AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Pravni aspekti upravljanja informacijama

forum

<i>automatski bot</i>
Pravni aspekti upravljanja informacijama

Šikić, Musa, Lalić Novak

Obvezna literatura:
Kellerhals Maeder, Andreas (2003) „Država, informacijsko društvo, 'dobra vladavina' i arhiv“, u: Koprić, Ivan (prir.), Modernizacija hrvatske uprave, Društveno veleučilište u Zagrebu, Zagreb: Aspekti modernizacije – preliminarne primjedbe (229-233. str).
Pusić, Eugen (2002) Nauka o upravi, Školska knjiga, Zagreb: Tendencija prema informatizaciji uprave (106-107. str), Komunikacije u upravi (312-338. str)
Rajko, Alen (2003) „Pravo na pristup informacijama javnog sektora i njegova ograničenja u demokratskom društvu“, u: Koprić, Ivan (prir.), Modernizacija hrvatske uprave, Društveno veleučilište u Zagrebu, Zagreb: Dostupnost informacija javnog sektora – uvodna pitanja, Sažet pregled relevantnih međunarodnih instrumenata i usporednih modela (395-417. str)
Rajko, Alen (2011) Informacijsko upravno pravo (Pravo na pristup informacijama, zaštita osobnih i tajnih podataka), TEB – Poslovno savjetovanje, Zagreb: poglavlja 1., 3.3.-3.7.,4., 5., 6., 7. i 9.
Propisi:
Ustav Republike Hrvatske (NN 85/10 – proč. tekst)
Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu osoba glede automatizirane obrade osobnih podataka i Dodatnog protokola uz Konvenciju za zaštitu osoba glede automatizirane obrade osobnih podataka u vezi nadzornih tijela i međunarodne razmjene podataka (NN – Međ. ugovori 4/05)
Konvencija Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima (Council of Europe Convention on Access to Official Documents, 2009 - Council of Europe Treaty Series – No. 205)
Zakon o arhivskom gradivu i arhivima (NN 105/97 i 64/00, 65/2009)
Zakon o medijima (NN 59/04, 84/2011)
Zakon o općem upravnom postupku (NN 47/2009)
Zakon o pravu na pristup (NN 172/03, 144/2010, 37/2011 – Odluka USRH, 77/2011)
Zakon o tajnosti podataka (NN 79/07)
Zakon o zaštiti osobnih podataka (NN 103/2003, 118/2006, 41/2008)
Zakon o zaštiti tajnosti podataka – čl. 19-27. (NN 108/96)
Uredba o Hrvatskoj informacijsko-dokumentacijskoj referalnoj agenciji (NN 43/94 i 32/01)
Uredba o uredskom poslovanju (NN 7/2009)
(preuzeto sa weba)

...piece of cake... :/
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Obvezna literatura:
Kellerhals Maeder, Andreas (2003) „Država, informacijsko društvo, 'dobra vladavina' i arhiv“, u: Koprić, Ivan (prir.), Modernizacija hrvatske uprave, Društveno veleučilište u Zagrebu, Zagreb: Aspekti modernizacije – preliminarne primjedbe (229-233. str).
Pusić, Eugen (2002) Nauka o upravi, Školska knjiga, Zagreb: Tendencija prema informatizaciji uprave (106-107. str), Komunikacije u upravi (312-338. str)
Rajko, Alen (2003) „Pravo na pristup informacijama javnog sektora i njegova ograničenja u demokratskom društvu“, u: Koprić, Ivan (prir.), Modernizacija hrvatske uprave, Društveno veleučilište u Zagrebu, Zagreb: Dostupnost informacija javnog sektora – uvodna pitanja, Sažet pregled relevantnih međunarodnih instrumenata i usporednih modela (395-417. str)
Rajko, Alen (2011) Informacijsko upravno pravo (Pravo na pristup informacijama, zaštita osobnih i tajnih podataka), TEB – Poslovno savjetovanje, Zagreb: poglavlja 1., 3.3.-3.7.,4., 5., 6., 7. i 9.
Propisi:
Ustav Republike Hrvatske (NN 85/10 – proč. tekst)
Zakon o potvrđivanju Konvencije za zaštitu osoba glede automatizirane obrade osobnih podataka i Dodatnog protokola uz Konvenciju za zaštitu osoba glede automatizirane obrade osobnih podataka u vezi nadzornih tijela i međunarodne razmjene podataka (NN – Međ. ugovori 4/05)
Konvencija Vijeća Europe o pristupu službenim dokumentima (Council of Europe Convention on Access to Official Documents, 2009 - Council of Europe Treaty Series – No. 205)
Zakon o arhivskom gradivu i arhivima (NN 105/97 i 64/00, 65/2009)
Zakon o medijima (NN 59/04, 84/2011)
Zakon o općem upravnom postupku (NN 47/2009)
Zakon o pravu na pristup (NN 172/03, 144/2010, 37/2011 – Odluka USRH, 77/2011)
Zakon o tajnosti podataka (NN 79/07)
Zakon o zaštiti osobnih podataka (NN 103/2003, 118/2006, 41/2008)
Zakon o zaštiti tajnosti podataka – čl. 19-27. (NN 108/96)
Uredba o Hrvatskoj informacijsko-dokumentacijskoj referalnoj agenciji (NN 43/94 i 32/01)
Uredba o uredskom poslovanju (NN 7/2009)

(preuzeto sa weba)

...piece of cake... :/
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
I ja polažem taj izborni. Mislim da literatura neće biti baš tako opširna. Ali to je tek u 2. semestru, ima još vremena za te predmete.
 

Rednex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav kolege! Kad nam onda počinju predavanja iz ovog predmeta? Zbunili su me oni termini. Da li predavanja imamo samo u tim terminima, znači počevši od četvrtog mj. ili srijedom od 16:00 do 18:30 + navedeni termini?
 

martina_sk

Administrator
Nastava iz predmeta Pravni aspekti upravljanja informacijama započinje u drugoj polovici travnja.
Nastavnici i suradnici na predmetu u ovoj ak. godini su doc. dr. A. Musa, doc. dr. L. Ofak, dr. A. Rajko. Info paket za predmet (termini nastave, literatura, i dr.) bit će dostupan početkom travnja.

http://www.pravo.unizg.hr/veleuciliste/studij/1._godina/pravni_aspekti_upravljanja_informacijama

Pozdrav kolege! Kad nam onda počinju predavanja iz ovog predmeta? Zbunili su me oni termini. Da li predavanja imamo samo u tim terminima, znači počevši od četvrtog mj. ili srijedom od 16:00 do 18:30 + navedeni termini?
za izvanredne i redovne su predavanja 22. 04. i 30. 04. od 19-21 h, a ostala predavanja su samo za redovne. iako naravno, tebi nitko ne brani da dođeš na predavanja za redovne ako si izvanredni.
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, moze li netko, molim vas, napisati koja je tocno literatura za ovaj predmet? Nije valjda sve onó navedeno na stranicama? Tko ispituje i je li ispit pismeni i/ili usmeni? Hvala
 

viktoria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege, moze li netko, molim vas, napisati koja je tocno literatura za ovaj predmet? Nije valjda sve onó navedeno na stranicama? Tko ispituje i je li ispit pismeni i/ili usmeni? Hvala
ispit je usmeni, ispituju musa i ofak. a literatura je sve ono navedeno, a od zakona učiti samo one dijelove koji se odnose na pristup informacijama.
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Je li možda netko išao na ovaj ispit na drugom roku u 6. mjesecu? dojmovi? :)
na drugom roku je ispitivala profesorica Musa, bilo nas je samo dvoje, oboje smo položili. pitanja su bila iz članka o transparentnosti, zakona o pravu na pristup informacijama, zakona o zaštiti osobnih podataka, zakona o tajnosti podataka i nešto malo iz zakona o medijima. Traži se da se razumije i da se zna ali nije teško niti strogo niti previše u detalje. na ovom roku bi trebala biti profesorica Ofak pa preporučujem obratiti pozornost na njezin članak o pristupu informacijama o okolišu.
 

Siarisa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je ikome od vas prof. Musa poslala na mail link za neku literaturu za ispit?
rekla je na predavanju za izvanredne studente da će nam to poslati, međutim do danas ništa od tog linka...
 

Kiki_p

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je ikome od vas prof. Musa poslala na mail link za neku literaturu za ispit?
rekla je na predavanju za izvanredne studente da će nam to poslati, međutim do danas ništa od tog linka...
Ja nisam isto dobila nikakav mail s literaturom, držim se onog što je navedeno u silabusu...Oni koji su položili sad na zadnjem roku kod prof. Ofak, kakvi su dojmovi, pitanja?
 

viktoria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li je ikome od vas prof. Musa poslala na mail link za neku literaturu za ispit?
rekla je na predavanju za izvanredne studente da će nam to poslati, međutim do danas ništa od tog linka...
poslala je prof. ofak svoj članak i mislim da još nešto još tijekom predavanja. imam ja cijelu literaturu pa ti mogu mailom poslati.
 

Siarisa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
poslala je prof. ofak svoj članak i mislim da još nešto još tijekom predavanja. imam ja cijelu literaturu pa ti mogu mailom poslati.
ako bi ikako mogla, bila bih ti jako zahvalna. :)

e da, moj mail je [email protected]

i još jednom puno puno puno hvala.

ne mogu odgovoriti na PM jer mi kaže da imam premalo postova...
 

viktoria

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja kod ofak danas - postupanje inspektora po predstavkama, naknada za pristup informacijama, aktivni i pasivni pristup informacijama. pita ZPPI i aarhušku konvenciju
 

Kiki_p

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prof. Ofak na usmenom pita, kao što je kolegica navela ZPPI i Arhušku konvenciju, neka od pitanja na ovom roku: definicija tijela javne vlasti po ZPPI-u i po Arhuškoj konvenciji, objavljivanje dokumenata u svrhu savjetovanja s javnošću, ograničenja prava na pristup informacijama po ZPPI-u, test razmjernosti i javnog interesa, rokovi, Povjernik za informiranje. Sretno svima!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks