AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

bembo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam primijetila da se neka od pitanja već ponavljaju na pismenom: biheviorizam, komunitarizam, civilna kultura, konsocijacijska demokracija, Schumpterov oblik elitizma, pojam švercera, teoretičari prirodnog prava, ideološki državni aparati, fašizam, feminizam, postmoderno stanje, sektorske grupe, tipovi izbornih sustava... to bude skoro svaki put
 

Stranger

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da to sam si već prenjela. . . al mi nije jasno, kakav je to kronološki red. . . mislim da je recimo Platon živio prije od Hobbsa. . . :confused:
da,moraš ih znat poredat kronološki od Konfucija pa sve do Fukuyame.Nije problem zato što su razmaci između pojedinih autora minimalno 100 godina.Uglavnom pazite se se usmenog.Mozete dobiti gadna pitanja.Ja sam dobio 1.Pojam države 2.Teorija prirodnog prava 3.Neopluralizam
 

josip_d

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da to sam si već prenjela. . . al mi nije jasno, kakav je to kronološki red. . . mislim da je recimo Platon živio prije od Hobbsa. . . :confused:
Ono naprijed nije kronološki red koji se traži na ispitu,ono su godine pojedinih kasnijih izdanja tih djela (ima nekih točnih godina nastanka ali vrlo malo). Ne treba baš pamtiti godine ovih ranijih djela (bar ne do 20.st),lakše je zapamtiti redosljed autora (i naravno znati njihova najznačajnija djela).

primjer: Platon (Država,Zakoni, pr.Kr.), Hobbes (Levijatan,1651), Locke (Dvije rasprave o vladi,1689), Rousseau (Društveni ugovor,1762), Mill (Esej o slobodi,1859), Marx (Kapital,1867),...
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ima nas jako puno na ispitu pa se nadam da će ponavljat pitanja,ha ha!
zna li netko možda kojem pravcu pripadaju Bernstein i Kavanagh?
dal se može išta prepisat?čula sam sa prošlih rokova da može!
Bernstein pripada socijalizmu, preciznije revizionizmu (odbacuje potrebu za nasilnim prekidom s kapitalizmom radi ostvarenja socijalizma), a Kavanagh je bitan za pitanje subkultura, a gdje točno pripada nisam ziher (mislim da je biheviorist).
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Sonia,možeš li mi odgovoriti na slijedeće pitanja,ja ću ti napisati svoje odgovore ali nisam 100% sigurna pa trebam i tvoje mišljenje:
1.3 pitanja za konsonancijsku demokraciju su:-obilježava stabilne zemlje
-dolazi do stvaranja institucija
-podjela vlasti među udruženim elitama

2.odlike nacinoalizma:da je intenzivan i agresivan.

3.postmoderno stanje-je stanje koje govori o prirodi pojedinca i fluidnosti društvenog života , doprinosi procvatu političkih zahtjeva i stajališta.

Ti samo napiši ako mi je šta krivo,ako ti misliš drugačije,jer kod 1. i 3. sam sama zaključila šta bi bio odgovor.:confused:
KONSOCIJACIJSKA DEMOKRACIJA - karakteristična za duboko podijeljene, ali stabilne zemlje; 2 ključna kriterija: postojanje segmentiranog društva i podjela izvršne vlasti među političkim elitama; Lijphart(1977.)
NACIONALIZAM - doktrina ili ideologija povezana s domoljubnim i nacionalističkim shvaćanjima podrške nacijama, a nacija se uzima kao jedinica vladavine i političke organizacije
POSTMODERNO STANJE - razlikuje se od tvrdnji modernističkog (prosvjetiteljskog) mišljenja; identiteti nisu čvrsti već se mogu oblikovati po volji pa stvaranje identiteta postaje stvar izbora i okolnosti - Lyotard(1984.)
 

titus

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
par pitanja koja sam stigel zapamtit

1. razlika između njem. i talijanskog fašizma
2. poliarhija
3. djelo od marxa
4. poredat aristotela, hobbesa, konfucija i još neku dvojicu, kronološki
5. berlin kojem pravcu pripada, tak nekaj

ak se kaj prisjetim napišem, slobodno me nadopunite ili ispravite
 

VESN@

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
EVO NEKA PITANJA:
po čemu je poznat Berlin?
Marxova dijela, imaš navedeno pa zaokruži
čija je hegemonija, isto navedeni pisci na zaokruživanje
u kojim se zemljama provodi demokracija, na zaokruž.
konsocijacijska demokracija i primjeri
duvergerov zakon, na zaokruž
što spada u ideološke aparate, zaokruži
 

Sonia

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
15 pitanja, prva stranica je na nadopunjavanje i zaokruživanje, a druga strana su tri pitanja koja su opširnija...

evo neka moja koja sam upamtila

1. kronološki djela (ne sjećam se koja)
2. – biiiip :D
3. Hegelovo djelo
4. po cemu je poznat Bahro
5. izborni sustavi s obzirom na sukob stranaka
6. u koju interesnu grupu se ubraja društvo književnika
7. u kojem stoljecu se rodio Gramsci (zaokružiti)
8. anarhija što je
9. tko je autor konsocijacijske demokracije
10. Bentham, kojem pravcu pripada
11. postmodernizam
12. elite moći
13. Gleichschaltung
 

Lux

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo jos
glavni teoreticar novog liberalizma
temelji liberalizma
koje su interesne grupe
glavne funkcije polit. stranke
razlika izmedju americkog i francuskoh indvidualizma
u kojem se stoljecu rodio hobbes
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bila jučer na ispitu, evo nekih pitanja:
1.Kronološki poredaj: Platon, Hobbes, Locke, Hegel, Marx, Gramsci
2.Tko je pisao o tome da radnička klasa manje sudjeluje u participaciji od srednje klase?
3.Tko je napisao "Demokracija u pluralnim društvima"?
4.O čemu je pisao Birch? (na zaokruživanje) a)participacija, b)stranke, c)socijalizacija i još 2 primjera(ne sjećam se)
5.U kojem je stoljeću živio Lenjin? a)16, b)17, c)18, d)19, e)20st.
6.Što je napisao S.Hall?
7.Kakav je hrvatski izborni sustav?(zaokruživanje) a)jednostavna većina, b)pluralnost, c)razmjerno predstavništvo, d)složeni sustav
8.Tko je pisao o pozitivnoj slobodi? a)Hobbes, b)Locke, c)Marx, d)Mill
9.Nabroji čimbenike socijalizacije.
10.Ulomak iz nekog djela koji ide otprilike ovako "u ljudskoj prirodi su tri razloga za svađu: suparništvo, strah i slava", tko je to napisao? a)Platon, b)Machiavelli, c)Hobbes, d)Nozick
11.Napiši 3 ideološka aparata.(ima ih inače 8 sve skupa)
12.Objasni državu blagostanja.
13.Objasni pojam kulturna hegemonija.
14.Objasni revizionizam.
Još jedno pitanje kojeg se ne sjećam. Inače, kad je na zaokruživanje ima 5 ponuđenih odgovora.
Dal ću proć, ne znam i to me izjeda jer imam osjećaj da ću bit taman na granici.
Sretno ostalima!
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
užasno teško se čini..ja samo to ću učiti do 5 mjeseca..

sad sam tek na pol.socializaciji..

i neznam koji su čimbenici socijalizacije??
Čimbenici su ti svašta, ne možeš nabrojati sve: obitelj, škola, radno mjesto, mediji...
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam imala ista pitanja kao i ti cvicha!meni je bilo koma, ja sam odma odustala...iz čega ti učiš, baš iz knjige ili neke skripte?jer vidim da frajer traži detalje detalja!
Knjigu sam pročitala (što svima preporučujem) i podvukla si ono što mi se činilo bitno pa to malo ponovila. Onda ti je puno lakše povezati neke pojmove, autore i doba kad su djelovali koji se pojavljuju u skripti i sve ima puno više smisla. Kad učiš samo iz skripte, možeš jedino napamet naučiti. Naravno da mi se neki likovi nisu činili previše bitni pa ih nisam ni zapamtila, a trebaju za pismeni, je.. ga. Sve to naučiti je moguće, al nemam toliko vremena pošto na poslu provedem najveći dio dana. Inače, počela sam sastavljati neku skriptu po knjizi plus odgovori na pitanja koja se pojavljuju u pismenom. Vjerojatno ću ju završiti preko vikenda pa ak misliš da će ti biti od koristi, pošaljem ti na mail čim bude gotovo.
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja ti znam da izvlačiš 3 pitanja,i ako dva znaš-prolaziš,mislim,a više manje pita nacionalizam,liberalizam....
prijavnice neznam da li vraća,ali komisiju prijavljuješ kao i na svakom drugom predmetu.
al mene jako zanima kaj se događa na usmenom kod komisije???anyone?
:confused:
 

girlnextdoor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja to znam!!:raspa:

francuski je za razliku od američkog anarhičan..nakon fran.revolucije , nastale su vrijednosti koje su stvorile fragmentirano društvo..francuzi ne vjeruju vladi, i općenito kolek.djelovanjima.,

čestitam onima koji su ovaj predmet položili..svaka čast.
 

vodenjak

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala Vesn@,i ja sam prošla pismeni,evo pitanja od moje grupe:

1.Tko je začetnik mimimalne države?
2.Tko je tvorac novog liberalizma?
3.Koje je glavno načelo liberalizma?
4.Tripartizam-glavne uloge tko ima?
5.Kronološki poredaj:drugi spol, država,obrana ženskih prava,spolna politika, i levijantan.
6.Tko zagovara slobodno tržište i jaku državnu intervenciju:nova desnica,liberalizam,konzervatizam,neoliberalizam.
7.Kako je Grant podijelio grupe?
8.Zemlje u kojima se provodile ankete za civilnu kulturu ( na zaokruživanje)
9.Primjeri kons.demokracije,opet na zaokruživanje.
10.U kojem je stoljeću živio Hobbes?
Pitanja na drugoj strani: funkcije polit.stranaka,distributivna pravednost,razlike francus. i američkog individualizma
 

cvichka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla danas usmeni!:D Imala sam ova tri pitanja: 1. tipovi države, 2.materijalističke i nematerijalističke vrijednosti, 3.Schumpeter - o kakvoj demokraciji govori
 

vodenjak

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam danas bila na usmenom i prošla,ali skupila sam neka pitanja s usmenog ,:) :
-Slučaj Rushidie
-Kontekst Millove misli
-objasni tripartizam u okviru korporativizma
-ekofeminizam
-uloga medija
-poligarhija
-država blagostanja
-metodološki individualizam
-divergeov zakon
-politička participacija
- Hobbsova država
-strukturalizam
-pozitivna i negativna sloboda
-pozitivna i negativna prava,radikal.feminizam,jednakost,pravednost,prirodna prava;)
 

Kampa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam imala
1.Kronološki poredaj: Platon, Hobbes, Locke, Hegel, Marx, Gramsci
2.Tko je pisao o tome da radnička klasa manje sudjeluje u participaciji od srednje klase?
3.Tko je napisao "Demokracija u pluralnim društvima"?
4.O čemu je pisao Birch? (na zaokruživanje) a)participacija, b)stranke, c)socijalizacija i još 2 primjera(ne sjećam se)
5.U kojem je stoljeću živio Lenjin? a)16, b)17, c)18, d)19, e)20st.
6.Što je napisao S.Hall?
7.Kakav je hrvatski izborni sustav?(zaokruživanje) a)jednostavna većina, b)pluralnost, c)razmjerno predstavništvo, d)složeni sustav
8.Tko je pisao o pozitivnoj slobodi? a)Hobbes, b)Locke, c)Marx, d)Mill
9.Nabroji čimbenike socijalizacije.
10.Ulomak iz nekog djela koji ide otprilike ovako "u ljudskoj prirodi su tri razloga za svađu: suparništvo, strah i slava", tko je to napisao? a)Platon, b)Machiavelli, c)Hobbes, d)Nozick
11.Napiši 3 ideološka aparata.(ima ih inače 8 sve skupa)
12.Objasni državu blagostanja.
13.Objasni pojam kulturna hegemonija.
14.Objasni revizionizam.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks