AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porez na dodanu vrijednost

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kako izgleda ispit iz PDV-a?
Ima pismeni i usmeni dio, polaže se na Gornjem gradu, ĆM4, dolje u prizemlju! Ulazi vas po 3-4, prvo se rješava pismeni i naravno, ako ne prođeš pismeni, ne možeš na usmeni! Na usmenom te pita 3-4 pitanja, uglavnom bitno je dobro napisati pismeni i znati 2 pitanja na usmenom za prolaz!
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo pitanja s usmenog:

- što je PDV
- prednosti PDV-a
- razlozi poreznog oslobođenja najma stambenih prostorija
- 2 razloga zbog kojih se financijske usluge ne oporezuju PDV-om
- porezna osnovica
- što je naknada
- nulta stopa kod PDV-a,
- porezni obveznik
- tko nisu obveznici PDV-a
- stope PDV-a (čini mi se da je rekao u EU, nisam sigurna),
- oblici PDV-a
- međunarodna razmjena
- načela PDV-a
- pretporez
- odbitak i ispravak pretporeza
- podjela pretporeza
- kada pravo na odbitak pretporeza imaju obveznici poreza na dobit (kada je račun ispostavljen), a kada obveznici poreza na dohodak (kad je račun plaćen)
- nešto vezeno za 6.direktivu u vezi banaka u EU i banaka, tj. bankarskih usluga kod nas, nekakva razlika u oporezivanju

:amen:
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A kakav je pismeni ?
Uglavnom su 2-3 zadatka, slični onima koje smo radili na predavanjima!
Kad sam ja polagala, jedna cura je imala sva 3 pogrešna, tak da nije ni dobila šansu za usmeni! Ostale 3 su imale više od pola krivo, ali su ipak odgovarale usmeno.
Ja sam dobila 4, njih dvije 2, a za zadnju ne znam! That's it!
 

nota_bene

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pismeni na ovom roku uopće nije bio težak, a zadatak je glasio ovako:

A.A. je nabavio sirovine u iznosu od 100.000 kn (bez pdv-a) u listopadu. U istom mjesecu prodao je proizvode u vrijednosti od 300.000 kn. Porezna stopa je 20% (pazite, ne mora biti 22%!!!)

a) koliko A.A. ima pravo odbiti kao pretporez (20.000kn)
b) koliko A.A. mora poreza uplatiti u državni proračun za mjesec listopad? (40 000kn)

Ovaj put je puštao na usmeni i ako nisi dobro riješio pismeni, tj. ako si barem nešto riješio, pola!

Usmeni:

- nulta stopa (razlika između nje i poreznog oslobođenja BEZ prava na odbitak pretporeza),
- razlozi oslobođenja najma stambenog prostora,
- indirektna metoda,
- porezne stope (objasniti),
- zašto je ukinuta povišena porezna stopa (jer postoje trošarine, zamijenile su poreznu stopu),
- 3 prednosti pdv-a,
- porezna osnovica,
- porezni obveznik,
- pretporez (definicija),
- ispravak pretporeza (objasniti)

Zbilja treba samo naučiti ono osnovno i uopće ne cijepidlači!

Etogac folks, sretno svima na svim ispitima od mene:happy::happy::tongue2:
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel dva tjedna dovoljno da se nauči ovaj ispit? I zanima me dal treba učiti i zakon ili samo ono što je napisano u knjizi? Hvala
 

*AK*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel dva tjedna dovoljno da se nauči ovaj ispit? I zanima me dal treba učiti i zakon ili samo ono što je napisano u knjizi? Hvala
Nakon što sam sve podcrtala, učila sam turbo 10 dana i dobila 4, a učila sam samo iz knjige.
 

Bojana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam dobila 5! :) Dobro sam riješila oba zadatka na pismenom, a na usmenom su mi bila pitanja tko je porezni obveznik PDV-a i koja je razlika između trajnog i privremenog poreznog obveznika!
Zadaci na pismenom su bili: 1. Marko Markiović je kupio proizvode za 132.240 kuna, a od toga je 24.240 PDV. Prodao je proizvoda za 300.000 kuna. Treba izračunati PDV od 300.000 i oduzeti to i ovaj PDV od 24.240 i to je to! 2. Postoji li porezna obveza ako Pravni Fakultet iznajmljuje svoje prostore ? (nema obveze, jer pravni fakultet nije porezni obveznik) Sretno svima! :)
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na pismenom iz PDV-a svatko dobije svoje zadatke, bila je indirektna metoda, čl. 11. i sl. Zadatke smo svi dobro riješili, a i na usmenom smo svi prošli!
Na usmenom su uglavnom bila ova pitanja koja su navedena na forumu! Sretno!
 

N A N S Y

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Na pismenom iz PDV-a svatko dobije svoje zadatke, bila je indirektna metoda, čl. 11. i sl. Zadatke smo svi dobro riješili, a i na usmenom smo svi prošli!
Na usmenom su uglavnom bila ova pitanja koja su navedena na forumu! Sretno!
Kakav je to čl. 11???
Kojeg tipa su zadaci bili na pismenom i jel jako gnjavi sa detaljima na usmenom ili osnove??
 

Bojana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Članak 11. su porezna oslobođenja s pravom odbitka pretporeza i bez prava na odbitak pretporeza,pogledaj u zakon..to skoro uvijek pita,taj članak!
U zadacima je gotovo uvijek indirektna metoda,i zadatak koji je vezan uz članak 11.i nešt slično tome..
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li se ovaj predmet priznaje ako je položeno financiranje javne uprave na upravnom studiju? Hvala unaprijed
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li se ovaj predmet priznaje ako je položeno financiranje javne uprave na upravnom studiju? Hvala unaprijed
Ne priznaje se, jer PDV je stručan predmet i sluša se cijeli ljetni semestar, a ima i vježbe!

A kakav je pismeni ?
Dobiješ list papira na kojem su 2 ili 3 zadatka! Imaš cca 10 min i možeš koristiti Zakon i Pravilnik o PDV-u, a obavezno uzmi i kalkulator, jer u pismenom često bude zadatak s izračunavanjem PDV-a indirektnom metodom ili odbitkom pretporeza ili nešto slično, pa će ti trebati! Nakon što napišeš, pregleda ti test i ako si barem nešto dobro riješila, postavi ti 2-3 pitanja, uglavnom teoriju vezanu za pismeni, ako si fulala zadatak! Ako slabije napišeš pismeni, onda postavi malo više pitanja! I to je uglavnom to! :laughing:
 

tresnjica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje se mogu nabaviti rješenja zadataka iz naše skriptarnice?

Jel ima netko riješene zadatke, pa da ih skenira ili prepiše?
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje se mogu nabaviti rješenja zadataka iz naše skriptarnice?

Jel ima netko riješene zadatke, pa da ih skenira ili prepiše?
Te zadatke smo rješavali na vježbama, ali ne znam da li je itko sačuvao rješenja!
U slučaju da se nađe neka dobra duša, apeliram da ih pošalje u skriptanicu!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks