AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove sociologije

etienne

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam jedno pitanje.
Zanima me hoce li mi profesori priznati sociologiju koju sam polozila na pravu?

Kada bi trebala ici na konzultacije pitat ih za to? Trebam cekat 2. mjesec ili mogu vec u 9.

Hvala!
 

ups

Skype
Zanima me hoce li mi profesori priznati sociologiju koju sam polozila na pravu?
Hoće.

Kada bi trebala ici na konzultacije pitat ih za to? Trebam cekat 2. mjesec ili mogu vec u 9.
Možeš odmah poslati e-mail nekom sa katedre, ili ih kontaktirati telefonom u rujnu. Sad vjerojatno nema nikoga. ;)
 

Stranger

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Imam jedno pitanje.
Zanima me hoce li mi profesori priznati sociologiju koju sam polozila na pravu?

Kada bi trebala ici na konzultacije pitat ih za to? Trebam cekat 2. mjesec ili mogu vec u 9.

Hvala!
Priznat će ti ispit položen na pravu.Možeš ih već u 9. mjesecu pitat.
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Za priznavanje ispita s prava ne trebaš hodati po konzultacijama, samo se javi ženama u referadi, one imaju tablicu koje predmete s prava mogu priznati, doneseš potvrdu s prava da si te ispite položila i to je to, one upišu u index.

Sretno
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. Sociološka imaginacija
2. Istraživački postupci u sociologiji
3. Sociološke tradicije
4. Auguste Comte i pozitivizam u sociologiji
5. Biologizam i Herbert Spencer
6. Radikalna društvena teorija, Karl Marx
7. Teorija elita
8. Utemeljitelji sociologije: Emile D. i Max W.
9. Nove sociološke teorije

To su poglavlja do 170 str., iz 2006.godine.
Baš sam jučer počela učit tu sociologiju i nemam pojma kako ću to stić do sljedećeg petka :confused:
Imala sam ju u srednjoj, ali ovo nije ništa slično tome!!
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovisi koje je izdanje knjige, izdanje iz 2006. je najbolje i to bi trebali imati (1-170)... ovo iz 2007. je preopširno i neka poglavlja su na početku koja pišemo tek u drugom kolokviju, a izdanju iz 2005. nedostaju 2 poglavlja

na forumu su napisana samo okvirna poglavlja, jel bi se dalo nekom napisat i ove podnaslove iz 2006.da mogu usporedit sa svojom knjigom....tnx
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. SOCIOLOŠKA IMAGINACIJA - Pojedinačno i opće u sociologiji,Razumijevanje, Predmet i definicija soc, Mikrosoc i makrosoc, Struktura i akcija, Soc i druge društvene znanosti, Soc i pravo, Soc i filozofija, Soc i povijest, Soc i antropologija, Soc i politologija, Soc i biologija, Soc i psihologija, Soc i ekonomija.
2. ISTRAŽIVAČKI POSTUPCI U SOCIOLOGIJI- Model znanstvenog istraživanja i njegove faze, Logika nastanka i logika opravdanja, Vrste istraživačkih metoda (terensko istraživanje, eksperiment, ankete, intervju, životne pripovjesti, analiza sadržaja, kriterij racionalnosti znanstvenih teorija, kriterij razgraničenja i logički modeli znanstvenoga istraživanja), Kauzalnost i korelacija.
3. SOCIOLOŠKE TRADICIJE- nastanak sociologije u 19. st.
4. AUGUST COMTE I POZITIVIZAM-profil osobe, Veliki zakon o tri stupnja razvoja društva, Socijalna dinnamika i statika,Tipovi znanosti, Novo društvo, Značaj A.Comtea, Pozitivizam, Biheviorizam, Empirijska sociologija,
5. BIOLOGIZAM I HERBERT SPENCER-profil, Evolucija kao sociološka perspektiva, Definicija evolucije, Elementi društvenog sistema, Društvena regulacija, Ocjena važnosti, Soc darvinizam, L.Gumplowitz, G. Ratzenhofer, Sociobiologija
6. RADIKALNA DRUŠTVENA TEORIJA:K. MARX-profil, Teorijski izvori, Filozofski temelji marksizma ( Dijalektika promjena, Alijenacija), Socijalni utopizam i teorija revolucija, Historijski materijalizam(Baza i nadgradnja), Klasna borba, Marx i marksizam, Revizionizam, Frankfurtska škola, Strukturalizam i marksizam, Moderni marksizam
7.TEORIJA ELITA-Vilfredo Pareto, profil osobe, Rezidue, Derivacije, Kruženje elita, Druge teorije elita, Teorija elita u modernoj soc
8. UTEMELJITELJI SOC: EMILE D. I M. WEBER- Emil D, profil osobe, Pojam društva, Kolektivna svijest, Društvena činjenica, Institucije, Društvo je sistem, Osnove sociološke metode, Vrijednosna neutralnost, Društvene činjenice su stvari, Komparativne metode, Studija 'samoubojstvo', Analiza podataka, Društvena integracija i samoubojstvo, Tipovi samoubojstva, Anomija, Anomija i društvo, Društveni poredak,Mehanička i organska solidarnost, Funkcija religije u društvenom životu, Durkheimovi sljedbenici. Max W, profil osobe, Protestantska etika i duh kapitalizma, Racionalizacija svijeta, Problem metodologije socioloških istraživanja, Idealtipovi političkog poretka, Birokracija
9. NOVE SOCIOLOŠKE TEORIJE-Potreba, funkcija i norma, Konsensus i sukob, Talcott Parsons. Teorija društvene akcije, Funkcionalni imperativi i struktura društvenog sistema, Evolucija društava, Primer funkcionalističkog shvaćanja: R.Davies, W.E.Moore, Rafinirani funkcionalizam:R. Merton, Neofunkcionalizam.


Nadam se da sam pomogla!
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ravlić je rekao da se njih dvoje moraju dogovorit, ali da sigurno više neće biti pitanja na zaokruživanje....najvjerojatnije će staviti 10 pitanja koja treba dopuniti i 10 mini eseja po principu pitanje-odgovor (cca. 2-3 rečenice)..

prvi kolokvij će imati 70 bodova, a drugi 100..tako da je moguće pasti prvi kolokvij i te bodove nadoknaditi na drugom jer je za prolaz oko 90 bodova iz oba kolokvija...

eto toliko nam je on rekao...

jel mi može netko napisat do koje su str. sociološka imaginacija i istraživački postupci u izdanju iz 2006??...tnx
 

brianna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
načela pozitivizma? nesto o parsonsu ne sjecam se. biheviorizam? što Weber misli o vlasti? objasni neki željezni zakon mislim da se tak zove. analiza sadrzaja? škola koja se naziva kritička torija društva? tko je bio Jose Ortega y Gasset? mislim da derivacije i rezidue?

koliko treba bodova za prolaz?
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na današnjem kolkviju iz sociologije! Kolko se sjećam? Usput pitanja su bila ono tak-trak, a valjda bum skupila bodove...


tri faze evolucije društva
koja škola je "kritička teorija društva"
objasni reziduu socijabilnost
tko je bio onaj Ortega?
Objasni altruističko samoubojstvo
što je za webera vlast?
faze analize sadržaja
objasni teološku fazu razvoja društva
4 načela pozitivizma
Što je biheviorizam
objasni adaptaciju i integraciju po parsonu
tko je nešto usporedio s organizmima?
objasni "željezni zakon oligarhije"?

sretno ostalima! :luxhello:


i btw. za prolaz treba 90 iz obadva kolokvija, a ne 130!!!
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pa lijepo vam piše gore da je 90 prolaz, a 130 oslobođenje od usmenog...ma pitanja su bila totalno općenita...ja koja nisam ništa učila uspjela sam bar nešto napisat....

evo pitanja iz moje grupe:

nabrojati vrste samoubojstva,
intervju,
derivacije,
rezidue, i objasniti reziduu kombinacije (2 pitanja),
racionalizacije kod Webera
Weber - moć
načela pozitivizma,
Frankfurtska škola,
biheviorizam,
Jose Ortega y Gasset,
Gdje spata Merton
Teoretičari biologizma (3)
objasni sebični gen.........

eto toliko se sjećam, nadam se da će pomoći...pozdrav...
 

Posrnuli

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mogu se sjetiti-alijenacija,nešto što je Matz pisao-neka njegova teorija,funkcionalističa ideologija,poligamija,kaste,kronološki poredaj-weber,marx,comte? i još netko,čikaška škola
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja na socilologiji:

alijenacija
anomija
stratifikacija
kaste
poligamija
inokosna nuklearna obitelj
nacinalizam
ideologija

ako se sjetim još reći ću vam
 

mala19zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo još pitanja

tko je napisao nesto o ginekokraciji
autor cilja u pravu
nuklearna obitelj
devijantnost
avunkulat
računanje srodstva
moć i vlast kod webera
societas i civitas društva
racionalizacija prava weber
strukturalna mobilnost
nešto o obitelji-odgovor Murdock

ak se sjetim jos nadopišem
 

drimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nešto malo iz ii kolokvija
tipovi porodice po Kirkhoffu
tko je napisao razliku konjugalne i krvnosrodničke porodice
 

marti

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo pitanja s drugog kolokvija koja sam imala:

1. Šta su istraživali thomas i znaniecki?
2. Poredaj kronološki:marx,parsons,tocquevile,bourdie
3. Objasni strukturnu mobilnost!
4. Objasni nuklearnu obitelj!
5. Prema murdocku koje su funkcije obitelji!
6. Konkubinat!
7. Objasni načine računanja srodstva!
8. Tipovi porodice!
9. Dva tipa obitelji prema lintonu!
10. Tko je napisao materinsko pravo?
11. Objasni societas i civitas društva!
12. Nešto o zimmermanu!
13. Objasni inoksnu nuklearnu obitelj!
14. Što je devijantnost?
15. Objasni teoriju frustracije-agresije!
16. Što je diferencijalna asocijacija?
17. Manheimova teorija!
18. Objasni evolucionističko koordinacij. -funkcionalistič. Teoriju države!
19. Navedi na primjeru grupe posebnih interesa!
20. Objasni etniju!
21. Objasni nekakav matejev efekt!
22. Racionalizacija po weberu!
23. Funkcije obrazovanja!

Eto toga se sjećam,nadam se da će nekom pomoć,sretno ;)
 

Maryna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja na socilologiji:

alijenacija
anomija
stratifikacija
kaste
poligamija
inokosna nuklearna obitelj
nacinalizam
ideologija

ako se sjetim još reći ću vam

evo da dodam i ja koje pitanje (nisam skoro ništa znala pa sam pamtila pitanja)

kulturna transmisija
interesne grupe
integralni nacionalizam (nest u tom stilu)
funkcionalističke teorije
pluralističke teorije
čikaška škola
što znaš o Davidu Matzu

to su pitanja za mini eseje -bilo ih je 16

od pitanja na nadopunjavanje:
ginekokracija
4 tipa porodice prema Kirkhofu
tko je obitelji podjelio na konjugalnu i krvnosrodničku
tko je napisao djelo "obitelj i civilizacija" (Zimmerman)
kronološki poredati autore (A. Comte, Weber, Marx, Parsons, još jedan je al se ne mogu sjetit)
nešto sa strankama - mislim da je bila podjela od nekog autora
tko je autor djela "cilj u pravu" (mislim da je)

to je sve čega sam se sjetila... želim vam uspjeh na ispitu (a i sebi jer ziher nisam prošla preko kolokvija):laughing:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks