AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Volontiranje u državnoj upravi

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dali netko zna, ako volontiraŠ u drŽavnoj upravi ,dali se to ubraja kao pripravniČki staŽ od 1 godinu,pa da mogu izaĆi na drŽavni struČni ispit? Kojim propisom mora biti ureĐeno volonterstvo?

Hvala
 

mopsy4ever

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da, volontiraš godinu dana, dobivaš novce za prijevoz i gablec, cca 1600 kn, to ti je kao godina staža, i onda nakon što odradiš tu godinu dobivaš pravo polaganja dražvnog stručnog ispita, ako ga položiš to ti je priznato i dobiš to napismenoooo. :)
 

Kristijan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
novi ministar rada mirando mršić opet govori o nekom velikom projektu poticanja zapošljavanja, i o omogućavanju mladima toliko potrebnu godinu radnog iskustva (i u smislu volontiranja). dali netko zna nešto više o tome? koliko se to odnosi i na nas? i kako upasti u taj program (koji bi trebao zaposliti oko 35 tisuća ljudi)?
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da, volontiraš godinu dana, dobivaš novce za prijevoz i gablec, cca 1600 kn, to ti je kao godina staža, i onda nakon što odradiš tu godinu dobivaš pravo polaganja dražvnog stručnog ispita, ako ga položiš to ti je priznato i dobiš to napismenoooo. :)
pa gdje to možeš volontirati??da li se to u ministarstvima raspisuju natječaji ili???
 

marionette

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Neznam za ministarstva ali danas sam pitala za volontiranje na Općinskom sudu i nemože se, jedino u slučaju da moram zbog faksa (npr prakse) ali ovako ne. S time da ja još studiram, a za pripravnički neznam. Ako netko zna više molim da podijeli s nama. :)
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Volontiranje u državnoj službi - Informacija savjetnice sa Zavoda za zapošljavanje Zagreb je da treba biti raspisan natječaj na Narodnim novinama. U manjim sredinama je to lakše.
 

gricka vjestica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dragi moji volonteri ;)

''volontiranje'' koje spominje ministar Mršić nije volontiranje u pravom smislu riječi...
on je usporedio s volontiranjem, jer dobijas minimalnu naknadu...ali to je u biti
stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa...
sto se tiče javne sluzbe situacija je ovakva...
radim u školi i vec drugu godinu za redom imam dvoje kolega koji su mi u tom programu...
u skoli imam osobe koje su zavrsile učiteljski fakultet i koji su se javili na nas raspisani natjecaj...
bitno je da osoba koja je na strucnom osposobljavanju ima mentora i nakon godinu dana ide
polagati strucni ispit...
u tom periodu ona je prijavljena na mirovinsko i zdravstveno (to znaci da se radi upis i u radnu knjizicu) te dobiva naknadu od 1650 kn.

uvijeti za osobu koja moze uci u program strucnog osposobljavanja stalno se mijenjaju...
za sada je da osoba mora biti 3mj. prijavljena u Zavodu te da nesmije imati više od godinu dana
ukupnog mirovinskog staza...
tako mi neki kandidati nisu mogli uci u program jer gleda se ukupan staz a ne samo staz u struci..
to je ministar rekao promijeniti kao sto je i maknuo uvjet godine...koje su bile do 29.
sto je također radilo dosta selekcije medu potencijalnim kandidatima...

prvo se raspisuje natjecaj, zatim se salje zahtjev Zavodu. Nakon sto se dobije njihovo odobrenje, sklapa se ugovor s kandidatom, zatim se također čeka odobrenje, nakon čega kandidat sklapa ugovor sa Zavodom sa svoje strane, a poslodavac sa svoje...
u biti također administracija i samo papiri ;)

smatram ovo vrlo dobrim načinom stjecanja iskustva kako za kandidata tako i za poslodavca, ali eto s druge strane malo tko hoce i biti mentor je se i njima smanjila naknada sa 1200 na 700 kuna i onda vam je i to - tko hoce ;/

volonter je sasvim nesto drugo u smislu da se poslodavac nema nikakve obaveze prema volonteru...
jedna osoba mi je htjela biti bas volonter jer nije mogla uci u ovaj program osposobljavanja i zvala sam udrugu volontera u ilici...ali dok i nisam pohvatala sve konce kako mogu izaci u susret toj osobi ona je odusatala...
 

tinach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ta mjera je dobro zamišljena,ali naravno, kao i sa svime ostalime jako loše funkcionira u praksi.
bilo bi izvrsno da ljudi nakon godine dana praktički volontiranja(jer nakon što poplaćate gablece i prijevoz ništa vam ne ostane) i polaganja stručnog ispita dobe priliku ako se pokažu da nastave svoj rad, no to je samo utopija. na kraju godine dana oni se riješe tih ljudi te opet uzmu novu besplatnu radnu snagu i opet smo nigdje..uz jedinu pogodnost što smo imali priliku barem položiti stručni ispit. to je samo način kako da poslodavci izrabljuju radnu snagu, klasika za našu državu. znam nekolicinu ljudi koji su tako radili i eto ih opet na burzi,a u jesto njih dolaze novi robovi :)
 

martina_sk

Administrator
ta mjera je dobro zamišljena,ali naravno, kao i sa svime ostalime jako loše funkcionira u praksi.
bilo bi izvrsno da ljudi nakon godine dana praktički volontiranja(jer nakon što poplaćate gablece i prijevoz ništa vam ne ostane) i polaganja stručnog ispita dobe priliku ako se pokažu da nastave svoj rad, no to je samo utopija. na kraju godine dana oni se riješe tih ljudi te opet uzmu novu besplatnu radnu snagu i opet smo nigdje..uz jedinu pogodnost što smo imali priliku barem položiti stručni ispit. to je samo način kako da poslodavci izrabljuju radnu snagu, klasika za našu državu. znam nekolicinu ljudi koji su tako radili i eto ih opet na burzi,a u jesto njih dolaze novi robovi :)
a navodno će sad to više nadzirati i neće dati mogućnost ponovnog zapošljavanja na taj način ako su već imali tako zaposlenike. tako je bar rekao ministar, jer oni daju odobrenje.
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
a navodno će sad to više nadzirati i neće dati mogućnost ponovnog zapošljavanja na taj način ako su već imali tako zaposlenike. tako je bar rekao ministar, jer oni daju odobrenje.
jel znate možda da li je istinita informacija da će se povisiti plaća volontera u državnoj/lokalnoj upravi? znam da je ministar rada rekao da bi navodno od 1.1.2013. taj iznos bio oko 2800 kn,da će EU to financirati..to bi bilo ok u odnosu na ovih 1600 kn :/
 

martina_sk

Administrator
jel znate možda da li je istinita informacija da će se povisiti plaća volontera u državnoj/lokalnoj upravi? znam da je ministar rada rekao da bi navodno od 1.1.2013. taj iznos bio oko 2800 kn,da će EU to financirati..to bi bilo ok u odnosu na ovih 1600 kn :/
ne bih znala, nisam to čula. ako je tako onda je to stvarno super :)
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ne bih znala, nisam to čula. ako je tako onda je to stvarno super :)
da,da bilo je to u jednim novinama,nisam sigurna jel 24sata ili večernji,znam da sam čitala ovo ljeto,i znam da su i napali ministra jer su rekli da će nepotrebno trošiti novce iz državnog proračuna-NEPOTREBNO!!! pa šta će ih bacit u smeće,platit će ljude koji će to zaraditi i zavrijediti nakon završenog školovanja,iako je i ta cijena banalna ali je barem bolja od ovih 1600 kn...vidjet ćemo :)
 

mina1985

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam bila na stručnom osposobljavanju u Poreznoj upravi,službi Kontakt centar i bilo mi je super. Nakon završetka sam položila državni i sada tražim posao. Sada bar imam sve zadovoljene formalne uvjete za natječaj.
 

fakin

Super Moderator
jel znate možda da li je istinita informacija da će se povisiti plaća volontera u državnoj/lokalnoj upravi? znam da je ministar rada rekao da bi navodno od 1.1.2013. taj iznos bio oko 2800 kn,da će EU to financirati..to bi bilo ok u odnosu na ovih 1600 kn :/
ne bi ministar lagao:whistling:
 

mirko smol

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ne bi ministar lagao:whistling:
2800kn je ok ma da je i to sramotno malo aj ti preživi s tim iznosom sam bez roditelja.A ovo 1600kn to je katastrofa to sam kod nas ima u Hrvatskoj :(:(
Nebi nebi lagao njima je to strano oni samo povremeno govore neistinu a to nije isto :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks