AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Organizacija porezne službe

forum

<i>automatski bot</i>
Organizacija porezne službe

Uvod : razvoj i promjene hijerarhijske organizacije. Teorija organizacije. Organizacijske varijable: struktura, veličina, tehnologija, okolina, komunikacije, kultura i praktična primjena organizacijskih znanja. Razvoj državne i javne uprave te mjesto porezne službe u tom razvoju. Različiti modeli organizacije porezne službe, komparativni prikaz. Povijest porezne službe u Hrvatskoj. Organizacija porezne službe u Hrvatskoj.

Obvezna literatura:
I. Koprić: Neka temeljna pitanja organizacije porezne uprave u Hrvatskoj. U: Hrestomatija upravne znanosti, sv. I. Zagreb: Pravni fakultet u Zagrebu, 1998.
E. Pusić: Upravni sistemi, sv. I. Zagreb: GZH i Pravni fakultet u Zagrebu, 1985., str. 293-308.
R. Brčić: Organizacijski modeli ubiranja poreza. U: Tendencije u razvoju financijske aktivnosti države. Zagreb: HAZU, 2000., str. 293-308.
D. Sarvan: Organizacija poslova u svezi s utvrđivanjem i naplatom prihoda jedinca lokalne i područne (regionalne) samouprave. U: I. Jakir Bajo, etc.: Sustav financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Zagreb: Novi informator, 2005., str. 14-19.
I. Koprić: Upravna organizacija. U: I. Koprić (ur.) Javna uprava – nastavni materijali. Zagreb: Pravni fakultet i Društveno veleučilište, 2006., str. 47-98.
I. Koprić: Temeljna pitanja organizacije porezne službe. (skripta, u pripremi)
Zakon o Poreznoj upravi, Narodne novine br. 67/01 - 127/10
Zakon o sustavu državne uprave, Narodne novine br. 190/03-proč. Tekst - 79/07
Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave, Narodne novine br. 199/03 – 27/08
Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave, Narodne novine br. 29/11
Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva financija, Narodne novine br. 43/05 – 22/11
Pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva financija
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Predavanja su četvrtkom od 12:00 do 14:30.
Predmet predaje predavači Goranka Lalić Novak i Jasminka Džinić.
Ispit je pismeni ,sadrži pet pitanja sa potpitanjima a i b,znači sveukupno 10 pitanja,maksimalno se može dobiti 20 bodova,za prolaz na pismenom treba 8 bodova.Ovako na prvu čini mi se malo teži ispit.No profesorica će staviti literaturu na katedru upravne znanosti.
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Neka pitanja i iskustva s zadnjeg roka:

PISMENI: Pitanja:
1.A Kako dolazi do promjena u org kulturi?
B Koja je razlika između legalisticke i birokratske org kulture?
2.A sto je reorganizacija? Zasto do nje dolazi?
B načelo izvještavanja i načelo redovitog puta
3.A sto se osobito nadzire upravnim nadzorom
B koje upravne organizacije se osnivaju u ministarstvu;?
4.A modeli org strukuture u poreznoj
B prednosti i nedostaci u org strukturi prema vrstama poreza
5.A pod kojim uvjetima se bira ravnatelj porezne uprave
B kada se moze razrjesiti ravnatelja prije isteka mandata


...

Evo dojmova sa organizacije... profa je ok,al kad skuzi da nesto ne znas onda se za to drzi. Ja imala 14 bodova na pismenom a na usmenom me rusila. Pitanja su bila :

mehanicisticki smjer,okolina upravnih organizacija,razvoj upravne tehnologije i organizacijske kulture. Znala sam od svega ponesto,al ocito ne dovoljno za prolaz

...

Nas 3 smo kod Goranke prosle! Bila je ugodna jako i vise se bazirala na teoriji. Pitanja: mehanicisticki pravac, upravni pregled, struktura kao temeljna varijabla, vodena grupa, predbudzetsko razdoblje, kada nastaje resor financija.. bilo je i sto se donosi uredbom vlade.. i jos neka al nek me kolegice nadopune.

...

Jos dopuna pitanja od jutarnje grupe: upravna tehnologija, inspekcijski nadzor, i sto se tice uredbe vlade, pitanje je prvotno glasilo: odnos sluzbenika prema gradjanima prema ZoSDU

...

Mene je isto pitala upravni pregled, tehnologiju, poslove drzavnih tijela po onim skupinama, drugi strucni poslovi, koje skupine od tih poslova obavlja porezna uprava.. cure je jos pitala ubiranje lokalnih poreza, formalnu i neformalnu strukturu, sto znaci formalnost kod formalne str, okolinu organizacije, koji akti ureduju unutarnje ustrojstvo drz tijela, unutarnje ustrojstvo porezne uprave..
 

Zen1604

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s usmenog od jučer:
Razlika između državnih dužnosnika i rukovodećih službenika
Drugi upravni i stručni poslovi
Upravna tehnologija
Odnosi službenika i građana
Glavni tajnik
Upravni nadzor
Poslovi državnih upravnih organizacija
Hijerarhija
Struktura
Razvoj i liječenje organizacije
Upravne organizacije u sastavu ministarstva
Što Vlada može u provođenju nadzora nad poslovima drž. uprave (čl. 65 ZSDU )
Teorija otvorenog sustava
Inspekcijski nadzor
Načela iz uredbe - nabroji i objasni

Svi smo prošli, ispitivala je Goranka :)
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ROK 1.7

PISMENI:
. Što su kooperativni sustavi i i koji oblici kooperativnih sustava postoje (prema Pusiću) ?
2. Vođena grupa.
3. Što je upravni pregled i od kojih se stadija sastoji?
4. Nabrojati i ukratko objasniti tipove upravnog pregleda.
5. Organizacijski model prema vrsti poreznog obveznika i u kojim zemljama je najuspješniji?
6. Prednosti i nedostaci modela prema vrsti poreznog obveznika?
7. Na kojim se načelima zasniva unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave?
8. Tko u tijelima državne uprave donosi Godišnji plan rada i što se njime uređuje? (čl. 34 Uredbe o načelima za... )
9. S kojim sve tijelima surađuje Porezna uprava?
10. Pod kojim uvjetima je Porezna uprava dužna omogućiti dostupnost podataka sadržanih u Evidenciji o osobnim identifikacijskim brojevima? (čl. 80. ZPU)

...

USMENI:

Razlika između državnih dužnosnika i rukovodećih službenika
Drugi upravni i stručni poslovi
Upravna tehnologija
Odnosi službenika i građana
Glavni tajnik
Upravni nadzor
Poslovi državnih upravnih organizacija
Hijerarhija
Struktura
Razvoj i liječenje organizacije
Upravne organizacije u sastavu ministarstva
Što Vlada može u provođenju nadzora nad poslovima drž. uprave (čl. 65 ZSDU )
Evo i mojih: teorija otvorenog sustava, inspekcijski nadzor, načela iz uredbe, tko su državni dužnosnici a tko rukovodeći državni dužnosnici i razlika i poslovi drž upravnih organizacija
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ROK 2.9

Pismeni

1.
A) Tehnička i interesna jednostavnost primarne grupe
B) Kriza po tehničkoj i interesnoj razini hijerarhijske organizacije

2.
A) Objasni karakteristike formalne organizacijske strukture
B) Neformalna org. struktura

3.
A)Funkcije Porezne uprave
B) Zašto se osnivaju unutarnje ustrojstvene jedinice Porezne uprave

4.
A) Središnja tijela državne uprave i kako se osnivaju
B) Funkcije prvostupanjski tijela državne uprave

5.
A) Promjene u dfinanciranju državnog upravnog sustava
B) Faze budžetskog procesa


Ja sam danas prvi put izašla, pa moje iskustvo. Učila sam negdje 3 tjedna u prekidima, al baš detaljno možda je nekome dosta i 2tj.
Ispitivala je prof. Džinić. Ispit je ugodan, više kao razgovor. Mala zamjerka škrta je na ocjenama. :D


Moja pitanja s usmenog su:

-Nabrojati strukturne inovacije (modificirane hijerarhije) i adaptivne (prijelazne tipove)
-objasniti mrežnu organizaciju i org.koja uči
-Modeli org.strukture i objasniti prema skupinama zadataka/funkcijama
Koja se primjenjuje u RH i kako je mješovita raspoređena po razinama
-Provedbeni propisi

znala sam sva pitanja super, al nakon što kolegica nije znala svoje pitanje odlučila joj je postaviti još jedno. Koje nije isto znala baš pa me tražila da nadopunim ja. Ja sam isto par uspjela navesti. Radilo se o tome što porezna uprava riješava kad riješava u upravnim stvarima. Navele se o povredi zakona .. Međutim odnosi se na bilo koji posao PU. Na kraju je meni dala 3 kolegici 2.

Pitanja od ostalih kolega:

-kriteriji grupiranja radnih mjesta i primjer za svaki i ona 3 cilja
-okolina upr.org., dijelovi,
-upr.nadzor,tko i nad cijim radom
- naplata poreza u lok.jedinicama i primjer istarske zupanije

- neposredna provedba zakona
-org.kultura ,tipovi, objasniti legalisticku, birokratsku i autoritativnu
-raspon kontakata i raspon vertikalne veze

-mehanicisticki smjer
-unut.ustrojstvene jedinice ministarstava
-unut.ustrojstvene jedinice por.uprave, tko upravlja

- koji je model org.strukture u RH
- inspekcijski nadzor
-nacela unutarnjeg ustrojsta državnih tijela i objasnit naČelo dostupnosti


-modularnu organizaciju
-kako lokalne jedinice mogu organizirati naplatu poreza i poslove
-upravni nadzor( sto se nadzire i tko nadzire koga)
-neposrednu provedbu zakona i sto Porezna uprava radi od tih poslova, i sto znaci da ona rješava u upravnim stvarima
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Bio sam na zadnjem roku sad u studenom.pitanja su bila:
ravnatelj porezne uprave,
organizacijska kultura i vidljiva nevidljiva razina,
rutinski poslovi u upravi,
komponente tehnologije prema kopriću
razlika između službenika i dužnosnika
nabroji dužnosnike
elementi strukture porezne uprave

nisam prošao pismeni pa sam išao slušati pitanja na usmenom.
na usmenom je pitala teoriju organizacije tj sve pravce koji se tamo spominju:teorija odlučivanja,mehanicistički pravac,autopoetski sustav,teorija konflikta...

sretno meni i svima drugima na roku u veljači:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks