AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnivanje udruge specijalista j.uprave?

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li bi bilo moguće napraviti ovako nešto na razini države...

Studiji razbacani po najvećim hrv. gradovima malo znače kad su u pitanju interesi Specijalističkog studija (zapošljavanje npr. još uvijek je svojevrsna crna rupa za ovaj studij jer nas najobičnije udruge civilnog društva ne prepoznaju kao zahvalne kadrove itd.), ali jedinstvena Udruga mogla bi promijeniti stvari....artikulirati zajednički glas da nas i političke elite shvate ozbiljno!

Nedavno je štovana Predsjednica izjavila kako "drž.uprava još uvijek nije dovoljno profesionalizirana", ali nigdje, baš nigdje, nitko nije spominjao tko bi točno trebao biti profesionalni kadar koji ona priželjkuje. I usput zvuči kao glas vapijućeg u pustinji...

Koprić piše o nekakvoj pretvorbi javne uprave u korporativni oblik postojanja, a specijaliste j.uprave o tome nitko niti ne pita niti obavještava

Kao da smo duhovi, bogte....:confused:
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Fora je to.
Ipak, mislim kako faks upisuje sve manje studenata, a još ih se manje voljno angažirati. Stoga ne vidim preveliku nadu oko osnivanja, a kamoli eventualnog rada
takve udruge. Nadam se da griješim, ali se bojim kako sam u pravu. :(
Čini se kako je ovaj forum postao vrh studentskog volonterskog angažmana na ovom faksu. :) Što istodobno raduje i žalosti. :D
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Možda se kod vas manje upisuje, ali čujem da je u Rijeci već treća generacija upisana od cca 70 studenata......studenti VAM BJEŽE kod nas :D
A i kod vas je studij daleko teži (hmm projektni managment, sviđa mi se i title i subject)

A što vrijedi kad posla nema.....osim za gospodu koja se uhljebila u Upravi.....bar da nas udruge prepoznaju. Meni u diplomi piše da bih mogao raditi za udruge civilnog društva, a jedna me odbila jer kao nisam dovoljno pravnik, a kod druge sam ispod 29 god (damn that EU....)
 

filmar

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege upravni pravnici, prvostupnici javne uprave, specijalisti javne uprave i pravnici koji se bavite upravom, da li ste zainteresirani za osnivanje udruge, a zatim i komore upravnih generalista? Velike su šanse za taj pothvat, a s obzirom da su neke kolege ozbiljno pristupili realizaciji istog.
 

mape5

Super Moderator
vjerojatno bi postojala zainteresiranost kad bi se možda više angažirali. međutim kako te ovaj studij ubije nije ti do ničega :)
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Istina, vjerojatno bi postojala zainteresiranost. Samo treba informirati što više ljudi o inicijativi, kako bi se privukao što veći broj zainteresiranih.
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ako studiraš u Ri, uopće te ne ubije.
I ideja nije loša. Uklopila bi se u nekakvu reformu uprave. Jedino što je kod nas trenutno sve zapelo.
Jedino ne znam čemu uključiti pravnike, oni ionako imaju komore ovoga i onoga. A nas ne šljive mnogo....o_O
 

filmar

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pravnici koji rade u javnom sektoru i bave se upravnim poslovima uglavnom nisu članovi komora, jer komore su strukovna udruženja.
Pravnik, upravni pravnik, prvostupnik javne uprave i specijalist javne uprave su zvanje, a ne zanimanje. Ne postoji komora pravnika, ali postoji odvjetnička komora, Hrvatska javnobilježnička komora, itd. Stoga sam mišljenja da bi najsretnije rješenje bilo našu komoru nazvati, Komora upravnih generalista. Generalist je širi pojam i obuhvaća sve one koji se bave upravnim poslom i u javnom, ali i privatnom sektoru..
 

Miracle_worker

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Stoga sam mišljenja da bi najsretnije rješenje bilo našu komoru nazvati, Komora upravnih generalista. Generalist je širi pojam i obuhvaća sve one koji se bave upravnim poslom i u javnom, ali i privatnom sektoru..
super je to ideja, samo što još uvijek prilično odudara od realnosti. Taj moćan naziv bi vrijedio jedino da smo mi toliki stručnjaci u nekom polju upravne znanosti da nas čak pravnici moraju tražiti savjet. Po mom skromnom sudu. A trenutno smo uglavnom nezaposleni bez značajnijeg utjecaja u j.upravi. Osim onih koji su se uhljebili ranije. Ne mislim nužno preko veze. A ovo zvuči i jako vojno....kako bi rekao meni omiljeni prof. Blažević - "uprava nam je još uvijek na prvom stupnju razvoja, ako i tu. A trebala bi biti na trećem...." I kad bi bilo moguće dobiti posao u upravi i oko nje bez nekog problema. Npr. bio sam na razgovoru za administratora u sindikatu metalaca, posao je tek SSS razine, a šef mi kaže da sam - prekvalificiran....a posao uključuje davanje savjeta između ostalog iz radnog prava

A gdje su drugi diskutanti oko ovako važne teme, ccccc
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Prvi korak bi bio onda osnivanje udruge, pa dalje će se vidjeti kako se bude stanje razvijalo.

Osobno mislim da nije (pre) teško se zaposliti u upravi, samo što taj cijeli proces traje jako dugo. Samo s preddiplomskim studijem se ne može značajno napredovati, dok bi se s diplomskim itekako moglo. No, ne znam kako se to provodi u praksi, s obzirom da je naš diplomski studij relativno novitet pa nitko nije niti mogao steći nešto više radnog iskustva s tom razinom obrazovanja za neko značajnije napredovanje. Ali da, trenutno jesmo bez nekog značajnog utjecaja u j.upravi.
 

mape5

Super Moderator
u praksi-ja sam sa stručnog referenta napredovala na višeg stručnog referenta i to je za sada vrh
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da, s preddiplomskim se najčešće zapošljava/napreduje na radno mjesto Viši stručni/upravni referent, te je jedino više inspektor (za kojeg treba 3 godine radnog iskustva), zatim voditelj odsjeka (tako nešto), te još pojedina radna mjesta u stručnoj službi Vlade, sabora i sl., te pojedinim agencijama.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks