AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Koeficijenti plaće

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koeficijent plaće ovisi ti o sistematizaciji radnih mjesta određene organizacije
(npr. državne, gradske i sl.), znači za svako pojedino radno mjesto vezan je i koeficijent složenosti obavljanja poslova određene vrste, npr. ja radim u državnoj službi kao viši sudski referent (inače sam upravni pravnik - trogodišnji upravni studij) sa koeficijentom 1,0 koji je propisan za moje radno mjesto.
 

salvador

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E to i mene zanima...neka mi netko objasni ako zna..taj se koeficijent množi sa koliko???i to je onda moja plaća neto?
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
koeficijent puta osnovica=brutto plaća;
u prijevodu: 1,18 (najveći koeficijent za višu spremu unutar državne uprave) puta 5100 (osnovica za državne službenike)=6018 (brutto iznos)
to ti je oko 4280 kunića netto ako živiš u Zagrebu i nemaš djece prijavljene na svojoj poreznoj kartici
šaljem ti link za izračun netto plaće ako živiš u nekom drugom gradu ili imaš neku drugu olakšicu RRiF-plus d.o.o. - Kalkulator
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nadam se da ta famozna reorganizacija uprave, koja bi se kao trebala provesti, pa valjda će nam donijeti veće novce i mogućnost da otpilimo još te dvije godine- ako nam ih naravno napokon omoguće.Jer da smo potplaćeni-to nam je svima jasno kaj ne.
 

salvador

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
koeficijent puta osnovica=brutto plaća;
u prijevodu: 1,18 (najveći koeficijent za višu spremu unutar državne uprave) puta 5100 (osnovica za državne službenike)=6018 (brutto iznos)
to ti je oko 4280 kunića netto ako živiš u Zagrebu i nemaš djece prijavljene na svojoj poreznoj kartici
šaljem ti link za izračun netto plaće ako živiš u nekom drugom gradu ili imaš neku drugu olakšicu RRiF-plus d.o.o. - Kalkulator

:worshippy:

Puno ti hvala...ja bi voljela znati gdje mogu pogledati te koeficijente i iznose..neki pravilnik, zakon...i to..pa ako mi možeš pomoći...:cool:...
 

Žuža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
:worshippy:

Puno ti hvala...ja bi voljela znati gdje mogu pogledati te koeficijente i iznose..neki pravilnik, zakon...i to..pa ako mi možeš pomoći...:cool:...
NN 92/05 - Zakon o drž. službenicima

Uredba o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u državnoj službi (»Narodne novine«, br. 37/2001, 38/2001 – isp., 71/2001, 89/2001, 112/2001, 7/2002 – isp., 17/2003, 197/2003, 21/2004 i 25/2004 – isp.),

NN 66/05 Uredba o izmjeni i dopuni uredbe o nazivima rad. mjesta i koefic. slož. u drž. službi

NN 131/05 Uredba o izmjeni i dopuni uredbe o nazivima rad. mjesta i koefic. slož. u drž. službi.
Koeficijent se množi sa bruto iznosom koji donosi Vlada (ne znam točno, sad je to oko 4800 kn?) i dobiveni iznos je BRUTO plaća!
Nakon 2005. mislim da je donesena još koja uredba ali ne znam kada... trebalo bi malo po internetu prošvrljati...

Sabor raspravljao o Zakonu o plaćama državnih službenika :: SDLSN
SDLSN: Naslovnica :: SDLSN
Pogledaj, tu još svašta piše...
 

mateja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
koeficijent puta osnovica=brutto plaća;
u prijevodu: 1,18 (najveći koeficijent za višu spremu unutar državne uprave) puta 5100 (osnovica za državne službenike)=6018 (brutto iznos)
to ti je oko 4280 kunića netto ako živiš u Zagrebu i nemaš djece prijavljene na svojoj poreznoj kartici
šaljem ti link za izračun netto plaće ako živiš u nekom drugom gradu ili imaš neku drugu olakšicu RRiF-plus d.o.o. - Kalkulator
Molim?

Moj frend koji radi u McDonaldsu dobije 4200!

Strava!
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Molim?

Moj frend koji radi u McDonaldsu dobije 4200!

Strava!
Mek Donalds je dobra firma, a i hrvati vole hamburgere. :)

Zapravo, tvoj frend zarađuje 6,563.80 (toliko košta poslodavca), a na ruke mu isplaćuju ostatak onoga što mu preostaje nakon što poslodavac uplati državi.

E, i sad dok gledaš stvar iz drugog ugla i uzmeš u obzir da državni službenik zarađuje gotovo 900€, a na ruke prima 200€ manje, to nije problem malenih plaća, nego skupe države. Pa, dok vam nesporedno s 700€ netto, otkinu još 25 posto PDV-a (175 €) na 98 posto robe i usluga kojih plaćate... Ehehe...

Idući put dok primite izvod plaće dobro razmislite kakvu zdravstvenu zaštitu imate, koliko vaših novaca ide na subvencioniranje mljekara, javnog gradskog prijevoza, socijalnih pomoći, enormih socijalnih prava na koje valjda ima pravo svaki drugi građanin ove naše lijepe zemlje, itd.

ako budete imal sreće, do idućih izbora primit ćete još najmanje 36 izvoda plaće. Stavite ih na hrpu, pa ih ponovo prelistaje prije zaokruživanja listića i dobro razmislite tko vam uvaljuje priču u subvencioniranju ovoga i besplatnog onoga na teret proračuna RH ili proračuna lokalne i reginalne samouprave. ;)

Dok se god ne promijeni svijest radnika da je BRUTTO plaća ono što zarađuju, a ne iznos koji im sjeda u obliku "redovnog primanja" na tekući, dotle se nitko neće pobuniti. ;)

P.S. vidim da je forum od danas blago reorganiziran. Pohvale. Sad je preglednije i bolje.
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Vlada RH, odnosno Ministarstvo uprave je pustilo probni balon u obliku nacrta "Zakona o plaćama" što se tiče državnih službenika, gdje smo podijeljeni u 12 platnih razreda (s obzirom na položaj koji zauzimamo unutar sustava: viši savjetnik, viši upravni referent (tu spadamo mi "VŠS", prvostupnici javne uprave)), unutar svakog platnog razreda je 12 platnih stupnjeva, pozicija unutar platnih stupnjeva ovisi o ocjenama (više) i godinama staža (manje).
Radi se o novom prijedlogu zakona, za razliku od onog HDZ-ovog iz 2008.g. koji nije nikada nije ni došao do
Sabora, vidjet ćemo što će biti sa ovim.
Tim zakonom smo mi kao viši upravni referenti još više degradirani jer će najviši koeficijent, u najvišem 12 platnom stupnju za nas biti cca. 1,10.
Trenutno najveći koeficijent za višeg upravnog referenta iznosi 1,18, što imamo samo mi u poreznoj upravi, zbog "pobune" iz 2006.g.
Moja netto-plaća iznosi cca. 4.750 kuna (ovisi o broju radnih sati tijekom mjeseca), imam kao poreznu olakšicu sina (osobni odbitak 3.300,00 kuna) i 8 godina staža.
Hitno nam treba uvođenje specijalističkog studija javne uprave sa 120 ECTS bodova, u tom slučaju možemo konkurirati za radna mjesta od stručnog suradnika pa na naviše, što nas automatski svrstava u veći platni razred.
 

bella kiss

pravnik?
Schumann, sve je tako ko što si rekao.
Inače, koeficijent od 1,2 ima samo par ljudi u državi s višom stručnom spremom, i to najvišim državnim tijelima (Ustavni, Vrhovni sud, Ured predsjednika i čini mi se - Sabor)
Ja npr. radim u ministarstvu pravosuđa. Koeficijent 0,97. Samo jedna jedina osoba u cijeloj ustanovi ima za jednu desetinu više, tj. 1,097.
U prijevodu, ja imam kojih 200 kuna više od kolegice srednje stručne spreme, a istih godina staža.
Znači, možete očekivati kojih 4300 kuna za 20 godina staža.
U usporedbi sa visokom stručnom spremom, gdje se koeficijenti penju toliko da neki beru i 15000 kuna, zaista bijedno, te da sam znao, u svakom slučaju ne bih studirao na višoj školi, već bih izabrao i najbezvezniji fakultet.
Ili bih otišao u Kanadu još tada, osamdesetih.
Znači, napredovanja nema. Do penzije ste na tih 0,97, jer nema nižeg, ali bogami ni većeg koeficijenta.
Napredovati možete samo ako imate fakultet, džabe vam je i strani jezik, i kompjuteri, možete napamet znati sve zakone, ali - ponavljam, 0,97 ili 4300 vam je plafon!
I da vas sada u penziju pošalju, imate 40% toga, kojih 1600 kuna, dovoljno za dobar štrik oko vrata.
A ako nekom ne trebaju novci, već uživanje u poslu, moram vas opet razočarati, ne radite ništa kompliciranije od onoga što radi službenik sa srednjom školom, jedino što eto, zadovoljavate uvjete koje je netko postavio uz birokratski naziv vašeg radnog mjesta, a to je da morate imati struku koja vam ne vrijedi ama baš ništa!
Promijeniti se ne može ništa. Stvar je naslijeđena još od Jugoslavije. Činjenica jeste da je ovo veleučilište tu samo zato da se uhljebe ti silni doktori nauka za koje ne znaju kamo da ih postave, tj. da se potroše državni novci kojih će uvijek biti pod opravdanjem ulaganja u znanost i obrazovanje.

Vidim da sam dobio dva minusa.
Dragi moji studenti, to vam je tak!
Informacija iz prve ruke, ugledno ministarstvo, mogu vam se pohvaliti da imam puno iskustva i znanja, koje mi vrijedi toliko koliko sam rekao.
Nastavio sam ja i studij na pravu, jednaka je težina polaganja. Nije mi bilo drago što sam morao polagati neke ispite za koje smatram da su isti ili slični, privatne stvari su me spriječile da završim.
Ne znam kako je to sada, ali u moje je doba razlika između prava i više škole bila samo dva ispita (22-24). Sad su navodno razvukli tih 22 ispita na 3 godine.
Da je pravde, sve bi se to dalo ko u Americi izjednačiti. Onaj s dovoljno iskustva to svoje znanje može potvrditi polaganjem pravosudnog ispita, pa da i onaj s višom bude "pravi" pravnik!
Ako Amerikancima to nije problem, zašto je nama?
 

kkaliope

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Schumann, sve je tako ko što si rekao.
Inače, koeficijent od 1,2 ima samo par ljudi u državi s višom stručnom spremom, i to najvišim državnim tijelima (Ustavni, Vrhovni sud, Ured predsjednika i čini mi se - Sabor)
Ja npr. radim u ministarstvu pravosuđa. Koeficijent 0,97. Samo jedna jedina osoba u cijeloj ustanovi ima za jednu desetinu više, tj. 1,097.
U prijevodu, ja imam kojih 200 kuna više od kolegice srednje stručne spreme, a istih godina staža.
Znači, možete očekivati kojih 4300 kuna za 20 godina staža.
U usporedbi sa visokom stručnom spremom, gdje se koeficijenti penju toliko da neki beru i 15000 kuna, zaista bijedno, te da sam znao, u svakom slučaju ne bih studirao na višoj školi, već bih izabrao i najbezvezniji fakultet.
Ili bih otišao u Kanadu još tada, osamdesetih.
Znači, napredovanja nema. Do penzije ste na tih 0,97, jer nema nižeg, ali bogami ni većeg koeficijenta.
Napredovati možete samo ako imate fakultet, džabe vam je i strani jezik, i kompjuteri, možete napamet znati sve zakone, ali - ponavljam, 0,97 ili 4300 vam je plafon!
I da vas sada u penziju pošalju, imate 40% toga, kojih 1600 kuna, dovoljno za dobar štrik oko vrata.
A ako nekom ne trebaju novci, već uživanje u poslu, moram vas opet razočarati, ne radite ništa kompliciranije od onoga što radi službenik sa srednjom školom, jedino što eto, zadovoljavate uvjete koje je netko postavio uz birokratski naziv vašeg radnog mjesta, a to je da morate imati struku koja vam ne vrijedi ama baš ništa!
Promijeniti se ne može ništa. Stvar je naslijeđena još od Jugoslavije. Činjenica jeste da je ovo veleučilište tu samo zato da se uhljebe ti silni doktori nauka za koje ne znaju kamo da ih postave, tj. da se potroše državni novci kojih će uvijek biti pod opravdanjem ulaganja u znanost i obrazovanje.

Vidim da sam dobio dva minusa.
Dragi moji studenti, to vam je tak!
Informacija iz prve ruke, ugledno ministarstvo, mogu vam se pohvaliti da imam puno iskustva i znanja, koje mi vrijedi toliko koliko sam rekao.
Nastavio sam ja i studij na pravu, jednaka je težina polaganja. Nije mi bilo drago što sam morao polagati neke ispite za koje smatram da su isti ili slični, privatne stvari su me spriječile da završim.
Ne znam kako je to sada, ali u moje je doba razlika između prava i više škole bila samo dva ispita (22-24). Sad su navodno razvukli tih 22 ispita na 3 godine.
Da je pravde, sve bi se to dalo ko u Americi izjednačiti. Onaj s dovoljno iskustva to svoje znanje može potvrditi polaganjem pravosudnog ispita, pa da i onaj s višom bude "pravi" pravnik!
Ako Amerikancima to nije problem, zašto je nama?
Nastavno na priču s početka postoji koef 1.20 i to u 112 - viši operater analitičar.

Glede ovog sa SSS tu si potpuno u pravu... glede plaće smo potpuno izjednačeni ali to je opet "normalno".. jer najniže radno mjesto s VSS je samostani upravni referent i mislim da on nema više od 4500 kn tako ta onda mi ne možemo niti imati više... uglavnom JADNO...

Glede napredovanja u državnoj službi ono je namjenjeno ljudima sa VSS i za njih su napravljeni pravilnici... dakle samostalni upravni referent, stručni suradnik, stručni savjetnik, viši stručni savjetnik, voditelj odjela, voditelj službe, voditelj sektora... --- dakle VSS... te za všs uglavnom je to ili viši referent ili eventualno voditelj pododsjeka... i to je to...

Znači tko hoće imati višu plaću mora imati VSS... iako i te su plaće Bože moj pomozi... viši upravni savjetnik sa položenim pravosudnim ispitom bez djece sa 6 g. staža ima oko 5800 kuna!!! a to je najviše mjesto prije voditeljskog... eto... tako je u državnoj službi... to je samo narod u zabludi da ovdje rastu ciklame jer eto mogu na bolovanje ako sam bolesna ili uzeti dan godišnjeg ako mi ono baš zatreba... vauuuuu koje su to pogodnosti... dakle za napredovanje je potebna VSS i potpuno se slažem s gore navedenim da ne pomaže niti 5 jezika niti komjputera... od tog nema koristi osim da te maltretiraju kad vide da možeš a nemaš koristi od toga.
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Potpuno se slažem da se nikakav "rad na sebi" u smislu dodatnog obrazovanja ne isplati...
Konkretno, upisao sam prošle godine tečaj osposobljavanja za samostalnog računovođu koji se upisuje u radnu knjižicu jer mi za rad u Poreznoj upravi treba takvo znanje, kad sam ga završio postupak upisa u radnu knjižicu je trajao cca. 2 mjeseca jer me službenica iz kadrovske uvjeravala da to nema smisla upisivati (što se pokazalo kao nažalost točno), nije joj se dalo tražiti moju radnu knjižicu u podrumu ili gdje već, pa je bila na bolovanju i tako dalje i bliže...
Vrhunac cinizma je reakcija moje šefice kad sam rekao da sam završio taj tečaj; "Šta bih sad ja trebala?!":surprised:
Isto tako razumijem mlade kolege, ne smijemo ih obeshrabrivati, ali treba znati kakvo je "stanje na terenu":)
 

bella kiss

pravnik?
Kaliope, čemu zadnja rečenica?
Da li ti je jasno da je problem mnogo širi od koeficijenta koji imam ja, a bogami i ti, ako imaš višu školu?
Problem je u reorganizaciji visokog i višeg školstva. Ovisi o puno manje toga nego što se čini.
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nastavno na priču s početka postoji koef 1.20 i to u 112 - viši operater analitičar.

Glede ovog sa SSS tu si potpuno u pravu... glede plaće smo potpuno izjednačeni ali to je opet "normalno".. jer najniže radno mjesto s VSS je samostani upravni referent i mislim da on nema više od 4500 kn tako ta onda mi ne možemo niti imati više... uglavnom JADNO...

Glede napredovanja u državnoj službi ono je namjenjeno ljudima sa VSS i za njih su napravljeni pravilnici... dakle samostalni upravni referent, stručni suradnik, stručni savjetnik, viši stručni savjetnik, voditelj odjela, voditelj službe, voditelj sektora... --- dakle VSS... te za všs uglavnom je to ili viši referent ili eventualno voditelj pododsjeka... i to je to...

Znači tko hoće imati višu plaću mora imati VSS... iako i te su plaće Bože moj pomozi... viši upravni savjetnik sa položenim pravosudnim ispitom bez djece sa 6 g. staža ima oko 5800 kuna!!! a to je najviše mjesto prije voditeljskog... eto... tako je u državnoj službi... to je samo narod u zabludi da ovdje rastu ciklame jer eto mogu na bolovanje ako sam bolesna ili uzeti dan godišnjeg ako mi ono baš zatreba... vauuuuu koje su to pogodnosti... dakle za napredovanje je potebna VSS i potpuno se slažem s gore navedenim da ne pomaže niti 5 jezika niti komjputera... od tog nema koristi osim da te maltretiraju kad vide da možeš a nemaš koristi od toga.
Slažem se sa svime što si navela, osim sa boldanim. Nažalost, mmogima u privatnom sektoru bolovanje kad ste bolesni tvoje dijete ili ti te dan godišnjeg kad ti treba jesu "vauuuuu pogodnosti". Moje dijete ima četiri godine i svako bolovanje dulje od dva do tri dana sam morala odraditi. A bilo ih je, hvala bogu, jer ide u vrtić. Ista situacija je sa suprugom. Slobodne dane, u pravilu, odrađujemo. GO za 2012. nisam u cijelosti iskoristila (13 dana), niti neću jer od 1.4. koristim onaj za 2013. a onda idem na rodiljni. Neće mi biti plaćen taj neiskorišteni GO. Jer se nema odakle...
U mojoj firmici nikome ništa ne znači moja VŠS, od prosinca do travnja kolege i ja radimo po 10-12h dnevno jer je takav posao i prekovremeni su nam plaćeni tek toliko. Jer se nema odakle... Moja neto plaća, ako ne računam prijevoz, koji mi je realni trošak jer nekako na posao moram doći, je između 2700 i 3300 kn, ovisno o mjesečnoj satnici.
A radim u jako dobroj firmi, s odličnim međuljudskim odnosima, po potrebi fleksibilnim radnim vremenom i stvarno nemam prigovora. Ali i dalje mi se GO i bolovanje kad ti baš treba čine kao zbilja vauuuuu pogodonosti...:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks