AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Testiranje za posao u javnim firmama

raznolikost

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pozdrav,

uskoro idem na testiranje za posao u jednoj javnoj ustanovi. Radi se o jednom KBC-u. Pored Ustava RH, i još nekih zakona vezanih uz zdravstvo traže i poznavanje ZOR-a.

Zanima me zna li netko kako točno izgledaju ta testiranja, jer nikad nisam bila.
Koliko detaljno traže poznavanje zakona?
Jednako detaljno kao na našim ispitima na faksu ili manje opširno?

Čula sam da se pišu eseiji (diskrecijsko pravo ocjene??) što je po meni ništa drugo nego plodno tlo za korupciju i namještanje natječaja. Kakva su iskustva i s tim?

Pozivam @mape5 , @Aderma , @fakin , @bella kiss , ali i sve vas ostale u raspravu i na podjelu mišljenja i iskustava.
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Ajde, molim te. Već ti tamo netko "uči po pitanjima" ili će mu se test magično riješiti idući dan, ako već nije i zaposlen. Ti svi natječaji su, što se mene tiče, samo parada. Na što se javljaš? Posao administratora, tajnice?

Javna služba dostupna svima pod jednakim uvjetima my ass

Radije gledaj privatni sektor, mada i tamo ima stvarno svega.
 

tapravnica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam prosli tjedan bila u jed. regionalne samouprave na testiranju. Oni su imali 10 pismenih pitanja (odgovor je trebao biti kratak i precizan) i intervjuu. Samo maltretiranje, jer su vec imali neku koja je radila tamo na odredjeno, i ona je naravno ostvarila najveci broj bodova. No, probaj ti s ovim u KBC-u, ne mozes nista izgubiti, steknes iskustvo s testiranjem i intervjuom koje ce ti dobro posluziti za privatni sektor. Po meni bi trebalo barem svu literaturu procitati da ti ostane nesto u sjecanju.

Da se još nadovežem o gore spomenutom testiranju.

Radilo se o testiranju za radnjo mjesto srednje stručne spreme (makar imam VŠS) za administrativnu tajnicu, pravni izvori za pripremu: Statut županije xx, Zakon o služ. i namj. u loklanoj i područnoj samoupravi, Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i Uredba o uredskom poslovanju.


Pitanja su bila sljedeća:

1. Javna priznanja xx županije
2. Poslovi xx županije
3. Razvrstavanje pismena!
4. Rokovnik predmeta
5. U kojim slučajevima se službenik udaljuje
6. Koji se službenici se ne ocjenjuju
7. Tko provodi izbore za mjesne odbore 0,5
8. Kada počinje teći mandat župana i kada završava 0
9. Od čega se sastoji klasifikacijska oznaka!
10. Kojim akom se uređuje način rada predstavničkog tijela?


E princip testiranja u svim javnopravnim tijelima ne mora biti jednaki.

Tebi sretno!!!
 

mape5

Super Moderator
s obzirom da kada sam se ja zapošljavala nije bilo testiranja bili su samo usmeni razgovori. Jednom prilikom sam išla na testiranje u jedno ministarstvo (prije cca 10g.) tamo je bio samo pismeni i to iz ustava i pitanja, kako bi rekla, iz svakodnevnih problema koji se odnose na taj resor.

ušla sam u uži krug i na razgovoru kod pomoćnika, sve super, sve pet, ali.....ali došla je depeša iz viših nivoa...jbga

Što se tiče našeg znanja i korištenja svih zakonskih materija, a pogotovo ZoR znamo ga više nego svi tamo zajedno. Tako da mislim da se ne trebaš bojati
[DOUBLEPOST=1477654142][/DOUBLEPOST]
Ajde, molim te. Već ti tamo netko "uči po pitanjima" ili će mu se test magično riješiti idući dan, ako već nije i zaposlen. Ti svi natječaji su, što se mene tiče, samo parada. Na što se javljaš? Posao administratora, tajnice?

Javna služba dostupna svima pod jednakim uvjetima my ass

Radije gledaj privatni sektor, mada i tamo ima stvarno svega.
to je nažalost istina
 

tapravnica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, malo pogledajte ovaj natječaj! Meni je ovo područje baš zanimljivo, da sam bliže sigurno bih se javila.
Oglas za radno mjesto: HR Asistent (m/ž) - Milšped d.o.o.

Ako će te se prijaviti, u prijavi upotrijebite gradivo ULJP-a da vide da baratate terminologijom, zatim poznavanje Zakona o radu i drugih srodnih propisa i podzakonskih akata itd. Sigurno postoji veća šansa nego u javnom sektoru! Sretno!
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo, kolege da opet podijelim svoje iskustvo i pitanja sa testiranja:
Radilo se o jedinici lokalne samouprave, referent za komunalne poslove:
Literatura: Opći dio - Ustav, Zakon o lok. i pod. samoup., Zakon s služb,. i namj. u lok i pod. sam.
Posebni dio - Statut xx općine, Prekršajni zakon, Zakon o održivom gospodarenju otpadom, Zakon o građevinskoj inspekciji, Odluka o komunalnom redu xx općine, Zakon o komunalnom gospodarstvu, Zakon o općem upravnom postupku
Pitana su bila sljedeća:

1. Na koji nacin građani mogu neposredno biti ukljuceni u upravljanje lokalnom jedinicom?
2. Koje je predstavnicko tijelo jls, koje izvrsno, a tko obavlja poslove iz samoupravnog djelokruga?
3. Koliko clanova ima predstavnicko tijelo Opcine Xx, i koliko im traje mandat?
4. Iz kojih prihoda se financiraju komunalne djelatnosti?
5. Moze li komunalni redar obustaviti izgradnju objekta koji ima urednu građevinsku dozvolu? Može.
6. Koje su kazne Prekršajnim zakonom predvidene za pravne, a koje za fizicke osobe?
7. Što se ne smije bez odobrenja raditi na j. povrsinama i tko donosi to odobrenje?
8. Kome se podnosi zalba na rjesenja komunalnog redara?
9. Kako ce ko.. redar postupiti ukoliko naiđe na nepropisano odlozeni kom. otpad?
10. Nacini prestanka sluzbe?

Provjera na kompu:

1. Na radnoj površini napraviti mapu i preimenovati je u svoje ime.
2. U wordu - dobili smo dopis županije i mi smo trebali odg u ime općine - tu im je bila bitna forma dopisa, ne sadržaj. dakle zaglavlje, adresa primatelja, predmet, sadržaj, pečat i potpis
3. Sa geoportala naći xx česticu i preslikati je u word.
4. U zemljišnim knjigama naći izvadak xx čestice i spremiti u mapu koju smo sami izradili.
5. U katastru naći izvadak xx čestice i spremiti u mapu koju smo sami izradili.
6. U exelu napraviti tablicu od 53 stupca i 5 redaka, te upisati brojeve.
7. U powerpointu napraviti dva slajda.
8. Sa stranice xx općine skinuti statut i spremiti u našu mapu.
9. Napisati kojim bi se sve metodama koristili da pronađemo počinitelja ukoliko bi naišli na nepropisano odbačeni komunalni otpad?
10. I cijelu mapu poslati na odgovarajući email.

Nadam se da će pomoći nekome tko će ići na testiranje za isto ili slično radno mjesto.
Kolege, također bih molila, da si međusobno malo olakšamo na testiranjima, da ubacujete slične postove.
Budući da dolazimo iz cijele HR, nećemo si uvijek biti konkurencija. :p :p
Sretno!
 

mape5

Super Moderator
pitanja koja si navela :cool:... to kao da smo na ispitu iz recimo.... lokalne samouprave, UPP, i nešto malo građevinsko upravno pravo :)

pa znamo to ljudi moji, nemojte se bojati tih testiranja. Naše znanje, makar smo dobivali i dvojke iz ispita je odlično, a di oni koji su još dobili i bolje ocjene... samo nažalost, uvijek ima tih namještanja. Ako ništa drugo, naučili smo kako čitati i naučiti zakone ;)
[DOUBLEPOST=1494838929,1494838695][/DOUBLEPOST]pitanja koja si navela :cool:... to kao da smo na ispitu iz recimo.... lokalne samouprave, UPP, i nešto malo građevinsko upravno pravo :)

pa znamo to ljudi moji, nemojte se bojati tih testiranja. Naše znanje, makar smo dobivali i dvojke iz ispita je odlično, a di oni koji su još dobili i bolje ocjene... samo nažalost, uvijek ima tih namještanja. Ako ništa drugo, naučili smo kako čitati i naučiti zakone ;) i sretno u traženju posla

još da Vam samo napomenem jednu stvar: ako pratite natječaje za rad u državnoj službi (nadam se da znate razliku između državne i javne službe :)
s trogodišnjim studijem možete se natjecati za r.m. višeg stručnog referenta.... to vam je plaća oko 4200-4300 nezz.... reći ću vam točno kad ja dobijem svoju plaću sa rješenjem višeg stručnog referenta. Eventualno, možda neko drugo, ako stave za uvjet trogodišnji studij. To je ULJP klasifikacija radnih mjesta - bolje da smo to učili nego primjere u V.B., Mađarskoj , Njemačkoj, Francuskoj.....:rolleyes:
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja koja si navela :cool:... to kao da smo na ispitu iz recimo.... lokalne samouprave, UPP, i nešto malo građevinsko upravno pravo :)

pa znamo to ljudi moji, nemojte se bojati tih testiranja. Naše znanje, makar smo dobivali i dvojke iz ispita je odlično, a di oni koji su još dobili i bolje ocjene... samo nažalost, uvijek ima tih namještanja. Ako ništa drugo, naučili smo kako čitati i naučiti zakone ;)
[DOUBLEPOST=1494838929,1494838695][/DOUBLEPOST]

još da Vam samo napomenem jednu stvar: ako pratite natječaje za rad u državnoj službi (nadam se da znate razliku između državne i javne službe :)
s trogodišnjim studijem možete se natjecati za r.m. višeg stručnog referenta.... to vam je plaća oko 4200-4300 nezz.... reći ću vam točno kad ja dobijem svoju plaću sa rješenjem višeg stručnog referenta. Eventualno, možda neko drugo, ako stave za uvjet trogodišnji studij. To je ULJP klasifikacija radnih mjesta - bolje da smo to učili nego primjere u V.B., Mađarskoj , Njemačkoj, Francuskoj.....:rolleyes:
Gdje si počela/o raditi, ako mogu znati? Usput čestitam! ;-)
A glej, ovo radno mjesto za koje sam je ja natjecala podrazumijevalo je i SSS i VŠŠ i VSS, a naziv referent za komunalne poslove, a koeficijent plaće vjerojatno za SSS. U puno jls rade još nestručni ljudi koji ne primjenjuju klasifikaciju radnih mjesta prema Uredbi o klasifikaciji...
 

bella kiss

pravnik?
Kad vidite ova pitanja, uvijek morate sumnjati u to da ih je netko dobio prije, čak i odgovore.
Ima toga, ali - to se teško dokazuje.
 

garavuša

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ponovno participirala na testiranju u jednoj jedinici lokalne samouprave:
Radno mjesto: Viši referent
Pravni izvori. Zakon o jlp(r) samouprave, Zakon o službenicima i namještenicima u jlp(r) samouprave, Zakon o lokalnim porezima, Zakon o zaštiti osobnih podataka, Uredba o uredskom poslovanju, Zakon o općem upravnom postupku
Neka pitanja:
1. Jls koja ima 11 članova predstavničkog tijela ima od _______________ do _________________ stanovnika.
2. Koje su teške povrede službene dužnosti? Zaokružiti.
3. Opći uvjeti za prijam u službu!
4. kada se upravni postupka pokreće po službenoj dužnosti?
5. kada se izjava stranke uzima kao dokazano sredstvo u postupku?
6. Kada se upravni postupak može riješiti neposrednim rješavanjem?
7. Kada se obavlja osobna dostava?
8. U kojem dijelu rješenje se upisuje propis o nadležnosti?
9. Na koji se način razvrstavaju pismena?
10. Što je klasa, a što urbroj?
11 Tko obavlja nadzor nad provedbom Zakona o lokalnim porezima?
12. Koji nisu porezi jedinice lokalne samouprave? zaokružiti.
13. Jedinica lokalne samouprave obvezna je uvesti i naplaćivati ______________________________ .
14. Tko nadzire ukupno materijalno i financijsko poslovanje općine? (Predstavničko tijelo)
15. ___________________ su osobe koje obavljaju pomoćno-tehničke poslove. (namještenici)
____________________ su osobe koje obavljaju opće, administrativne, financijsko-planske, računovodstvene, informatičke i druge stručne poslove. (službenici)
16.Voditelj zbirki osobnih podataka koji zapošljavaju do ______ zaposlenika i voditelji zbirki osobnih podataka koji su imenovali službenika za zaštitu osobnih podataka i o tome izvijestili Agenciju za zaštitu osobnih podataka, nisu obvezni u Središnji registar dostaviti evidencije za zbirke osobnih podataka koje vode na temelju propisa iz područja radnog prava, ako se podaci iz zbirke osobnih podataka ne iznose iz Republike Hrvatske.
17. Nabroji barem 5 temeljnih informacija o zbirci osobnih podataka za svaku zbirku osobnih podataka koju vodi, uspostavlja i vodi evidenciju voditelj zbirke podataka.
18.
Protiv pojedinačnih akata predstavničkog tijela i općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana kojima se rješava o pravima, obvezama i pravnim interesima fizičkih i pravnih osoba, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti _______________ .
[DOUBLEPOST=1507700509,1497628080][/DOUBLEPOST]TESTIRANJE – VIŠI REFERENT ZA POSLOVE ŽUPANIJSKE SKUPŠTINE
(izvori: Statut županije, poslovnik županijske skupštine, zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi, zakon o služb. i namj. u lik. i reg. samoupravi, zakon o lokalnim izborima)

1. Koliko stalnih radnih tijela ima županijska skupština i nabroji barem četiri!
2. Tko imenuje službeničke sudove? Žup. Skupština gradska skupština grada Zagreba
3. Prema zakonu radno iskustvo stečeno u kojim tijelima se ubraja u radno iskustvo?
4. U kojim slučajevima op načelnik može obustaviti od primjene opći akt?
5. Koji pravni lijek se može izjaviti protiv pojedinačnih akata predstavničkog tijela i općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana kojima se rješava o pravima, obvezama i pravnim interesima fizičkih i pravnih osoba? Pokrenuti upravni spor
6. U slučaju da županu prestane mandat nakon 2 godine mandata, koji zamjenik ga zamjenjuje?
7. Tko čini sastav članova proširenog izbornog povjerenstva?
8. Na koji način se utvrđuje broj predstavnika nacionalnih manjina u predstavničkom tijelu jednice? – Zakon o lokalim izborima
9. Kada je smatra odluka o opozivu putem referenduma op načelnika donesena? – kada se za isto izjani većina birača koji su glasovali, uz uvjet da ta trećin aiznosi najmanje 1/3 ukupnog brj abirača upisaih u popis birača.

Još jedan apsurd: stručni prvostupnik ekonomije stručniji i kompetentniji za obavljanje poslova radnog mjesta od magistra prava i prvostupnika javne uprave.
Toliko o profesionalizaciji javne uprave. Kolege, moramo kolektivno ulagati žalbe kod ovakvih slučajeva. Ja jesam. To ukorijenjeo shvaćanje u Hrvata "svatko može raditi sve" već mi uvelike ide na živce. Da se natječaj namjesti stvarno stručnoj i kompetentnoj osobi, prešla bi preko toga, ali ovako stvaraju smijuriju od cijelog javnopravnog tijela.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks