građanima država članica Europske unije te da li se građani mogu neposredno pozivati na akte EU?
- Status konfederacije u međunarodnom pravu i kakav je status EU?
- Temeljne odrednice predsjedničkog sustava.
- Temeljne odrednice parlamentarnog sustava.
- Temeljne odrednice polupredsjedničkog sustava.

FRANCUSKA V. REPBULIKA:
- Kada je uveden polupredsjednički sustav u V. Republici.
- Znati nabrojati redovne ovlasti predsjednika,
- Dvostruka odgovornost i raspuštanje nacionalne skupštine (postupak).
- Što je plebiscit?
- Što je kohabitacija i do koje je promjene i kada došlo zbog treće kohabitacije u V. Republici (promjena u trajanju mandata predsjednika).

FEDERACIJA BiH:
- Uređenje sustava BiH i koja tijela ima?
- Ustavni položaj entiteta, (što je propisano Deytonskim sporazumom o ustavu i odnos tog ustava sa prijašnjim ustavima - tu reći da zamjenjuje dotadašnji Ustav federacije BiH I RP i stavlja ih van snage u pitanjima koja uređuju drugačije, znati i godine sporazuma)
- Da li npr Republika Srpska može sklopiti međunarodne ugovore.
- Sve što znate o Ustavnom sudu BiH

O ISPITU:
Za pripremu preporučio bih da izdvojite dva tjedna, i učite prema pitanjima sa forum i ovih navedenih, jer se većina njih ponavlja, a gradivo je raznoliko iako ga nema puno, ali se lako možete pogubiti u svim tim godinama i ovlastima različitih tijela.
Za sada predaje i ispituje samo Ana Horvat Vuković, postoje dva kolokvija, ali se nisu vrednovali dok se ispiti odvijaju online.
Što se profesorice tiče, mislim da je korektna u ocjenjivanju, ne pita puno pitanja, ali ono što pita želi da ogovorite do kraja te postavlja potpitanja i navodi da dođe do odgovora. Negdje je već navedeno na forumu da nakon trećeg izlaska pušta, i mogu to potvrditi jer stvarno one koji izlaze po treći puta ne šalje na komisiju i dovoljno je da barem znate nešto odgovoriti za prolaz, no za višu ocjenu (4 i 5) se treba malo više potruditi, odgovarati bez pomoći i znati joj spomenuti poneki detaljčić.
 

xxxy

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel bio tko od izvanrednih na predavanju? Ako može netko napisati što su rekli za dolaske na predavanja i kolokvije ako ih ima. :)
 

ninab

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege da li netko izlazi danas na kolokvij
Da li su negdje objavljene upute vezane za kolokvij
 

kkozic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa roka 15.11.:
ustav i sastav BiH, francuska peta republika (sve o njoj), kohabitacija i zašto dolazi do nje, kada je polupredsjednički sustav uveden u francusku i njegova obilježja, samostalne predsjedničke ovlasti, teorije prirodnog prava, teorija društvenog ugovora, Thomas Hobbes, John Locke (što tvrdi svaki od njih), američka konfederacija, obilježja, godine, ustavna konvencija i ustav SAD-a, impeachment, imunitet zastupnika, supsidijarnost i proporcionalnost
 

ludalubeni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa roka 15.11.:
ustav i sastav BiH, francuska peta republika (sve o njoj), kohabitacija i zašto dolazi do nje, kada je polupredsjednički sustav uveden u francusku i njegova obilježja, samostalne predsjedničke ovlasti, teorije prirodnog prava, teorija društvenog ugovora, Thomas Hobbes, John Locke (što tvrdi svaki od njih), američka konfederacija, obilježja, godine, ustavna konvencija i ustav SAD-a, impeachment, imunitet zastupnika, supsidijarnost i proporcionalnost
bokic, imas jos literaturu koja je dovoljna/ potrebna da mi pošalješ na mail ak ti nije bed ? :)
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Danasnji usmeni kod prof.Gardasevica:
obiljezja parlamentarnog sustava + razlike u odnosu na polupredsjednicki sustav, zastupnicki imunitet, politicka odgovornost, sto znaci da je netko politicki neodgovoran, konstitucionalizam, izvori britanskog ustava, obicajno pravo

Savjet:
U skripti nema pocetka knjige gdje su objasnjeni pojmovi koje zapravo cesto pitaju, a nisam ih nasla na forumu. Pa ako nemate knjigu, skinite si objasnjenja s interneta. Ovo su ti pojmovi: Ustav, ustavna vladavina, predstavnicka vladavina, vladavina prava, pravna drzava, konstitucionalizam, prirodno pravo, teorija drustvenog ugovora, drzava kao levijatan.
 

tinaas

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Večer, molim vas može li mi netko poslati na mail [email protected] skriptu ili knjigu za Poredbno ustavno pravo. Idem sada na rok 27.lipnja pa bi se voljela spremiti za ispit.
Hvala!
Ja sam ucila po skripti na forumu od cini mi se 38 str. + za BIH isto skripta s foruma nekih 10ak. Ponavljaj po pitanjima s foruma, puno znaci! Sretno
 

DXG

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Rok 27.6., pitanja prof. Horvat: razlika ustavnog trenutka i ustavnog izbora, pocetak konfederacije SAD-a (1777.), ustavna konvencija u philadelphiji, izvori britanskog ustavnog prava, ustavne konvencije objasniti, imenovanja i razrjesenja u predsjednickom sustavu, kongresni veto, ima li SAD (predsjednicki sustav) Vladu, tko obnasa u tom sustavu ulogu npr ministra turizma (drzavni tajnici), kako se mogu razrjesiti drzavni tajnici, impeachment, "vlast novcanika", obiljezja parlamentarnog sustava, obiljezja polupredsjednickog sustava, razlika polupredsjednickog i parlamentarnog sustava i polozaj vlade u polupredsjednickom sustavu (predsjednik imenuje i opoziva vladu i dvostruka odgovornost), sto je kohabitacija.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks