AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Računovodstvo II.

štreberica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Predmet je težak, puno teži od Računovodstva I.! Preporučila bi obavezno pohađanje predavanja i vježbi, jer zadaci na drugoj su koma!
 

freekusha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Računovodstvo II. nije kompliciran predmet ako naučite teoriju! Moj savijet je da prvo naučite teoriju i pravila knjiženja, pa će vam biti puno lakše! Osim toga, raspitajte se po faksu koji tipovi zadataka dolaze u ispitima i prolaz je zagarantiran!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Računovodstvo II. se isto može polagati preko 2 kolokvija!
Teoriju je najbolje učiti iz predavanja prof. Vašićek, tj. iz njenih prezentacija i na nekim mjestima nadopuniti knjigom, a vježbe su posebna priča!
I bilo bi logičnije da se prvo održe predavanja, pa onda vježbe, but never mind :zubeki:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Preporučljivo je redovito dolaziti na vježbe da budete u toku, jer zadatke je stvarno teško shvatiti!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Definitivno bi trebalo ići na predavanja i vježbe, ako mislite izaći na kolokvije!
U kolokvijima su pitanja iz teorije koja se odradi na predavanjima i zadaci!
Teorija je, po meni, lagana (definicije treba naštrebati), a zadatke ipak treba dobro provježbati!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Od teorije je važno znati ono što je bilo na slajdovima i treba još malo u knjizi pregledati gradivo vezano za slajdove!
A zadaci su uglavnom slični i s izmjenjenim brojevima, dok je postupak rješavanja isti :D
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz koje knjige trebamo učiti poglavlja za kolokvije? I gdje da nabavim tu knjigu?
Iz knjige "Računovodstvo" (Gulin, Vašiček, Žager itd.), koju smo imali i na prvoj godini!
Možeš ju kupiti u skriptarnici ekonomskog faksa ili pitaj nekog tko ju ima, pa kopiraj samo dijelove potrebne za ispit!
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Teorija je užasno teška za naučiti! Ništa ne mogu zapamtiti! Jel će pitanja biti na zaokruživanje ili esejska? Šta mislite, jel treba puno znati?!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Teorija je užasno teška za naučiti! Ništa ne mogu zapamtiti! Jel će pitanja biti na zaokruživanje ili esejska? Šta mislite, jel treba puno znati?!
Pitanja su i na zaokruživanje i za nadopunit rečenicu i takva gdje treba napisati cijeli odgovor:sad:
Ni meni ne ide teorija!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel se sjeća netko kakva su bila pitanja prošle godine na kolokviju?!
Prošle godine je većina ljudi pala prvi kolokvij, a oni koji su i prošli, teorija im nije bila ocjenjivana, jer su pitanja bila iz gradiva koje prof.Vašićek uopće nije predavala! Onda su Glasnovićka i Vašićekica u dogovoru odlučile da će oni koji su prošli prvi kolokvij na temelju dobro riješnih zadataka na 2.kolokviju pisati cijelu teoriju (dakle, za prvi i drugi kolokvij) i zadatke iz 2 kolokvija! Uglavnom, bilo je jako veselo, jer su teorijska pitanja na drugom kolokviju bila i opisna i na zaokruživanje i na nadopunjavanje, nabrajanja, a bilo ih je puno, jer je bilo i duplo gradiva! :rofl:

BTW, ako nekome treba skripta iz predavanja za Računovodstvo II. od prošle godine za oba kolokvija, imate ju u našoj skriptarnici!
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ako netko zna točne odgovore na sva pitanja nek napiše ovdje...[/QUOTE]


Evo nesto od odgovora što sam zapamtila:
Napomena: nisu po redu jer se ne sjećam redosljeda

1. Amortizacija je postupno trošenje dugotrajne imovine
2. Metode troškova zaliha su:
a)FIFO
b)LIFO
c)PPC
d) sve navedeno
3. VRIJEDNOST ZALIHA PRIJE UTROŠKA
Prosječna pond. cijena= ------------------------------------
KOLIČINA ZALIHA POSLIJE UTROŠKA

4. Troškovi prema nastanku:
a) povijesni (nedospjeli i dospjeli)
b) Zamijenski
c) Budžetirani
5. Kod metoda amortizacije trebalo je zaokružiti : vremenska metoda i metoda
obračuna prema učinku
6. Što ne spada u ovisne troškove trebalo je zaokružiti: pretporez
7. Rezerviranja su obaveza, neodređenog vremena ili iznosa.
8. U definiranju aktivnih vremenskih razgraničenja bitno je naglasiti da:
a) izdaci prethode prihodima
b) izdaci prethode troškovima
c) izdaci prethode primicima
d) sve navedeno je točno

Za dva pitanja se ne sjećam, pa molim kolege da me dopune i u slučaju pogreške isprave.
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Metode troškova zaliha nije odgovor sve navedeno, nego samo FIFO i PPC, da je bilo pitanje UTROŠKA, a ne TROŠKA onda bi bilo sve navedeno... imaš u knjizi, za trošak strana 319, a za utrošak ( što nije bilo pitanje) 242...

Bilo je još neko pitanje u vezi knjigovodstva ( mislim analitičkog) , bilo je ponuđeno:
a) pogonsko
b) materijalno
c) financijsko i pod
d) se ne sjećam... to neznam odgovor

i još neko pitanje gdje je trebalo zaokružiti ono da više knjigovodstvo... tako nešto!!
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
točan odgovor na pitanje kamo spada analitičko knjigovodstvo je MATERIJALNO KNJIGOVODSTVO.
Taj odgovor je u knjizi na 248 strani.
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko se sjećam teorijska pitanja na kolokviju su bila ova:
- Troškovi proizvoda postaju rashodi (4 ponuđena odgovora) - odgovor: u trenutku prodaje proizvoda kupcu
- Kalkulacija pomoću ekvivalentnih brojeva koristi se u slučaju (4 ponuđena odgovora) - odgovor: proizvodnje sličnih proizvoda različite veličine sa sličnom strukturom troškova
- U troškove OTP spada (4 ponuđena odgovora) - odgovor: troškovi održavanja, pogonska režija, neizravni materijal i utrošeni rezervni dijelovi, amortizacija pogonske zgrade i postrojenja
- Neto dobit d.d. se raspodjeljuje na - tako nešto (bile su tri crte) - odgovor: dividende, rezerve, zadržanu dobit (valjda)
- Podjela troškova prema nastanku (bile su tri crte) - odgovor: povijesni, sadašnji, budući
- Podjela troškova prema stupnju iskorištavanja kapaciteta (4 ponuđena odgovora) - odgovor: fiksni i varijabilni
- Nabroji tri financijska prihoda (bile su tri crte) - odgovor: kamate, poz. tečajne razlike, dividende
- Troškovi koji imaju obilježje rashoda zovu se - tako nešto (4 ponuđena odgovora) - odgovor: dospjeli troškovi (valjda)
To je to što se sjećam od teorije.
A od kalkulacija je bila dodatna kalkulacija i stopa dodatka OTP-a je trebala ispasti 75%.
A u zadatku je navodno neto dobit trebala ispasti 78000.
I trebalo je sastaviti račun dobiti i gubitka po funkcionalnoj metodi.
 

Christina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A što je s nama koji smo dali Računovodstvo II, a imamo još ispita s I godine? Zna li tko do kada čuvaju ocjenu? Hvala unaprijed!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A što je s nama koji smo dali Računovodstvo II, a imamo još ispita s I godine? Zna li tko do kada čuvaju ocjenu? Hvala unaprijed!
Prof. Vašićek je prošle godine čuvala ocjenu do kraja 9 mj., priznala je još i dekanski rok makar je nešto gunđala da je to kao poklon, jer je akademska godina gotova 30.9.!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks