AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Europsko upravno pravo

forum

<i>automatski bot</i>
Europsko upravno pravo

Nastanak i razvoj europskog upravnog prava. Europski koncept uprave. Upravna područja stvaranja i primjene prava EU. Pravni izvori upravnog prava EU. Odnos prava EU i nacionalnog prava, primarno i sekundarno pravo, običajno pravo EU, međunarodno pravo i međunarodni ugovori. Odnos Vijeća Europe i Europske unije. Temeljna načela uprave EU: načelo zakonitosti uprave, pojam, garancije, oblici nezakonitosti, diskrecijska (slobodna) ocjena u pravu EU i njezinih članica (pojam, sadržaj, dopustivost, kontrola) i drugi oblici slabijeg vezanja uprave. Načela prava EU. Prava i dužnosti fizičkih osoba u odnosu na upravu: državljanstvo EU (građanstvo - citizenship of EU), sloboda kretanja i nastanjivanja, pravo na peticije, pritužbe, pristup informacijama, na dobru upravu (Good Administration), pristup javnim službama, jednakost pred upravnim tijelima, ograničenja radi zaštite javnih interesa. Pravni položaj državljana država nečlanica EU. Pojedinačni akti uprave tijela EU: upravni akti, postupak njihova donošenja, pravna zaštita, dopustivost opoziva. Odgovornost za štetu počinjenu nezakonitim ili nepravilnim radom službenika ili tijela (službe) u pravu EU. Zaštita od nezakonitih akata i rada tijela EU pred sudovima EU - Europski sud (European Court, General Court), Računski sud (Court of Auditors) i Ombudsmana EU.

Obvezna literatura:
Omejec, Jasna, Vijeće Europe i Europska unija: institucionalni i pravni okvir, Novi informator, 2008. (glava I., glava II. (str. 97.-105., 113.-133.), glava III., glava IV. (str. 305.-314.), Prilog III.)
Hartley, Trevor C., Temelji prava Europske zajednice: uvod u ustavno i upravno pravo Europske
zajednice, Pravni fakultet u Rijeci, 2004. (poglavlje 4. (str. 105.-111.), poglavlje 7. (str. 235.-241.), poglavlja 11.-17.)
Borković, Ivo, Upravno pravo, Narodne novine, 2002. (poglavlja koja se odnose na upravno pravo u oblasti EU)
Ustav RH - pročišćeni tekst, NN 85/2010.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bio sam danas na ispitu kod profesorice Ofak i pitala me:
1.ujecaj europskog upravnog prava u odnosu na nacionalno upravno pravo
2.slučaj Solange pred njemačkim ustavnim sudom
3.koja prava dijele fizičke osobe i europski pravni subjekti.

Pao sam,nisam znao slučaj Solange a ostalo sam odgovorio premalo za prolaz.
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nema skripte. Uči po prezentacijama i prof. pitanjima :) stvarno nije teško, prof. pomaže i ako ne znaš pitat će te još koje pitanje.

I rekla je da će za izvanredne i redovne studente koji nisu sad položili ispit, napraviti kolokvij, ako bude dovoljno zainteresiranih.
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolokvij za redovne i izvanredne studente će biti održan 28.4. u 17 h dvorana 2 ćirilometodska 4.Tako je rekla na predavanju:)

Gradivo koje će biti obuhvaćeno kolokvijem odnosi se na sljedeće lekcije:

Pojam i izvori europskog upravnog prava
Sudska zaštita u EU
Sudski nadzor zakonitosti akata EU – izravne tužbe
Sudski nadzor nad nedonošenjem akta
Neizravno pobijanje nezakonitih akata
Osnove sudskog nadzora i sankcije za nezakonitost
prezentacije su objavljene u repozitoriju:

http://www.pravo.unizg.hr/UPRP/drustveno_veleuciliste_u_zagrebu/porezni_odjel/eup
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks