AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Sudska kontrola uprave

forum

<i>automatski bot</i>
Sudska kontrola uprave

Šikić, Staničić, Ofak

5 ECTS, 30 sati predavanja

Borković, Ivo: Upravno pravo, Narodne novine, Zagreb 2002. , str. 127-130, 483.-497.
Đerđa, Dario, Šikić, Marko, Komentar Zakona o upravnim sporovima, Novi informator, Zagreb, 2012.
Omejec, Jasna, Vijeće Europe i Europska unija: institucionalni i pravni okvir, Novi Informator, Zagreb, 2008., str. 43-59., 69-73., 113-123., 227-314.
Đerđa, Dario, Osnove upravnog prava Europske unije, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2012., str. 175-204.
Hartley, Trevor C., Temelji prava Europske zajednice, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2004., str. 337-485.

PROPISI

Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske
Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe
Zakon o upravnim sporovima
Povelja o temeljnim pravima Europske unije
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (odredbe koje se odnose na Sud Europske unije

Pročišćene inačice Ugovora o Europskoj uniji i Ugovora o funkcioniranju Europske unije te Povelja o temeljnim pravima Europske unije dostupne su ovdje:
http://www.mvep.hr/custompages/static/hrv/files/pregovori/111221-lisabonski-prociscena.pdf

DOPUNSKA LITERATURA

Ivančević, Velimir: Institucije upravnog prava, knjiga I, PFZ, Zagreb, 1983. (dio o odnosima uprave i sudstva)
Komentari Zakona o upravnim sporovima
Council of Europe Recommendation Rec(2004)20 of the Committee of Ministers to member states on judicial review of administrative acts (Adopted by the Committee of Ministers on 15 December 2004 at the 909th meeting of the Ministers' Deputies)
 

martina_sk

Administrator
ajde kolege pišite kako je izgledalo predavanje, tko predaje, da li ima kolokvija, kako izgleda pismeni, da li je literatura ona koja piše na web stranici faksa..

nisam bila na predavanju i saznajem od kolega da je ovo literatura:

Borković, Ivo: UPRAVNO PRAVO, Narodne novine, Zagreb 2002.
Đerđa, Dario, Šikić, Marko, Komentar Zakona o upravnim sporovima, Novi informator, Zagreb, 2012.
Omejec, Jasna, Vijeće Europe i Europska unija: institucionalni i pravni okvir, Novi Informator, Zagreb, 2008., str. 43-59., 69-73., 113-123., 227-314.
Đerđa, Dario, Osnove upravnog prava Europske unije, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2012., str. 175-204.
Hartley, Trevor C., Temelji prava Europske zajednice, Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2004., str. 337-485.

pravni izvori:
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske
Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe
Zakon o upravnim sporovima
Povelja o temeljnim pravima Europske unije
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (odredbe koje se odnose na Sud Europske unije)
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ajde kolege pišite kako je izgledalo predavanje, tko predaje, da li ima kolokvija, kako izgleda pismeni, da li je literatura ona koja piše na web stranici faksa..
Predavanje je bilo ok, meni zanimljivo usprkos tome što dosta toga svega većina nas zna, ali ovo je tek početak.
Prof. Šikić predaje prvi dio(sudska kontrola uprave u RH) a prof. Ofak će predavati drugi dio(kontrola uprave u inozemstvu).
Kolokvij je jedan i održati će se negdje tamo u siječnju. Polaganje kolokvija oslobađa od polaganja tog dijela gradiva na ispitu, koji je i pismeni i usmeni.
Pismeni će najvjerojatnije izgledati kao i pismeni iz UPP-a.
Što se tiče literature-knjigu od Borkovića ne treba cijelu, nego samo tri-četiri poglavlja.
Propise će trebati učiti ali najvjerojatnije samo one djelove vezane za predmet.
 

marko90

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
iz knjige Upravno pravo potrebno je samo naučiti dio koji se odnosi na
uvodni dio upravnog spora (str. 483-497.)

Pravni izvori koji pripadaju literaturi su:
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske
Zakon o upravnim sporovima
Povelja o temeljnim pravima Europske unije
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (samo odredbe koje se odnose na Sud
Europske unije)
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda

Dodatna literatura za dio gradiva koje se odnosi na Europsku konvenciju za
zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te na upravni spor pred Sudom
Europske unije je:
Omejec, Jasna, Vijeće Europe i Europska unija: institucionalni i pravni
okvir, Novi Informator, Zagreb, 2008., str. 43-59., 69-73., 113-123.,
227-314.
Đerđa, Dario, Osnove upravnog prava Europske unije, Pravni fakultet
Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2012., str. 175-204.
Hartley, Trevor C., Temelji prava Europske zajednice, Pravni fakultet
Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2004., str. 337-485.
 

Nirvana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ljudi a gdje da nađemo ovu knjigu Osnove upravnog prava europske unije? ja nisam nigdje našla pa bi bilo lijepo kad netko nešto nađe ili da nas uputi gdje je našao ili da stavi u skriptarnicu pa da svi mogu preuzeti materijale. Općenito mislim da bi bilo dobro iz svih predmeta stavljati materijale na forum pa ako se slažete sa mnom :razz:
 

Bleble

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
iz knjige Upravno pravo potrebno je samo naučiti dio koji se odnosi na
uvodni dio upravnog spora (str. 483-497.)

Pravni izvori koji pripadaju literaturi su:
Ustav Republike Hrvatske
Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske
Zakon o upravnim sporovima
Povelja o temeljnim pravima Europske unije
Ugovor o funkcioniranju Europske unije (samo odredbe koje se odnose na Sud
Europske unije)
Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda

Dodatna literatura za dio gradiva koje se odnosi na Europsku konvenciju za
zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te na upravni spor pred Sudom
Europske unije je:
Omejec, Jasna, Vijeće Europe i Europska unija: institucionalni i pravni
okvir, Novi Informator, Zagreb, 2008., str. 43-59., 69-73., 113-123.,
227-314.
Đerđa, Dario, Osnove upravnog prava Europske unije, Pravni fakultet
Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2012., str. 175-204.
Hartley, Trevor C., Temelji prava Europske zajednice, Pravni fakultet
Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, 2004., str. 337-485.

Pozdrav.. Odkuda ti ta informacija da iz Borkovićeve knjige treba samo od strane 483-497? Profesor Šikić je na predavanju rekao da će nam sljedeći utorak dati točan broj stranica koje trebamo znati za ispit.
 

marko90

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav.. Odkuda ti ta informacija da iz Borkovićeve knjige treba samo od strane 483-497? Profesor Šikić je na predavanju rekao da će nam sljedeći utorak dati točan broj stranica koje trebamo znati za ispit.
Profesorica Ofak mi je mailom poslala
 

Silenius

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ljudi a gdje da nađemo ovu knjigu Osnove upravnog prava europske unije? ja nisam nigdje našla pa bi bilo lijepo kad netko nešto nađe ili da nas uputi gdje je našao ili da stavi u skriptarnicu pa da svi mogu preuzeti materijale. Općenito mislim da bi bilo dobro iz svih predmeta stavljati materijale na forum pa ako se slažete sa mnom :razz:
Svi časopisi koji se nalaze u ispitnoj literaturi se mogu naći u biblioteci na TMT 3 -prizemlje desno, gdje se sve može iskopirati. Knjige se mogu naći i kopirati u biblioteci TMT 14 - prvi kat soba broj 16. Mora se ostaviti indeks dok se ne podigne kopija zatražene knjige a cijena po stranici je 0,35 kn. Imaju i broj telefona TMT 3 - 01/4597-546; TMT 14 - 01/4564-308. Radno vrijeme TMT 14 je od 09,00 do 13,00.
 

martina_sk

Administrator
ljudi dali su predavanja iz ovog predmeta obavezna ?
ne, samo za one koji hoće ići na kolokvij.

a što se tiče seminara predavanja su obvezna i dolazi se na gornji grad i vode se rasprave o upravnom sporu.. znači ne piše se nikakav seminar. na kraju će biti usmeni iz tog "seminara".
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
a što se tiče seminara predavanja su obvezna i dolazi se na gornji grad i vode se rasprave o upravnom sporu.. znači ne piše se nikakav seminar. na kraju će biti usmeni iz tog "seminara".
Kako dobro! Sad mi je još više žao što ''nisam odabrao'' taj predmet :(
 

dada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ne, samo za one koji hoće ići na kolokvij.

a što se tiče seminara predavanja su obvezna i dolazi se na gornji grad i vode se rasprave o upravnom sporu.. znači ne piše se nikakav seminar. na krdaju će biti usmeni iz tog "seminara".
A izvanredni seminaristi?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks